Logo Szkoła

Prywatna Szkoła Podstawowa nr 92
czekam

AKTUALNOŚCI



Grand Prix nasze!

Już w styczniu zostały wysłane prace na XVII Ogólnopolski Konkurs Literacki pt. „I ty możesz zostać baśniopisarzem”, natomiast dopiero w kwietniu się okazało, że… Grand Prix jest nasze! Dla ścisłości: Marii Starczewskiej z klasy 5a. Maria, w towarzystwie polonistki – Pani Agnieszki Borodejuk – i swojej Mamy 12 kwietnia uczestniczyła w gali rozdania nagród w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Hansa Christiana Andersena w Radomiu. Dyrekcja i nauczyciele tej właśnie placówki są organizatorami konkursu. Jego celem jest popularyzacja twórczości patrona szkoły i wartości, jakie prezentuje, a także poszerzanie zasobu wiadomości na temat tradycji regionu. Wszystkie sprawy należy zgrabnie ująć w formie baśni, wiersza lub scenariusza spektaklu. W tym roku w konkursie wzięło udział 86 uczniów z 14 województw. Ogłoszenie jego wyników odbyło się w wyjątkowo uroczystej oprawie – w święto patrona radomskiej szkoły. Do ostatniej chwili organizatorzy zachowali w tajemnicy werdykt jury. Tym większa była radość, kiedy się okazało, że nie kto inny, a Maria Starczewska z PSP nr 92 w Warszawie zdobywa Grand Prix i Tytuł Odkrywcy Baśni 2024, pamiątkową statuetkę, Złote Pióro (w istocie wieczne), naręcze książek i worek innych niespodzianek (trzeba przyznać, że organizatorzy konkursu mogą rywalizować w obdarowywaniu ze Świętym Mikołajem). Największym i najwspanialszy prezentem okazało się jednak oglądanie spektaklu, który dzieci z klas młodszych PSP nr 2 w Radomiu, wraz ze swoimi nauczycielkami, przygotowały na podstawie… konkursowej pracy laureatki! Zadanie było tym trudniejsze, że Marysia napisała… wiersz! Nosi on tytuł „Spacer z Andersenem”, a mówi o urokliwych miejscach w Warszawie, kojarzących się miłośnikom baśni mistrza z losami jego bohaterów. Wszyscy obejrzeli barwne widowisko muzyczno-taneczne, tym bardziej niezwykłe, że ze sceny nie padło ani jedno słowo. Aktorzy w uroczy sposób – gestem, ruchem, kostiumami, rekwizytami – oddali treść wiersza Marysi. Co więcej? Krótki wywiad na scenie uczennic w roli reporterek z Autorką, spotkanie z wielbicielami (serio!), którzy zaangażowali się w przygotowanie spektaklu, poważna rozmowa z dziennikarzem Radia Plus (patrona medialnego konkursu), moc radości i wzruszeń. Tego dnia bez wątpienia Nasza Odkrywczyni Baśni długo nie zapomni! A nas rozpiera duma. Brawo, Mario! Niech złote pióro dobrze Ci służy!


Czytaj więcej

Pływamy i zdobywamy medale!

Piękny wyczyn naszych uczniów na gościnnej pływalni w Ciechanowie podczas 27. Mistrzostw Polski Szkół Niepublicznych w Pływaniu w dniach 5-6 kwietnia zasługuje na szczególne uznanie.

Przytaczamy relację trenera, pana Krzysztofa Ptasińskiego:

Na starcie stanęły 22 szkoły z całego kraju. Prywatna Szkoła Podstawowa nr 92 była reprezentowana przez grupę 48 zawodników, od klasy pierwszej do ósmej. Dyrekcja szkoły ufundowała stroje, czepki oraz koszulki z efektownym logo szkoły, dzięki czemu uczniowie prezentowali się bardzo widowiskowo. Wspaniała atmosfera zawodów, gorący doping ze strony dużej grupy rodziców (za co bardzo dziękujemy!) spowodowały, że nasi pływacy uzyskali życiowe wyniki. Warto podkreślić współpracę oraz wzajemne wsparcie pomiędzy zawodnikami, zarówno w startach indywidualnych, jak i w sztafetach.

Zaangażowanie uczniów, ich odpowiedzialna postawa i solidne przygotowanie zaowocowały wynikami, z których jesteśmy niezwykle dumni. W klasyfikacji punktowej nasza szkoła zajęła DRUGIE miejsce. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy miejsce PIERWSZE, zdobywając 11 medali złotych, 6 medali srebrnych oraz 7 medali brązowych. Najlepszym zawodnikiem w klasyfikacji FINA (Światowa Federacja Pływacka) został Janek Lewandowski. Tradycją jest, że po ceremonii rozdania nagród zwycięskie zespoły, razem z trenerami, wskakują do basenu ku uciesze zgromadzonych kibiców. Architektem tego sukcesu jest trener Paweł Kapusta wspomagany przez trenera Krzysztofa Ptasińskiego. W MPSN nasza szkoła startowała przeszło dwadzieścia razy, a tegoroczny wynik był jednym z najlepszych w historii tych występów. Na pewno nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Do zobaczenia za rok.

Poniżej przedstawiamy listę medalistów w poszczególnych konkurencjach.

Zawodnicy i Zawodniczki naszej SZKOŁY odnieśli sukces zajmując

I miejsce

W KLASYFIKACJI MEDALOWEJ!!!

II MIEJSCE

W KLASYFIKACJI PUNKTOWEJ

Zdobyliśmy 24 medale w konkurencjach Indywidualnych i Sztafetach!!!

Jan Lewandowski został najlepszym zawodnikiem według punktacji FINA


MEDALE ZŁOTE

Borys Gąsiorowski 25 m stylem klasycznym kategoria 8-9 lat

Witold Strzelczyk 25 dowolnym kategoria 10-11 lat

Socha Gabriela 50 m stylem klasycznym kategoria 12-13 lat

Marie Chloupek 50 m stylem motylkowym kategoria 12-13 lat

Jan Lewandowski 50 m stylem motylkowym kategoria 12-13 lat

50 m stylem dowolnym kategoria 12-13 lat

Szymon Chlipała 50 m stylem grzbietowym kategoria 14-15 lat

Krzysztof Baca 100 m stylem zmiennym kategoria 14-15 lat


Sztafeta chłopców 4x25 m stylem zmiennym kategoria 10-11 lat

Strzelczyk Witold, Śledziewski Marcin,

Pawlak Maksymilian, Krawczuk Oliwier


Sztafeta chłopców 4x50 m stylem zmiennym kategoria 12-13 lat

Jan Baca, Jakub Ges

Jan Lewandowski, Jan Szczeblewski


Sztafeta chłopców 4x50 m stylem zmiennym kategoria 14-15 lat

Szymon Chlipała, Michał Komosiński,

Michał Flisiuk, Baca Krzysztof


MEDALE SREBNE

Witold Strzelczyk 25 m stylem grzbietowym kategoria 10-11 lat

Marie Chloupek 50 m stylem klasycznym 12-13 lat

Jan Szczeblewski 50 m stylem klasycznym kategoria 12-13 lat

Stanisław Jura 50 m stylem grzbietowym kategoria 12-13 lat

Michał Flisiuk 50 m stylem motylkowym kategoria 14-15 lat


Sztafeta dziewcząt 4x50 m stylem zmiennym kategoria 12-13 lat

Ana Kaczor, Gabriela Socha,

Marie Chloupek, Barbara Korzeniewska



MEDALE BRĄZOWE

Aleksandra Cała 25 m stylem grzbietowym kategoria 10-11 lat

Oliwier Krawczuk 25 m stylem dowolnym kategoria 10-11 lat

Gabriela Socha 50 m stylem dowolnym kategoria 12-13 lat

Jakub Ges 50 m stylem klasycznym kategoria 12-13 lat

Krzysztof Baca 50 m stylem dowolnym kategoria 14-15 lat

Michał Flisiuk 50 m stylem klasycznym kategoria 14-15 lat


Sztafeta Dziewcząt 4x 25 m dowolnym kategoria 8-9 lat

Lewandowska Barbara, Szczeblewska Maria,

Dmowska Julia, Dziubłowska Małgorzata


Czytaj więcej

Trening na miarę olimpijczyków

Kiedy czytamy o szkoleniu naszych uczniów w Spale i kiedy oglądamy zdjęcia z niezwykle intensywnych treningów, trudno nam się oprzeć wrażeniu, że mamy do czynienia z prawdziwymi sportowcami. Takimi, którzy nie boją się wysiłku i mogą poszczycić się hartem ducha. W dniach 8-10 marca 48 zawodników z naszej szkoły zmierzyło się z zadaniami, jakie zwykle stawia się przed kimś, kto zmierza do sukcesu. I niekoniecznie tym sukcesem jest najwyższe podium, jest nim również uzyskanie wiary we własne możliwości i zwalczenie wątpliwości.

Informacje o szkoleniu młodych sportowców uzyskaliśmy od trenera, pana Krzysztofa Ptasińskiego. Przeczytajcie:

Spała – niewielka miejscowość w centralnej Polsce. Dla zwykłych śmiertelników miasteczko o turystyczno-wypoczynkowym charakterze, dla sportowców miejsce przygotowań do najważniejszych zawodów, włącznie z Igrzyskami Olimpijskimi. Tegoroczny wyjazd uczniów-sportowców z naszej szkoły obejmował szkolenie pływacko-lekkoatletyczne. Wspaniałe warunki socjalno-bytowe oraz baza treningowa powodują, że pobyt w Centralnym Ośrodku Sportu jest czymś absolutnie niepowtarzalnym i wyjątkowym. Program szkoleniowy obejmował treningi na pływalni, treningi na hali lekkoatletycznej oraz wykłady z zakresu technik pływackich i promowanie zdrowego stylu życia.

Treningi pływackie przeprowadzano w dwóch grupach wiekowych. Zawodnicy starsi pracowali z trenerem panem Krzysztofem Ptasińskim, natomiast zawodnicy młodsi z trenerem panem Pawłem Kapustą. Dobrym duchem i opiekunką była pani Ania Jankun. Był to nasz 32. wyjazd do Spały w historii szkoły. Pomimo ogromnego zmęczenia w poniedziałek wszyscy zjawili się w szkole, dzieląc się wrażeniami z kolegami i koleżankami. Mamy nadzieję, że kolejne, jesienne zgrupowanie dojdzie do skutku i będzie równie owocne.


Czytaj więcej

Kolejna sobota wolontariuszy
Nie wszyscy w sobotni słoneczny ranek mogą wybrać się w plener, by zachwycić się piękną przyrodą. Jeśli komuś przykro z tego powodu, to proszę pomyśleć o naszych wolontariuszach, którzy w sobotę 13 kwietnia z samego rana stawili się do pracy przy porządkowaniu leśnych i nadwiślańskich terenów. I choć akcja przebiegała pod mylącą nazwą „Impreza Plenerowa” i obejmowała zasięgiem pełną uroku Plażę Romantyczną, to rola młodzieży z 6a, 6b i 7b wcale nie sprowadzała się do zachwytów nad cudami natury, lecz do zbierania śmieci (nawet porzuconego sprzętu AGD), noszenia worków i porządkowania terenu. Pani Janina Karczewska roztoczyła pieczę nad zapracowanymi wolontariuszami, wykazując życzliwą troskę o dobre samopoczucie uczniów. Praca była mozolna, wymagająca cierpliwości, ale trud się opłacił. Integracja grupy, satysfakcja z dokonanego dzieła i szczere podziękowania Burmistrza Gminy Wawer są warte takiego wysiłku. Tym bardziej, że ognisko, kończące zajęcia, było naprawdę romantyczne.
Czytaj więcej

Opowiedziane obrazami z piasku

Czy pomyślelibyście, że historię Małego Księcia można przedstawić w obrazach… z piasku? Z opowieścią A. de Saint-Exupéry’ego zaprezentowaną w oryginalny sposób zapoznali się uczniowie klas 6a i 6b. W towarzystwie Pań Wychowawczyń i Pani Ewy Kuliberdy udali się do Mazowieckiego Centrum Kultury Medialnej, gdzie odbywają się spektakle Galitsyna Art Group. Przygotowane przez zespół widowiska łączą słowo (zarówno padające z ust aktorów na scenie, jak i odtwarzane z nagrań) z muzyką, improwizacją plastyczną, grą świateł, a w roli głównej występują animacja piaskiem i malowanie na wodzie. Na oczach widzów powstają niezwykłe obrazy stworzone ręką Tetiany Galitsyny, w okamgnieniu się odmieniają i znikają, by dać miejsce kolejnym (efekt pracy artystki pracującej przy stanowisku z boku sceny widz podziwia na wielkiej płaszczyźnie). Ów nietypowy sposób podejścia do zaprezentowania klasycznego dzieła literatury dziecięcej zachwycił odbiorców, którzy po raz pierwszy zetknęli się z takimi pomysłami scenicznymi. Jednogłośnie orzekli, że największy atut spektaklu stanowiło malowanie piaskiem. A oryginalna forma nie przysłoniła przesłania opowieści Exupéry’ego, czego dowodzą przemyślenia szóstoklasistów…

To był przede wszystkim spektakl o…

* więziach międzyludzkich, o „oswojeniu” (Jan Borowiec);

* podążaniu za własnymi pragnieniami i słuchaniu serca (Zofia Zakrzewska);

* przyjaźni, której nie ustalisz sobie jak planu zajęć, wymagającej czasu i wysiłku (Maja Tywoniuk);

* tym, jak dziecko dorasta i staje się odpowiedzialne (Zofia Sławińska);

* różnicach między myśleniem dzieci i dorosłych (Marcin Płudowski);

* postawach życiowych i świecie, który jest pełen nieoczywistych zjawisk (Mikołaj Łochowski).


Czytaj więcej

Wolonariusze na medal!

Czy wiecie, ile potrzeba energii, wytrwałości i refleksu, by zasłużyć na to określenie? „Wolontariusze na medal” – tak o młodzieży naszej szkoły wspomagającej sportowców 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego mówi pan Krzysztof Ptasiński, którego relację z udziału uczniów w tym emocjonującym zdarzeniu przytaczamy w całości:

„24 marca 2024 r. ulicami Warszawy przebiegli uczestnicy 18. Półmaratonu Warszawskiego. Trasa liczyła 21 km i prowadziła od Stadionu Narodowego poprzez Most Poniatowskiego aż na Żoliborz. Następnie biegacze przekroczyli Wisłę i Mostem Gdańskim wrócili na prawy brzeg miasta. Finisz biegu był przy alei Zielenieckiej i stacji Warszawa Stadion.

Uczniowie naszej szkoły pracowali jako wolontariusze na 15 km biegu. Do naszych zadań należało przygotowanie i prowadzenie punktu żywieniowego. Podawaliśmy zawodnikom wodę i izotonik oraz batony energetyczne. Było to nie lada wyzwanie, ponieważ w biegu uczestniczyło ok. 15 tys. biegaczy. Lawina biegnących ludzi trwała przeszło dwie godziny. Przez ten czas podaliśmy tysiące kubków z napojami. Nasza niewielka reprezentacja spisała się na medal. Dwudziestka wolontariuszy z klas VII a oraz VII b przy wsparciu nauczycieli wychowania fizycznego oraz pana Andrzeja Dubasa podołała wyzwaniu. Na zakończenie biegu uczniowie otrzymali pamiątkowe koszulki oraz drobne upominki.

Do zobaczenia we wrześniu podczas Maratonu Warszawskiego!”

Dziękujemy Panom Krzysztofowi Ptasińskiemu, Grzegorzowi Kucharskiemu i Andrzejowi Dubasowi za zorganizowanie pracy, wspieranie wolontariuszy i budzenie zainteresowań sportem.


Czytaj więcej

Święta Wielkiej Nocy

“Tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość
- te trzy:
A z nich największa jest miłość.”

1 Kor 13, 13

Drodzy Rodzice,
Nauczyciele,
Uczniowie!

Przed nami najpiękniejsze święta - Święta Wielkiej Nocy. Światłość pokona ciemność, życie pokona śmierć, dobro zwycięży zło.

W przededniu tych Wielkich Świąt życzymy, by wraz z budzącą się wiosną i w Państwu nastały nadzieja, wiara i pogoda ducha. Życzymy, by - „największa z tych trzech” - Miłość - gościła w Państwa domach, a czas wśród bliskich pełen był jej najskromniejszej odmiany - czułości.

Dyrekcja PSP nr 92 w Warszawie

Czytaj więcej

Wiosno, ach, to Ty!

Choć jeszcze kapryśna, bo strasząca nas mrozem, dręcząca szarością, smagająca wiatrem, ważne, że nadeszła! Wiosno, podjęliśmy wiele prób przekonania Cię, byś zjawiła się w pełnej krasie! W salach lekcyjnych pojawiły się kolorowe dekoracje, maluchy z klas I – III wykonały barwne plakaty. W optymistycznych nastrojach, a niektórzy i w żółto-zielonych strojach stawiliśmy się w szkole 21 marca. Na parterze od samego rana rozbrzmiewały znane kilku pokoleniom przeboje, m.in. Marka Grechuty czy Skaldów, które budziły do życia. A jeśli ktoś przyszedł jak chmura gradowa? Co się nie udało muzyce, tego dokonał opiekun Samorządu Uczniowskiego – Pan Grzegorz Kucharski, który witał wszystkich w kostiumie… kurczęcia… W czasie przerwy odbył się na I piętrze radosny koncert pod batutą Pana Jarosława Woźniaka. Zespół wokalny złożony z uczniów klas I – III śpiewał piosenki, w których wyraz „wiosna” był odmieniany przez wszystkie przypadki. Od razu zrobiło się słoneczniej, cieplej i weselej! „Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach, to Ty”!



Czytaj więcej

Czapki z głów!

Za nami etap gminny 47. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”. Uczestnikom tegorocznej edycji uroczyście wręczono nagrody w Filii Anin Wawerskiego Centrum Kultury 19 marca. Pięknie wydane książki i słodkie niespodzianki otrzymali wszyscy reprezentanci szkół. Z licznej grupy recytatorów jury pod przewodnictwem Pana Wojciecha Adamczyka – reżysera teatralnego i filmowego – wybrało cztery osoby, które będą reprezentowały Wawer w eliminacjach wojewódzkich w Mazowieckim Instytucie Kultury. Z dumą zawiadamiamy, że w tym gronie znalazły się dwie nasze uczennice! Karla Dzierzgowska z 3a i Aleksandra Kramek z 2a okazały się bezkonkurencyjne w kategorii klas I – III i… ex aequo zajęły I miejsce w gminnym etapie konkursu! Karla recytowała wiersz Wandy Chotomskiej pt. „Kłótnia zabawek”, a Ola – utwór Doroty Gellner „Brat”. Wyróżniły się już w konkursie szkolnym, a swoją klasę potwierdziły w kolejnych eliminacjach. Co za sukces! Rozpiera nas duma. Gratulujemy dziewczętom i życzymy im znakomitego występu na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury w kwietniu.


Czytaj więcej

Wizyty bliskich doradców

Tydzień Doradztwa Zawodowego to w naszej szkole czas wyjątkowych wizyt. Gościmy Rodziców, którzy w klasach swoich pociech prezentują własne profesje. W tym roku spotkania odbyły się w dniach 11 – 15 marca. O swojej pracy opowiadali lekarze różnych specjalności, prawnicy (adwokaci i sędziowie), informatycy, redaktorzy, restauratorzy, logopeda, agent nieruchomości, przedsiębiorca, strażak. Nie brakowało prezentacji rzadkich zawodów, choćby lutnika. Na spotkania z dziećmi i młodzieżą Wychowawczynie zaprosiły też pracowników szkoły – Panią pielęgniarkę czy Panią pełniącą obowiązki szefowej kuchni. Padły tysiące pytań! Często rozmowa łączyła się z przyjemnymi zadaniami praktycznymi, na przykład podczas wizyty twórcy gitar można było posłuchać brzmienia instrumentów elektrycznych, spróbować swoich sił w grze, słowem – przymierzyć się do przyszłej roli gwiazdy rocka (improwizacje, a i owszem, też były). Rodzicom serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas i znakomite prezentacje, a wszystkich pozostałych zapraszamy do udziału w Tygodniu Doradztwa Zawodowego za rok!


Czytaj więcej

Jaki wybiorę zawód?

Tydzień doradztwa zawodowego w naszej szkole rozpoczęliśmy 12 marca od wyprawy klas III do miasteczka „Minicity”. Nie była to jednak wycieczka rekreacyjna; dzieci podjęły się zadań, jakie na co dzień wykonują dorośli przy maszynach, za biurkiem, z kamerą w ręku lub za kierownicą samochodu. Możliwości wyboru zachwycały i równocześnie onieśmielały, więc naprawdę trudno było zdecydować, czy lepiej być policjantem czy prezesem banku. Nasi uczniowie dowiedzieli się, że istotne w tej sytuacji są predyspozycje zawodowe, zainteresowania i, oczywiście, wykształcenie. Kusząca była propozycja pracy w charakterze strażaka, ale równie atrakcyjna wydawała się być posada w studiu telewizyjnym. Wynagrodzenie, zarówno w kwocie brutto, jak i „na rękę”, odgrywało ważną rolę, więc często decyzja była uzależniona od wysokości wypłaty. Czy praca usatysfakcjonowała naszych trzecioklasistów? Może tak, szczególnie wtedy, gdy po odprowadzeniu podatku, mogli zakosztować przyjemności wydawania samodzielnie zarobionych pieniędzy w Sklepiku Marzeń. Zupełnie jak w świecie dorosłych.


Czytaj więcej

Piosenki w Dniu Kobiet

Czasy oficjalnych akademii dawno minęły, więc nikogo chyba nie zdziwiło, że 8 marca u nas w szkole było słodko, muzycznie i tanecznie. Nauczyciel muzyki pan Jarek Woźniak oraz wuefista, a równocześnie opiekun Samorządu Uczniowskiego, pan Grzegorz Kucharski, sprawili, że nieco zużyte słowo „dżentelmen” odzyskało blask. Panowie zadbali o to, by każda Kobieta w szkole, bez względu na wiek, poczuła się doceniona. Rozbrzmiewająca w holu I piętra muzyka ściągnęła w to miejsce tłum dzieci i młodzieży oraz pracowników szkoły. Na zaimprowizowanej estradzie Panowie grali i śpiewali najbardziej romantyczne utwory, takie jak „Nic dwa razy”, „Jej portret”, „Dopóki jesteś” i „Dziewczyny, które mam na myśli”, a wtórował im chór dziewczęcych głosów. Kaja i Melania z IV a oraz Emilka, Hania, Natalia i Gosia z III b dzielnie dotrzymywały placu Mistrzom ceremonii. Chwytające za serce melodie, porywające do tańca nutki rozkołysały młodą publiczność, zawsze skorą do wyrażania emocji. Panie, Dziewczyny i Dziewczynki serdecznie dziękują za wspaniałą atmosferę i za to, że naprawdę było tak „jakby róża przez otwarte wpadła okno”.

W klasach też było radośnie, dziewczynki otrzymały od swoich kolegów słodycze, kwiatki i upominki. I cóż z tego, że padło trochę głosów na temat… dyskryminacji chłopców, którzy na swoje święto muszą jeszcze trochę poczekać?


Czytaj więcej

Dzieci i greccy bogowie

Nie od dziś wiadomo, że książki bywają inspiracją dla naszych szkolnych artystów: prowokują do rysowania i odgrywania scen. Tym razem do twórczości teatralnej zachęciły uczniów „Mity dla dzieci” Grzegorza Kasdepke. Klasa 3 a zainteresowana światem olimpijskich bogów dokonała scenicznej adaptacji wybranych mitów starożytnego świata. 6 marca w zaimprowizowanym teatrzyku pojawiły się kukiełki przedstawiające między innymi Ikara i Dedala, Prometeusza, Orfeusza oraz bogów: Dzeusa, Demeter, Afrodytę, Hadesa, Erosa, Herę. Nie tylko scenografia stanowiła nie lada wyzwanie dla trzecioklasistów; uczniowie opracowali cały scenariusz przedstawienia i niczym prawdziwi aktorzy z niewielką tremą odegrali role przed bardzo wymagającą publicznością, czyli dziećmi z klas I i II. Przyłączamy się do braw, które rozbrzmiały, gdy tylko zapadła umowna kurtyna, i dziękujemy pani Teresie Kułak – wychowawczyni klasy, a przy tym pełnej inwencji animatorce dziecięcej twórczości.




Czytaj więcej

Pożegnanie zimy

Jak stosownie pożegnać zimę? Uczniowie klasy 6a znaleźli właściwy sposób. Tuż przed zakończeniem sezonu łyżwiarskiego, 29 lutego, stawili się na lodowisku w Ośrodku Sportu i Rekreacji Wawer w Aninie. Pod opieką Wychowawczyni oddali się zimowemu szaleństwu! Jedni postawili na zabawy zespołowe, inni czerpali przyjemność z samotnej jazdy. Chłopcy od razu zorganizowali zawody na krótkim i długim torze. Dziewczęta próbowały wymyślnych figur. Warto podkreślić, że niektórzy po raz pierwszy w życiu stanęli na łyżwach! Znakomitych instruktorek, rekrutujących się spośród koleżanek z klasy, nie brakowało. Na lodzie, jak to na lodzie, nie sposób się uchronić przed upadkami, ale te nie są przerażające przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa (kask obowiązkowy!). Wszyscy orzekli zgodnie, że zabawa była przednia. Nawet pingwinki to potwierdziły! Polecamy innym klasom takie spędzanie czasu, z tym że… w przyszłym sezonie!


Czytaj więcej

Dzień dobry, Śpiochy!

27 lutego już z samego rana widać było na szkolnych korytarzach smętnie snujące się zaspane postaci w piżamach i szlafrokach. Sale lekcyjne zamieniły się w sypialnie, podręczniki i zeszyty poznikały pod stertami poduszek i koców. Uczniowie postanowili przespać dzień? To na szczęście tylko pozory! Dzień Śpiocha dla wielu z nas wcale nie był okazją do spania, wręcz przeciwnie – prowokował do zabawy w chowanego (pod kocykami, oczywiście), do rzucania poduszkami (kto tego nie lubi?) i do nucenia rzewnych kołysanek. Panie Wychowawczynie klas I-III, aranżując wydarzenia w pomieszczeniach lekcyjnych i w szkolnym holu, dopilnowały, by senne marzenia dzieci były pełne najładniejszych kolorów i piosenek.


Czytaj więcej

Sprzątamy las

Niezależnie od corocznej jesiennej akcji „Sprzątanie Świata” wolontariusze naszej szkoły wzięli udział w porządkach wiosennych. W sobotnie przedpołudnie 2 marca dokładnie i sumiennie spenetrowali obszar wawerskiego lasu przy ulicy Lucerny, wynosząc w workach puszki, butelki, tekturowe opakowania żywności, świadczące o niefrasobliwości niektórych spacerowiczów. Młodzież, świadoma konsekwencji zanieczyszczenia środowiska naturalnego, nie zwlekała z podjęciem pracy, nawet w dniu wolnym od nauki. Projekt ekologiczny „Przynieś, Wynieś, Pozamiataj” wpisał się w plan działań szkolnego wolontariatu, prowadzonego przez panią Janinę Karczewską.

Dziękujemy uczniom klas VII a i VII b za zapał i mnóstwo energii podczas sprzątania leśnych terenów naszej dzielnicy, natomiast Pani – opiekunce i koordynatorce działań gratulujemy uczniów zawsze gotowych do ratowania przyrody.



Czytaj więcej

Święto polszczyzny

W zasadzie celebrowaliśmy Międzynarodowy Tydzień Języka Ojczystego! Główne obchody święta, owszem, przypadały na 21 lutego, ale nasze polonistki miały tak wiele pomysłów na oddanie hołdu mowie ojczystej, że nie zdołaliśmy ich zrealizować jednego dnia! Czwartoklasiści, pisząc arcytrudne dyktando, poznali historię bohaterskiego króla Huberta, który rozprawił się z okrutną wiedźmą. Piątoklasiści wzięli udział w dwuetapowym (pisemnym i ustnym) konkursie o tytuł Mistrza Słowa. Szóstoklasiści mieli okazję wykazać się wiedzą w niebanalnym teście z kultury języka. W klasach siódmych i ósmej odbył się quiz sprawdzający umiejętność zastosowania wyrazów poznawanych w ramach projektu „Słówko tygodnia”. Co ważne, rywalizacja była nie dla wybrańców – prymusów, w szranki stanęli wszyscy uczniowie! Recytatorzy z klas I – III i IV – V dali popis swoich umiejętności w eliminacjach szkolnych konkursu „Warszawska Syrenka”. Zacne te inicjatywy przyniosły wiele pożytku, ale i radości. Największą atrakcję stanowił pełen humoru koncert w korytarzu na I piętrze, przygotowany przez Panią Dyrektor Sławomirę Horne – inicjatorkę wszystkich działań związanych z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole – i Pana Jarosława Woźniaka. Sceneria nie pozostawiała wątpliwości – biało-czerwone proporczyki i takież kotyliony zaświadczały, że odbywa się święto polszczyzny. Repertuar wokalistów rekrutujących się spośród publiczności (każdy dostał tekst do ręki) stanowiły piosenki do wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej. Wyśpiewano między innymi, co do trznadla rzekł trznadel – ten, co chciał przetrzebić chaszcze, jak w gąszczu szczawiu we Wrzeszczu klaszczą kleszcze i świszcze świerszcz pod leszczyną. To dopiero były wyzwania lingwistyczne! A szczygieł szepcze w szczelinie, że ten zapał nam nie minie!


Czytaj więcej

Recytatorzy na szkolnej scenie

W tym roku termin szkolnego etapu Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka” zbiegł się w czasie z obchodami Tygodnia Języka Ojczystego. Znakomite występy naszych artystów stanowiły wymowny dowód piękna polszczyzny. Dziękujemy za tę ucztę dla ucha! Eliminacje przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych: I – III i IV – V. Nad ich przebiegiem, jak zawsze, czuwała Pani Agnieszka Borodejuk. Zgodnie z regulaminem, młodsi przygotowali jeden utwór, starsi – dwa. Okazało się, że nadal dobrze się mają klasycy – uczestnicy konkursu chętnie wybierali wiersze Wandy Chotomskiej, Ludwika Jerzego Kerna, Jana Brzechwy, Doroty Gellner. Jury z zainteresowaniem słuchało prezentacji w dniach 20 – 22 marca. Panie Dyrektor – Karolina Dmeńska i Hanna Gąbka – oraz Pani Krystyna Moczydłowska szczególnie były pod wrażeniem występów najmłodszych, którzy zadali sobie trud nauczenia się długich i mało znanych wierszy. Najlepsze z najlepszych – laureatki I i II miejsca – wezmą udział w eliminacjach gminnych konkursu. Niestety, regulamin jest bezduszny – tylko po dwie osoby z każdej kategorii wiekowej mogły się znaleźć w tej reprezentacji. Oto lista tych, którzy sięgnęli po laury.

Kategoria klas I – III

I miejsce – Karla Dzierzgowska z 3a

II miejsce – Aleksandra Kramek z 2a

III miejsce – Antoni Maciejewski z 2a, Alicja Banasiuk z 2b, Hanna Maciejewska z 3a


Kategoria klas IV – V

I miejsce – Maria Starczewska, 5a

II miejsce – Hanna Guczalska, 4c

III miejsce – Wojciech Kramek, 4c


Czytaj więcej

Ach, ten język polski!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego, wzmógł aktywność całej szkoły, skłaniając uczniów i nauczycieli do okazania szczególnej troski naszej rodzimej mowie.

Biblioteka przeprowadziła dla klas V konkurs „Mistrz Słowa”, który uświadamiał młodym użytkownikom języka, że polszczyzna wcale nie jest łatwa do opanowania. Trzeba wielu starań, by uzyskać ten honorowy tytuł. Po kwalifikacjach wstępnych obejmujących wszystkich piątoklasistów, nastąpiły trudniejsze i bardziej skomplikowane zadania skierowane do zwycięzców I etapu. Bawić się na dworze czy na dworzu, zjeść pomarańcz czy pomarańczę – to tylko niektóre z licznych wątpliwości, które rozstrzygali finaliści konkursu. Natomiast „łamańce językowe” były przeznaczone dla wszystkich, bo kto nie chciałby poćwiczyć wymowy polskich skomplikowanych głosek „sz”, „cz” „trz”, „dż”? Zdania „Szedł Sasza suchą szosą” i „chrząszcz brzmi w trzcinie” okazały się dobrym treningiem dla miłośników ojczystej mowy.

W efekcie konkurs pozwolił nam wyłonić prawdziwych Mistrzów Słowa, których 4 marca podczas uroczystego apelu nagrodziliśmy książkami i bibliotecznymi zakładkami. Są nimi:


Hanna Myśliwiec, kl. V c – I miejsce

Stanisław Hys, kl. V c – I miejsce

Antonina Frelek, kl. V c – I miejsce

Klara Dąbrowska, kl. V a – II miejsce

Alicja Latkowska, kl. V a – III miejsce

Liliana Szaranowicz, kl. V c – III miejsce


Wyróżnienia uzyskali:

Milena Głusik, kl. V b, Piotr Orłowski, kl. V b, Maria Starczewska, kl. V a, Hanna Mendoń, kl. V a,

Wiktor Janas, kl. V a, Natasza Świeca, kl. V b, Maria Skopińska, kl. V c, Zofia Żarkowska, kl. V c,

Kacper Matyjek, kl. V b.


Serdecznie dziękujemy Uczniom i Nauczycielom za codzienną troskę o piękno naszej ojczystej mowy.




Czytaj więcej

Piękno ojczystego języka

Czy mówimy poprawną polszczyzną? Czy dbamy o prawidłową budowę zdań i bogactwo naszego słownictwa? Okazuje się, że tak. Uczniowie klas III uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych, podczas których zaprezentowali swoje umiejętności posługiwania się językiem ojczystym. Wybranie poprawnej odpowiedzi, wskazanie wyrazu bliskoznacznego i przeciwstawnego, nazywanie uczuć i przekształcanie zdań – to tylko niektóre z zadań, z którymi musieli uporać się trzecioklasiści. Pracy było sporo, ale ile przy tym satysfakcji! Kolorowe slajdy nawiązujące do baśni Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu” pobudzały wyobraźnię dzieci i skłaniały do refleksji nad rolą języka w życiu każdego człowieka i każdego narodu.

Lekcje w kl. 3 a i 3 b „Słowa jak kryształy lodu” nawiązywały do obchodzonego przez cały świat Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Nasze dzieci już wiedzą, jak ważna jest troska o język polski.


Czytaj więcej

Dzień pod znakiem serduszek

Nie sposób było się nie uśmiechnąć, gdy przekroczyło się próg szkoły 14 lutego. Na parterze wirowały w powietrzu ramki z serduszkami – tu ci, którzy darzą się sympatią mogli sobie zrobić urocze zdjęcie. Motyw czerwonych i różowych serc zdominował wszystkie dekoracje klasowe. Na I piętrze podczas długiej przerwy odbył się koncert – wówczas mali artyści z klas 2b i 3b, wspierani przez Pana Jarosława Woźniaka (naszego muzyka) i Pana Grzegorza Kucharskiego (nauczyciela WF i opiekuna Samorządu Uczniowskiego), wyśpiewali, że miłość kwitnie wokół nas i że all you need is love. Kto chciał, mógł poczuć się odbiorcą wyznań: Będziesz moją panią lub Po prostu bądź. Autorem wezwań: Hej, ludzie i Na dzień dobry był Pan Woźniak, który przygotował muzyczną niespodziankę. Po południu nastała oczekiwana przez wszystkich chwila – rozpoczęła działalność poczta walentynkowa. Zadania listonoszy wypełniali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – wchodzili do każdej klasy i wręczali adresatom liściki, które rano trafiły do tajnej skrzynki. Warto zaznaczyć, że niektóre walentynki były maleńkimi dziełami sztuki, ich nadawcy nie tylko wykazali się uczuciowością, ale i wrażliwością na piękno. To miłe, że pocztylioni mieli też przesyłki dla nauczycieli! Dzień Zakochanych był czasem uśmiechu i okazywania sympatii. Warto, by jego czar trwał nie tylko jeden dzień…



Czytaj więcej

Sukcesy na basenie

20 lutego br. podczas Zawodów Pływackich o Puchar Dyrektora SSP nr 10 o zasięgu wojewódzkim wywalczyliśmy II miejsce w klasyfikacji punktowej. Nasi reprezentanci stanęli na podium w koszulkach z logo szkoły, dumni z osiągnięć i szczęśliwi ze spełnienia marzeń. W zawodach startowało 15 szkół niepublicznych z województwa mazowieckiego, więc sukces jest niebagatelny. W klasyfikacji medalowej również zajęliśmy II miejsce. 29 krążków, w tym 11 złotych, 13 srebrnych i 5 brązowych to wynik ciężkiej pracy, samodyscypliny i wielkich ambicji. Tym samym nasi zawodnicy potwierdzili, że sport jest dla nich bardzo ważny, i choć treningi pod okiem naszego wuefisty, pana Pawła Kapusty, wymagają wielu wyrzeczeń, to warto poświęcić im i czas, i serce.

Serdecznie gratulujemy młodym Sportowcom, Trenerowi i Rodzicom.


Czytaj więcej

Znów graliśmy bez fałszu!

Jak co roku graliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy! Postawa wolontariuszy tym zacniejsza, że poświęcili na akcję ostatni dzień ferii, bowiem 32. Finał odbył się 28 stycznia. W ich szeregach stanęło aż 58 reprezentantów naszej szkoły – z klas szóstych, siódmych i ósmej. Jak chciał Jurek Owsiak – „tu wszystko grało OK”! Nad sprawnym przebiegiem akcji i bezpieczeństwem uczniów czuwali – jak co roku – Pani Magdalena Donat i Pan Krzysztof Ptasiński. Nasi wolontariusze z oddaniem zbierali na ulicach stolicy pieniądze na tegoroczny cel Orkiestry – „Płuca po pandemii”. Dodatkowo wykazali się pomysłowością, bo założyli eSkarbonki i zgromadzili w nich sporo środków. Brawa za inicjatywę! Wolontariusze zebrali do puszek aż 61 034,44 zł! Do uczniowskich eSkarbonek wpadło 11 971 zł, ze skarbony szkolnej wyjęliśmy 2834,50 zł, Pani Dyrektor Karolina Dmeńska przekazała 700 zł ze środków zgromadzonych przez nas na Szkolnym Pikniku Charytatywnym, a Pani Dyrektor Grażyna Seroka przeznaczyła na akcję 1200 zł. Zaangażowanie szkolnej społeczności w zbiórkę zaowocowało pokaźną sumą 75 839,94 zł i 143 euro! Kolejny raz pobiliśmy swój rekord! Przypomnijmy – w ubiegłym roku przekazaliśmy WOŚP 63 500,71 zł. Akcja została podsumowana na apelu szkolnym, sprawujący nad nią pieczę nauczyciele i Panie Dyrektor podziękowali wszystkim wolontariuszom i wyróżnili tych, którzy wykazali się największym zaangażowaniem. Cóż pozostało? Wierzyć, że młodsi pójdą w ich ślady i w przyszłym roku zagrają równie pięknie!


Czytaj więcej

To był bal!

10 stycznia był naprawdę gorącym dniem. Nie szkodzi, że termometr za oknem wskazywał -12 stopni C, ponieważ temperatura w sali gimnastycznej naszej szkoły całkowicie przeczyła tej mroźnej rzeczywistości. Wróżki, księżniczki, smoki, rycerze i inne bajkowe postaci rozgrzały świat w sobie tylko znany tajemniczy sposób. Dzieci z klas I-III, zgodnie z tradycją, przybyły na bal karnawałowy w niebanalnych kostiumach, również w smokingach i eleganckich sukniach. Zabawa trwała przez kilka godzin i obfitowała w przeróżne atrakcje. Wielu zwolenników zyskała gra z balonami, ogromne emocje wywołał też bieg z jajkiem na wielkiej łyżce. Uczestnicy zawodów zostali nagrodzeni kubeczkami z logo naszej szkoły, wszystkich też zaproszono na słodki poczęstunek. Jednak najbardziej cieszyła dzieci możliwość wspólnej zabawy i tańców w kółeczku lub w korowodzie, prowadzonym przez Panią Iwonę Nadolną, występującą w roli wodzireja. Samorząd Uczniowski, kierowany przez Panią Magdalenę Sorokę i Pana Grzegorza Kucharskiego, cały czas podgrzewał atmosferę zabawy i dbał o dobry nastrój małych gości. Dziękujemy Organizatorom i Paniom Wychowawczyniom za to bajecznie kolorowe i pełne dziecięcej radości popołudnie.





Czytaj więcej

Ostatnie dni karnawału

Zaczął się 6 stycznia od świątecznego wypoczynku, a zakończy w ostatki 13 lutego. W międzyczasie były ferie i wiele okazji do znakomitej zabawy, nie zawsze na śniegu, bo tym razem zima skąpiła nam swych uroków. Mimo to do szkoły powróciliśmy w radosnych nastrojach i jeśli tylko zapomnieć o trudach egzaminów próbnych w klasie VIII oraz o kolejnych etapach konkursów i licznych sprawdzianach, to można powiedzieć, że karnawał, zgodnie z tradycją, zapewnił nam sporą dozę rozrywki.

9 lutego w godzinach popołudniowych muzyka przyciągnęła do sali gimnastycznej najpierw klasy IV i V, a po dwóch godzinach zabawy – klasy VI-VIII. Pani Iwona Nadolna i pan Grzegorz Kucharski zaaranżowali bal prawie na miarę staropolskich zapustów. Oprócz spontanicznej zabawy przy muzyce na parkiecie odbywały się konkursy i popisy taneczne. Atmosferę tworzyły migoczące światła oraz ciekawa dekoracja sali (dzieło pani Ewy Kuliberdy), a także oryginalne kreacje niektórych tancerzy. Samorząd Uczniowski zadbał też o chłodne napoje i słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników. Czas mijał w tanecznych krokach walca, polki, disco i różnych dziecięcych pląsów.

Dziękujemy osobom zaangażowanym w organizację i przebieg karnawałowej zabawy.


Czytaj więcej

Życzenia Bożonarodzeniowe

„Zawsze, kiedy milkniemy, by wysłuchać innych i wspieramy ich naszą, choćby cichą, obecnością jest Boże Narodzenie”

Drodzy Nauczyciele,

Rodzice,

Uczniowie!

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu nieustannej Nadziei, pogody ducha oraz wiary w Dobro i Piękno.

Dyrekcja PSP 92
w Warszawie

Czytaj więcej

Hej kolęda, kolęda!

Trudno nie myśleć, że święta tuż-tuż, gdy z różnych miejsc szkoły, ze wszystkich pięter dobiegają nas kolędy, śpiewane przez uczniów. Mali i nieco starsi kolędnicy pod opieką Pana Jarka Woźniaka, nauczyciela muzyki, zaglądali podczas czwartkowych lekcji do kolejnych pomieszczeń i ogłaszali śpiewem, że oto „przybieżeli do Betlejem pasterze”. Bogaty zestaw kolęd uzupełniały życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w nowym roku.

Uczniowie nie pominęli żadnej sali lekcyjnej, byli u Pani Dyrektor, również w sekretariacie, w bibliotece, w gabinecie lekarskim, a nawet w kuchni! Ze wzruszeniem witaliśmy rozśpiewanych gości w mikołajkowych strojach, którzy przywoływali nastrój wigilijnej wieczerzy, gdy wszyscy domownicy szczodrze dzielą się radością. I słuchaliśmy kolęd, błądząc już myślami wokół choinek w naszych rodzinnych domach. Wesołych świąt wszystkim!


Czytaj więcej

Z klasą – przy stole

Kindersztuba – dobra rzecz, każdy to powinien mieć – pod takim hasłem w Domu Polonii w Pułtusku są organizowane zajęcia poświęcone zasadom dobrego zachowania się, nie tylko przy stole. Uczniowie klasy 6a mieli niebywałą okazję 21 grudnia odbyć szkolenie na temat savoir-vivre’u w niezwykłej scenerii – we wnętrzach zamkowych. Towarzyszyły im Panie Ewa Kuliberda i Agnieszka Borodejuk (wychowawczyni). Celem warsztatów zatytułowanych „Gawęda o zachowaniu przy stole” jest nie tylko przypomnienie zasad eleganckiego spożywania posiłku i korzystania z zastawy. Kto pierwszy powinien wejść do sali restauracyjnej? Jak nakrywać i podawać do stołu? Jak jeść potrawy – jak pokonać długi makaron, drobny groszek czy skrzydełko perliczki? Co zrobić z serwetką i sztućcami? Wyczerpujących odpowiedzi na te i inne pytania udzielił zamkowy Mistrz Kelnerstwa, inspirując odważnych uczestników warsztatów do odgrywania scenek. Śmiechu było co niemiara! Podczas obiadu, który nastąpił od razu po zajęciach, wszyscy mogli zdobyte umiejętności wykorzystać w praktyce. Przeszkolona dziatwa z radością zasiadła do lukullusowej uczty – podano, zgodnie z protokołem, przystawkę, zupę, drugie danie i deser – w wersji mięsnej lub wegetariańskiej, w zależności od upodobań. Było wytwornie, co nie znaczy – sztywno. Wspólne biesiadowanie dostarczyło szóstoklasistom wiele radości. A egzamin z zasad zachowania się przy stole zdali celująco!


Czytaj więcej

Świątecznie i bajecznie

Wiele osób zapytanych o dzieło sztuki kojarzące się z Bożym Narodzeniem zapewne odpowie: „Dziadek do orzechów”. Nie ma lepszego sposobu na wprawienie się w świąteczny nastrój niż wizyta w Art Box Experience. Przekonali się o tym uczniowie klasy 6a, którzy w towarzystwie Wychowawczyni 11 grudnia udali się do Fabryki Norblina przy ulicy Żelaznej. Odwiedzający multisensoryczną wystawę mogą dzięki wyświetlanym w baśniowej scenerii napisom odkryć tajemnice „Dziadka do orzechów”: poznać kilka faktów z życia twórcy opowiadania – E. T. A. Hoffmanna – pisarza niemieckiego (prześledźcie jego związki z Polską!), odkryć, że błędnie przypisano autorstwo tekstu tłumaczowi na francuski – Aleksandrowi Dumasowi, poznać historię narodzin baletu zainspirowanego utworem literackim i wreszcie – przeczytać streszczenie opowieści. Wystawę śmiało mogą odwiedzić i miłośnicy dzieła, i ci, którzy o nim nic nie wiedzą. Dookoła widza przewijają się monumentalne, barwne obrazy z „Dziadka do orzechów” – zarówno w wersji animowanej, jak i aktorskiej, a także w wydaniu baletowym. Rozbrzmiewa przepiękna muzyka Piotra Czajkowskiego. A sztukę można kontemplować… na wielkich poduchach i miękkich siedziskach, co nie jest bez znaczenia! Obcowanie z kulturą wysoką w pozycji półleżącej? Może nietypowe, ale jakże przyjemne! Polecamy!





Czytaj więcej

Piknik Charytatywny

Było gwarnie, kolorowo, zabawnie, wzruszająco i mądrze. I - mimo zimna za oknem - jakoś nadzwyczaj ciepło... za sprawą XVII Świątecznego Pikniku Charytatywnego! Po czterech latach przerwy (spowodowanej pandemią) kultywujemy tę tradycję. W tym roku spotkaliśmy się wszyscy 9 grudnia: Dyrekcja, Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice, Dziadkowie, Sympatycy i Pracownicy szkoły. Zaszczycili nas swoją obecnością: p. Łukasz Jeziorski - zastępca burmistrza dzielnicy Wawer, p. dr Marek Migdał – dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ks. Mariusz Lech - proboszcz naszej parafii. Gości powitała p. dyr. Grażyna Seroka. W swoim wystąpieniu podkreśliła ważną rolę Pikniku w życiu szkoły i przypomniała, komu śpieszyliśmy z pomocą w poprzednich latach.

W tym roku dochód z akcji charytatywnej przekazaliśmy na budowę Instytutu Psychiatrii i Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Ile radości wzbudza dawanie innym, wie tylko ten, kto uczestniczył w Pikniku! Uczniowie sprzedawali swoje dzieła, organizowali loterie, urządzali salony gier i zabaw, uwijali się w kawiarenkach i przy bufetach oferujących smakołyki. Dzielnie towarzyszyli im Rodzice, którzy z dużym wyprzedzeniem planowali udział w akcji charytatywnej, przygotowując ozdoby świąteczne, gromadząc atrakcyjne przedmioty na licytację. Wiele emocji wzbudziła aukcja w sali gimnastycznej. Była propozycja lekcji tańca z Anną Głogowską, piłka tenisowa z autografem Igi Świątek, płyty Sanah podpisane przez wokalistkę, bilety na koncert Dawida Podsiadły i wiele, wiele innych niespodzianek. Pani dyr. Karolina Dmeńska, czuwająca nad organizacją Pikniku, z dumą prezentowała Gościom wachlarz atrakcji. Nie sposób wymienić wszystkich pomysłów dzieci na skłonienie dorosłych do ofiarowania pieniędzy na szlachetny cel! Zgromadziliśmy imponującą sumę: 118 239zł 59gr! Łatwiej jest czynić dobro, gdy pomaga wielu - takie motto towarzyszyło tegorocznemu Piknikowi. Bez wątpienia potwierdziliśmy słuszność słów Hermanna Gmeinera - austriackiego działacza społecznego. Serdecznie dziękujemy hojnym darczyńcom!

Jak zawsze, Piknik stał się też okazją do poszukiwań twórczych i odkrywania wiedzy. Grudzień znów był czasem wyjątkowej premiery! Przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję widowisko, w którym słowo przeplatało się z muzyką i tańcem. Swoimi działaniami artystycznymi wpisaliśmy się w roczny projekt szkolny odbywający się pod hasłem: „Z biegiem Wisły”. Najpierw najmłodsi przedstawiciele naszej społeczności wprawili Gości w radosny nastrój swoim śpiewem. W pełnym składzie, przygotowani przez p. Jarosława Woźniaka, uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich z entuzjazmem przypomnieli, że święta tuż, tuż! Później aktorzy Teatru GLAN, prowadzonego przez p. Julię Kotarską, zaprezentowali oryginalną etiudę poświęconą Królowej Polskich Rzek. Liryczna forma skłoniła Widzów do refleksji nad relacją człowiek-natura. Następnie nasi Goście spotkali się z kolędnikami znad Wisły. Z Mazowsza przenieśliśmy ich do Małopolski i na Podhale, by później w zawrotnym tempie zabrać w barwnym korowodzie nad Królową Polskich Rzek. Zainspirowani utworami Teofila Lenartowicza sięgnęliśmy po autentyczne zapisy życzeń kolędniczych. Scenariusz przedstawienia pt. „Kolędowanie nad Wisłą” stworzyła, z aktorami pracowała i spektakl wyreżyserowała p. Agnieszka Borodejuk, choreografią tańców ludowych zajęła się p. Aneta Mizielska, wokaliści szkolili się pod okiem p. Jarosława Woźniaka, scenografię przygotowała p. Ewa Kuliberda. Dobrym duchem wszystkich działań artystycznych była p. dyr. Hanna Gąbka, wspierana przez p. dyr. Sławomirę Horne. Na deskach szkolnego teatru stanął niezwykły zespół - artystów z klas od pierwszej do ósmej! Na scenie rozbrzmiewały anielskie głosy, dźwięki skrzypiec i wiolonczeli. Górale skakali i podnosili swoje partnerki wysoko, wysoko, pary taneczne tak wirowały w krakowiaku i rondzie, że liderzy Mazowsza tych występów by się nie powstydzili! W przygotowanie części artystycznej zaangażowało się wiele osób. Oto kolejny powód, dla którego warto organizować Piknik! Nieczęsto zdarzają się w szkołach takie imprezy, kiedy liczba uczniów-artystów przewyższa liczbę… uczniów-widzów! Rekordy i w tej dziedzinie bijemy co roku!

Wsłuchaliśmy się w słowa A. de Saint-Exupéry'ego: Obmyślaj królestwo, w którym wszystko byłoby po prostu przeniknięte zapałem. Takie rządy sprawowaliśmy w czasie Świątecznego Pikniku Charytatywnego! I pozostaniemy wierni tej tradycji! Zapraszamy Państwa do Królestwa Przenikniętego Zapałem w kolejnym roku!



Czytaj więcej

Mikołajkowe upominki

W szkolnym kalendarzu znajdziemy wiele dni wyczekiwanych z ogromną niecierpliwością. Jednym z nich jest z pewnością szósty grudnia. Wszyscy uczniowie wiedzą, czego można się spodziewać w takim dniu, gdy już śnieg skrzypi pod butami, a sanna dla świętego Mikołaja prowadzi prosto pod drzwi szkoły. I rzeczywiście: od samego rana Mikołaj z elfami i aniołkami witał wchodzących, a cały hol wypełniała melodia kolęd. Świąteczny nastrój utrzymywał się przez cały dzień, radość potęgowały prezenty, którymi Krzysztof z Samorządu Uczniowskiego w towarzystwie Wiktorii z VIII a (a może to był prawdziwy Mikołaj z elfem?) hojnie obdarowywali dzieci i młodzież. Gry planszowe i mandarynki były przyjmowane z tak samo dużym zaciekawieniem, jakie wzbudzali „przybysze z mroźnej Laponii”. Ale to nie wszystko: Piosenkami, tańcami, kolorowym korowodem dzieci przebranych w mikołajkowe stroje Panowie Grzegorz Kucharski i Jarosław Woźniak stworzyli wspaniałą atmosferę zabawy. Święta już wkrótce; czas na radość i wzajemną życzliwość…


Czytaj więcej

II Gala Wolontariatu

Zapamiętaj, że najszczęśliwszymi ludźmi nie są ci, którzy otrzymują więcej, ale ci, którzy dają więcej. /H. Jackson Brown Jr./


5 grudnia w Wawerskim Centrum Kultury odbyła się II Gala Wolontariatu. Uroczystość zgromadziła wszystkich tych, którzy wyjątkowo aktywnie angażują się w działalność wolontariacką. Galę uświetnili Jurek Owsiak, Janina Ochojska i Jasiek Mela, którzy w serdecznych słowach podziękowali wolontariuszom za ich piękną pracę.

Naszą szkolę reprezentowała klasa 8, a szczególnie wyróżnieni zostali: Michalina, Oliwier, Janek i Michał. Gratulujemy naszym uczniom i naszej niezastąpionej Janinie Karczewskiej – opiekunce wolontariatu w szkole. Jesteśmy z Was bardzo dumni!


Czytaj więcej

Najmłodsi czytelnicy w bibliotece

W ostatnich dniach listopada uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w ceremonii pasowania na czytelników naszej biblioteki. Dla dzieci było to ważne wydarzenie, gdyż umocniło je w przekonaniu, że szkoła szeroko otworzyła przed nimi drzwi, umożliwiając przebywanie w samym centrum wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych.

Zbiory biblioteczne całkowicie zaprzątnęły uwagę pierwszoklasistów, gotowych do natychmiastowego wypożyczenia choć jednej książki do domu. Za postawę aktywnego czytelnika każde dziecko otrzymało książkę „Bromba i inni” i specjalnie dla nich zaprojektowane szkolne zakładki. Potwierdzeniem umiejętności korzystania z biblioteki jest imienny certyfikat, który od dzisiejszego wydarzenia jest ważną wizytówką ucznia-czytelnika.

W uroczystości pasowania aktywnie pomagały asystentki biblioteczne z klasy V b: Florentyna Kuc, Wiktoria Rogala i Helena Skrzypczyk. Piękne, pełne ekspresji czytanie fragmentów dziecięcych utworów oczarowało małych słuchaczy, którzy – miejmy nadzieję – zawsze z radością będą sięgać po każdą nową książkę.




Czytaj więcej

Bajkowy świat pluszowego misia

Po emocjach wywołanych dzisiejszymi zdarzeniami możemy śmiało stwierdzić, że żadna, nawet najbardziej wymyślna zabawka świata, nie dorówna pluszowym misiom. Uczniowie klas I-III (i nie tylko oni!) wraz ze swoimi puchatymi przyjaciółmi świętowali Światowy Dzień Pluszowego Misia. I nie wiadomo, czy w szkole było tego dnia więcej dzieci czy misiów... Siedziały dumnie w ławkach, fruwały nad głowami uczniów, przechwalały się urodą, a najczęściej służyły za poduszeczkę, szczególnie te, które przewyższały wzrostem i objętością swych właścicieli. Pan Grzegorz Kucharski w stroju misia-łakomczucha objął rządy nad na całą misiową społecznością i wraz z Panem Jarkiem Woźniakiem zabawiali uczestników korytarzowych zlotów pokazem pluszaków i piosenkami. Lubimy takie dni w szkole, gdy wszyscy możemy choć przez chwilę pobyć w dziecięcym bajkowym świecie.





Czytaj więcej

Dzień niepodległości

11 listopada to dzień pełen wzruszeń i radosnej dumy. Dumy z bycia Polakiem w wolnej, suwerennej ojczyźnie. Świętowaliśmy Odzyskanie Niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli - uroczyście, z ogromnym przejęciem, z mocnym biciem serc. O tym, czym jest dla nas Polska, mówiła grupa uczniów z klas II-VIII, przygotowana do występu przez panią Agnieszkę Borodejuk i pana Jarosława Woźniaka. Mówiła serdecznym brzmieniem głosu, śpiewała pełną gamą uczuć – radosnych, nostalgicznych, wzniosłych i rycerskich, pokazywała wyrazem twarzy, na której nie sposób ukryć wzruszeń. Słuchaliśmy jak zaczarowani pięknej recytacji Antosia Maciejewskiego z II a o Lechu, Czechu i Rusie, gorąco oklaskiwaliśmy pozostałych recytatorów: Alicję Szumską z VI b, Marię Starczewską z V a, Martę Płudowską z IV c, Malwinę Łochowską z III b. Miłość do Polski zapisana na kartach poezji wybrzmiała w dziecięcej interpretacji szczerością, wiernością, oddaniem. Pieśń legionistów „My, Pierwsza Brygada” śpiewana przez chór i widownię wypełniła całą przestrzeń sali gimnastycznej atmosferą tych lat, gdy trzeba było walczyć o Polskę i za Nią umierać. Szanowni Państwo - powiedziała na koniec Pani Dyrektor Karolina Dmeńska - gdy słyszę nasze dzieci śpiewające nasz hymn państwowy, wierzę w pokój i demokrację. Dodajmy jeszcze: dzisiejsza postawa uczniów pozwala nam wierzyć w Polskę zawsze wolną. Dziękujemy Wykonawcom i Organizatorom za piękne przeżycia.


Czytaj więcej

Wróżki, księżniczki, rycerze…

7 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney'a, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w szkole zapanował radosny nastrój. Tak działo się za sprawą postaci, które „przywędrowały” do nas wprost z książek Andersena, braci Grimm, Milne’a, Brzechwy, Tuwima, Janczarskiego. W wyborze kostiumu inwencja dzieci nie miała granic! Niemal każdy chciał wcielić się w postać ulubionego bohatera. Ukoronowaniem Dnia Postaci z Baśni i Bajek był barwny korowód, który ślad w ślad za wodzirejami (Panią Magdą Soroką i Panem Grzegorzem Kucharskim) przeszedł po piętrach, zapraszając wszystkich (również dorosłych!) do świata dziecięcych marzeń.





Czytaj więcej

Za pan brat z ekologią
W sobotę 28 października wolontariusze z klas siódmych razem z Panią Janiną Karczewską uczestniczyli w projekcie ekologicznym Pan EKO Samochodzik. W Kulturotece Wawerskiego Centrum Kultury przydzielono im zadania. Nie były łatwe! Trzeba było bardzo energicznie zabrać się za sprzątanie lasu, zaśmieconego przez beztroskich spacerowiczów. Potem, cały czas w znakomitych nastrojach, młodzież przystąpiła do warsztatów. Z materiałów ekologicznych pod palcami uczniów powstawały nietypowe instrumenty muzyczne oraz karmniki owocowe. Odbyły się też zajęcia z zakresu udzielania Pierwszej Pomocy. Program szkolenia wzbudził duże zainteresowanie uczestników, ale najlepszym akcentem po wyczerpującym dniu było ognisko z kiełbaskami. Nasza szkoła została uhonorowana „Szafirową Szyszką” - pięknie grawerowanym podziękowaniem od organizatorów akcji.


Czytaj więcej

Szkoła to ważna sprawa...

… ale bywa też zabawa – recytowała Zoja z klasy I c podczas uroczystości ślubowania Pierwszoklasistów. I rzeczywiście – 25 października było u nas zarówno poważnie, jak i zabawnie. Dzieci z I a, I b i I c oficjalnie dołączyły do naszej szkolnej społeczności. Zgodnie z tradycją, Pani Dyrektor Hanna Gąbka dokonała ceremonii pasowania za pomocą kolorowego „magicznego” ołówka. Na pamiątkę tej ważnej uroczystości mali Bohaterowie Dnia, dumni ze statusu ucznia, otrzymali listy gratulacyjne, ołówki i pięknie wydane książki. Następnie w sali wypełnionej rodzicami i nauczycielami z przejęciem odgrywali role, starannie przećwiczone pod okiem Pań Wychowawczyń. Miło było patrzeć, jak tańczą wpatrzeni w instruktorkę Panią Iwonę Nadolną. Widownia gorąco oklaskiwała występy recytatorskie oraz piosenki, które stanowiły szczególnie sympatyczny akcent uroczystości, wypracowany przez nauczyciela muzyki - Pana Jarosława Woźniaka.

Popisy artystyczne najmłodszych uczniów były niezbitym dowodem pilności, zdyscyplinowania, umiejętności współpracy i koleżeństwa. Gratulujemy i życzymy, by czas spędzony w szkole obfitował w piękne zdarzenia i dostarczał radości z dorastania do nowych zadań.



Czytaj więcej

Dzień dobry, dziękuję, przepraszam...

Te słowa mają niezwykłą moc. Przekonaliśmy się o tym, gdy 19 października z samego rana zostaliśmy otoczeni kolorowymi transparentami, z których wołały do nas pełne serdecznego brzmienia powitania, życzenia miłego dnia, przeprosiny, podziękowania. Tak właśnie Samorząd Uczniowski, którym kieruje Pan Grzegorz Kucharski, roztaczał już u samego wejścia do szkoły sympatyczną atmosferę, wywołując uśmiech na twarzach uczniów, pracowników, rodziców, gości. Bo jak tu się nie uśmiechać, gdy dzieci życzą wspaniałego dnia i przypominają o słowach, które potrafią odmienić świat?

Podczas przerw również było radośnie. Uczniowie spontanicznie gromadzili się w holu wokół transparentów i pod kierunkiem Pana Jarosława Woźniaka, nauczyciela muzyki, autora wielu piosenek, śpiewali między innymi: „Na dzień dobry – raz, dwa, trzy/ Wszyscy razem – ja i ty!/ Drogowskazem będę ja – i ty!”

Dziecięcy śpiew wypełniał pomieszczenia i siłą magicznych słów sprawiał, że wielu z nas na nowo pojęło prawdziwy sens przyjaźni, szczerości, współpracy.


Czytaj więcej

Pisarz wśród czytelników

Mnóstwo, czyli prawie cała sala gimnastyczna pełna uczniów z klas I-III zaciekawionych przygodami sympatycznego kota Cukierka. Oczywiście – kota samodzielnego, niezależnego, czasem zbuntowanego, ale najczęściej spragnionego czułości i... miseczki z jedzeniem.

Goszczący w naszej szkole autor serii o kocie Cukierku (m.in. „Cukierku, ty łobuzie!”, „Jak się masz, Cukierku?”, „Dasz radę, Cukierku!”) pan Waldemar Cichoń opowiedział małym czytelnikom historię książkowych bohaterów i zdradził, co zainspirowało go do pisania. Albo raczej – kto. Chyba nie zdziwił naszych uczniów fakt, że był nim mały chłopiec, tak niechętny do czytania, że tata chcąc nie chcąc specjalnie dla niego stworzył swoją pierwszą książkę o przygarniętym do domu zwierzaku.

Pisarz zaprezentował nam fragmenty swoich utworów, budząc ogromne zainteresowanie słuchaczy. Potem posypały się pytania. Dzieci były ciekawe, jak wygląda jego praca, czy Tradycja (to też czworonożny domownik) lubi Cukierka i ile lat ma Cukierek. Chciały jak najwięcej dowiedzieć się o swoim ulubionym bohaterze.

Po tak emocjonującym spotkaniu już chyba niejedno dziecko z pasją sięgnęło po następne książki pana Cichonia, tym bardziej że niemal wszyscy kupili przynajmniej jeden egzemplarz. I to z autografem!

Dziękujemy Pisarzowi za wspaniałego Kota i za rozpalenie wyobraźni naszych najmłodszych czytelników.


Czytaj więcej

Gratka dla kinomanów

Miłośników kina czekała 16 października nie lada gratka! Uczniowie czterech klas – 4c, 5b, 6a i 7b – zostali zaproszeni na projekcję filmu pt. „Za duży na bajki 2”. Podzieleni na grupy wiekowe, wraz z Wychowawczyniami, zasiedli w dwóch salach kina Helios. Cóż w tym niezwykłego? A to, że premiera planowana jest na marzec lub kwiecień 2024 roku, a my mieliśmy okazję zobaczyć „surowy” produkt, jeszcze przed ostatecznym montażem! Widzowie z naszej szkoły stali się pierwszymi dziecięcymi recenzentami obrazu. Mieli taką możliwość dzięki Panu Pokromskiemu – producentowi filmu, prywatnie – tacie jednej z uczennic. Po seansie odbyło się spotkanie widzów z reżyserem – Panem Kristofferem Rusem (na zdjęciu z naszymi kinomanami!), a także paniami z zespołu zajmującego się promocją. Padło mnóstwo pytań, między innymi o atrakcyjność i wiarygodność historii, wyczucie dramaturgiczne i komediowe, jakość dialogów. Młodzi recenzenci wypowiadali się na wszystkie te tematy. Miłośnicy przygód Waldka, Staszka i Delfiny byli usatysfakcjonowani, choć zdziwieni, że nie dostali prostej kontynuacji historii z pierwszej części. Jednogłośnie orzekli jednak, że to zaskoczenie działa na korzyść filmu. Nie było natomiast zgodności w sprawie ulubionej postaci. Charyzmatyczny Staszek stworzony przez Patryka Siemka! Superkandydat na tatę w wydaniu Pawła Domagały! Szalona ciotka Mariola wykreowana przez Dorotę Kolak! Ta różnica zdań najlepiej świadczy o klasie aktorów, którzy powołali do życia wyraziste postacie. I przemawia za filmem! Był czas na rozmowy o jego promocji, koncepcji afisza, kanałów docierania twórców sztuki filmowej do młodego widza. Szczegółów nie zdradzamy! Do zobaczenia na premierze wiosną!


Czytaj więcej

SŁÓWKO TYGODNIA Projekt - innowacja

W tym roku szkolnym planujemy poszerzanie słownictwa uczniów dzięki innowacji SŁÓWKO TYGODNIA. Raz w tygodniu na tablicach ogłoszeń oraz w zeszytach pojawia się wyraz, który staramy się wykorzystywać (w prawidłowy sposób!) jak najczęściej w ciągu 7 dni. Projekt realizujemy nie tylko na języku polskim, ale na wszystkich przedmiotach szkolnych.

Na zakończenie roku planujemy wielki międzyklasowy quiz z nagrodami!

Patronat nad projektem objęła Pani Dyrektor Grażyna Seroka.

Czytaj więcej

Obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej

To święto, które zawładnęło naszą szkołą, było dedykowane Nauczycielom, Uczniom, Rodzicom i całej szkolnej Społeczności, jednym słowem – wszystkim, którzy na co dzień powodują, że dzieci dorastają w atmosferze przyjaźni i bezpieczeństwa, a dorośli pracują tym chętniej, im więcej widzą radości i zapału w oczach swych podopiecznych.

Zgromadzeni w sali gimnastycznej uczestnicy uroczystości usłyszeli piękne, wzruszające i serdeczne słowa Pani Dyrektor Karoliny Dmeńskiej o pracy tych, którzy troszczą się o edukację dzieci i młodzieży, którzy zapewniają im prawidłowy rozwój emocjonalny i dzień po dniu dostarczają im wspaniałych wrażeń oraz niezapomnianych przeżyć.

Może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jaka odpowiedzialność spoczywa na nauczycielach i jak wieloma obowiązkami są obarczeni, dlatego podziękowania, które padły w sali, przemówiły do adresatów ogromną siłą szczerości i szacunku.

Uczyć i wychowywać, edukować i kształtować osobowości - to jedno z najtrudniejszych, ale zarazem najpiękniejszych i najbardziej zaszczytnych zadań - mówiła Pani Dyrektor. - Wymaga wielkiego talentu, pasji, zaangażowania oraz niestrudzonego charakteru.

W imieniu rodziców i uczniów naszej szkoły chciałabym Państwu, drodzy i szanowni Nauczyciele, przekazać wyrazy wielkiego uznania i wdzięczności za każdy dzień spędzony z Wami i przy Was. To Wy inspirujecie, dodajecie skrzydeł, służycie radą i przykładem. Rozpalacie zainteresowania i pasje. Jesteście przewodnikami w podróży po morzu nauki i naszymi „światełkami na mierzei”.

W imieniu Dyrekcji szkoły pragnę przekazać Państwu najserdeczniejsze życzenia wszystkiego, co najlepsze i najpiękniejsze, szczęścia w życiu rodzinnym, zdrowia i wszelkiej pomyślności. Wielu sukcesów naukowych, dumy z osiągnięć waszych wychowanków. Życzymy Państwu również prostej radości i jak najwięcej przejawów dobra, miłości i czułości na co dzień.

Wszystkim pracownikom szkoły za uczynienie tej szkoły piękną, schludną i bezpieczną składam wyrazy najszczerszych podziękowań.

Pani Dyrektor i Paniom Wicedyrektor oraz wszystkim naszym profesorom – mówię skromne „dziękuję” i kłaniam się nisko.

Uczniowie też obdarzyli w tym dniu swych nauczycieli pięknymi przeżyciami. Znakomicie zaaranżowany przez Pana Grzegorza Kucharskiego i Pana Jarka Woźniaka program uroczystości bawił i wzruszał do łez. Od samego początku ogarnęła nas i porwała muzyka, chór szkolny narzucił ton całej uroczystości, skutecznie rozgrzewając widownię. Dzieci wcieliły się w postaci nauczycieli i z właściwą sobie przekorą odegrały krótkie scenki demaskujące swych mentorów. Widzieliśmy zabawny pokaz mody, w którym zdumiewały kreatywność i poczucie humoru piątoklasistów. Humorem pobrzmiewały też wiersze dedykowane nauczycielom, pełne wdzięczności za trud wychowania, zawierające urocze nutki sympatii.

Dziękujemy Organizatorom, w tym nowemu Samorządowi Uczniowskiemu, oraz młodym Wykonawcom, uczniom z klas IV-VIII za znakomitą zabawę, w której połączyły nas niezapomniane wrażenia.






Czytaj więcej

Bliskie Świętokrzyskie

Jesienną urodę Gór Świętokrzyskich mogli podziwiać uczniowie klasy 6a. Spędzili dwa dni – 9 i 10 października – w komitywie z Naturą i Historią, pod czujnym okiem Pań: Agnieszki Borodejuk (wychowawczyni) i Ewy Kuliberdy. Ich przygoda zaczęła się od wędrówki szlakami Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W jej trakcie był czas na krótką lekcję geologii, powtórzenie wiadomości z biologii o gatunkach drzew i zwierząt. Wizyta w klasztorze na Świętym Krzyżu stała się okazją do rozmów o kulturze, m.in. o wierzeniach Słowian, pracowitości benedyktynów przepisujących księgi czy współczesnych misjach braci oblatów. Wehikuł czasu przeniósł wędrowców do Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej. Tu wcielili się w role klientów kowala, szewca, garncarki, stolarza, tkaczki, zielarki. Na własnej skórze poczuli, jak się czuje rzezimieszek zakuty w dyby i co to znaczy: gorzki jak piołun. Odkryli, że znajomość życia przodków pozwoli rozwikłać zagadki frazeologii – od teraz dla wszystkich jest jasne, dlaczego leje jak z cebra, a wiele rzeczy robi się na jedno kopyto. Wehikuł czasu działał i kolejny dzień. Piątoklasiści znaleźli się pod Dębem Bartkiem, który niejedno widział, zważywszy, że patrzy na ludzkie poczynania blisko 700 lat… Uczestnikom wycieczki też udało się spojrzeć w przeszłość dzięki zwiedzaniu zamku w Chęcinach. Spacer Drogą Królewską był bogatą lekcją historii pod gołym niebem, każda drewniana figura władcy skłaniała do refleksji nad jego rolą w dziejach Polski. Nieoczekiwanie na naszej drodze pojawiła się kolejna atrakcja… udomowiona wiewiórka! Śmiechom nie było końca na dziedzińcu zamku, gdzie wszyscy mogli wejść w rolę rycerzy, wkładając elementy zbroi i chwytając za miecze. Gdy nadeszła pora podsumowania wycieczki, przyszedł czas na… Raj. Wędrowcy mogli podziwiać urokliwą jaskinię krasową, słynącą ze skupisk stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Wycieczka obfitowała w atrakcje, również te, których autorami byli sami uczestnicy – rozliczne wspólne zabawy, na poczekaniu wymyślane, były źródłem radości. Blisko wiedzy, blisko natury, blisko siebie – taki program wyjazdu polecamy!



Czytaj więcej

Wolontariusze w Radości

Niedziela 8 października była bardzo pracowita dla naszych wolontariuszy. Już z samego rana stawili się grupą 46 osób w wyznaczonym miejscu, gotowi do pomagania zawodnikom Biegu z Radością, wspierania ich w wysiłku i (niektórzy) do startowania w zawodach.

Choć pracy było sporo, bo zabezpieczenie trasy wyścigu wymaga zaangażowania, koncentracji i umiejętności działania w zespole, to jednak sporo było też śmiechu, zabawy i satysfakcji. Młodzież z klas VII a, VII b i VIII, zmobilizowana przez Panią Janinę Karczewską i Pana Krzysztofa Ptasińskiego, z entuzjazmem i, zdawałoby się, niewyczerpanymi zasobami energii wykonywała powierzone przez organizatorów i opiekunów prace. I chyba wszyscy mają świadomość, że nie był to czas zmarnowany, gdyż TOYOTA Radość i Fundacja ŻYJ z RADOŚCIĄ wspierają podopiecznych Fundacji Polsat. Tym razem Bieg z Radością był dedykowany siedmioipółletniemu Jasiowi.

Wielkie podziękowania dla Wolontariuszy za empatię oraz za odpowiedzialną postawę w sportowej i pełnej gorących serc Radości.



Czytaj więcej

Świętujemy Dzień Chłopaka

Były harce na placu zabaw, wyjścia do kawiarni na lody i do kina, biesiady przy pizzy. Jako że dzień Chłopaka wypadał w sobotę, klasowe świętowanie rozłożyło się na dwa dni – piątek, 29 września i poniedziałek, 2 października. Chłopcy, niech spełnią się wszystkie życzenia, którymi obsypały Was panie – i te młodsze, i te starsze! Niech ich moc nie słabnie do 30 września 2024!


Czytaj więcej

Wolontariusze przed misjami

Przed przystąpieniem do realizacji tegorocznych zadań wolontariusze z klas 7a i 7b odbyli szkolenie. Przeprowadził je Pan Marcin Świderski 28 września. W spotkaniu wzięła udział Pani Dyrektor Karolina Dmeńska i Pani Janina Karczewska – opiekunka Szkolnego Koła Wolontariatu. O tym, czego dotyczyło, mówią sami zainteresowani.

Pan ciekawie opowiadał, czym właściwie jest wolontariat i jakie są jego rodzaje. Uczestniczyliśmy w debacie, jak bezpiecznie przeprowadzać akcje. Dowiedzieliśmy się, jakie odbędą się w tym roku (np. lepienie pierogów na święta, pomoc w grach miejskich). To spotkanie zachęciło mnie i moich kolegów do pomocy innym. (Antonina Grałek, Iwo Gierszewski)

Czytaj więcej

Radość czytania

W Dniu Głośnego Czytania biblioteka wprowadziła czytelników w zwariowany świat Pippi Langstrumpf. Każdy, kto tylko chciał poznać tę niezwykłą bohaterkę książek Astrid Lindgren i wraz z nią przeżywać nieprawdopodobne wprost przygody, mógł posłuchać pięknego czytania w wykonaniu uczennic klasy VI a. Zainteresowanie historią piegowatej dziewczynki o włosach koloru marchewki było tak duże, że drzwi do biblioteki nawet się nie zamykały.

Ale to nie wszystko w tym uroczystym Dniu Głośnego Czytania!

Bibliotekę odwiedziły kolejno klasy II a, II b i II c. Artyści – bo tak przecież można nazwać osoby pełne twórczej weny, które zaprezentowały drugoklasistom fragmenty książki Marty Kisiel pt. „Małe Licho i tajemnica Niebożątka” – dali popis wspaniałego czytania. Przebrani w baśniowe postacie, oczarowali małych słuchaczy światem książkowych bohaterów. Wielkie brawa dla Florentyny i Wiktorii z V b, dla Hani, Vanessy i Piotra z V c oraz dla Zosi z VI a!

Dzień Głośnego Czytania to również Dzień Słuchania, i to ze zrozumieniem. Biblioteczni goście z klas drugich udowodnili, że potrafią słuchać, a nawet fascynować się lekturą. Dzieci wzięły udział w grze literackiej z udziałem sympatycznego jeża-maskotki i oczywiście nie dały się pokonać w labiryncie zagadek, tym bardziej że prawidłowe odpowiedzi były nagradzane cukierkami. Na koniec biblioteka zamieniła się w malarskie atelier i dzieci z wielką pasją (oraz talentem) tworzyły portrety książkowych bohaterów. Wyobraźni nikomu nie brakowało!

Biblioteka zachęca do czytania i zaprasza Uczniów na cotygodniowe „Poranki z książką” w każdy wtorek. Warto rozpocząć dzień z bohaterami najlepszych i najpiękniejszych książek.




Czytaj więcej

Laury dla biegaczy

We wtorek, 26 września odbyły się indywidualne biegi przełajowe Mistrzostw Gminy Wawer, stanowiące jednocześnie eliminacje do finału LVII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Zawody te są rozgrywane w kilku kategoriach wiekowych, z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców.

Nasza szkoła wystawiła liczną reprezentację z klas czwartych, piątych, szóstych, siódmych i ósmej. Słoneczna pogoda i świetna atmosfera sprzyjały sportowej rywalizacji i pomagały w uzyskaniu bardzo dobrych wyników. Nasi uczniowie zajęli czołowe miejsca w swoich biegach i tym samym wywalczyli kwalifikacje na Warszawską Olimpiadę Młodzieży. Najbardziej wartościowe wyniki uzyskali:

Gabriela Socha – medal złoty;
Natasza Głusik – medal srebrny;
Krzysztof Baca – medal brązowy;
Hubert Pluta – 5. miejsce;
Stanisław Jura – 7. miejsce.

Serdecznie gratulujemy medalistom! Sukces został okupiony nieziemskim zmęczeniem, co dzielny fotoreporter uwiecznił na zdjęciach. Cieszymy się nie tylko z tych miejsc na podium, ale z każdego zwycięstwa nad własną słabością. Wszystkim zawodnikom, którzy przystąpili do rywalizacji, dziękujemy za waleczną postawę!



Czytaj więcej

Odkrywcy znad Wisły

Pamiętamy, czego dotyczy roczny projekt szkolny? Uczniowie klas 4a i 4b już ruszyli na naukowe poszukiwania nad Wisłą! W towarzystwie Wychowawczyń i Pani Janiny Karczewskiej zainaugurowali działania odkrywców wiedzy 25 września. Wybrali się do malowniczego Kazimierza Dolnego. Tam zwiedzili Muzeum Przyrodnicze urządzone w dawnym spichlerzu. Poznali historię królowej rzek i dowiedzieli się wiele o jej dobroczynnym wpływie nie tylko na środowisko naturalne, ale i życie ludzi w tym regionie. Poszerzyli swoją wiedzę na temat tutejszej fauny i flory. Później udali się na spacer doliną Wisły i odwiedzili urokliwy Rynek. Obowiązkowy punkt programu stanowił zakup słynnych kogutów z ciasta drożdżowego. Po wizycie w Kazimierzu czwartoklasiści ruszyli na spotkanie przygodzie. W Oblasach czekały ich liczne atrakcje. Podzieleni na drużyny wzięli udział w nietuzinkowych zabawach na łonie natury. Udali się na ekspedycję leśną, podczas której musieli wykonać szereg zadań, m.in. budowali szałasy, udzielali pierwszej pomocy poszkodowanym. To był znakomity czas nie tylko na zdobywanie nowych umiejętności, ale i na integrację w jakże pięknym otoczeniu!




Czytaj więcej

Wolontariusze na start!

W kalendarzu sportowym stolicy początek kalendarzowej jesieni to Maraton Warszawski. Organizowany jest od 45 lat – zarówno dla sportowców amatorów, jak i tych traktujących bieganie zawodowo. Od kilku lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w tej imprezie jako wolontariusze. Są w punktach żywieniowych, podając biegaczom wodę, izotoniki, banany, cukier. Tak też było i w tym roku.

Stawiliśmy się na trasie 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego 24 września. Zostaliśmy przydzieleni do punktu żywieniowego na 7,8 km biegu. Od godz. 7.00 rozstawialiśmy stoły, na których znaleźć się miały kubeczki pełne napojów. Tysiące kubków czekały na biegaczy, ci pojawili się po 9.00. Podawanie, odkręcanie butelek, ponowne nalewanie odbywało się w błyskawicznym tempie. Należy pamiętać, że koło nas przebiegło ponad 7 tysięcy osób! Nasza prężna grupa liczyła pięćdziesięcioro wolontariuszy z klas szóstych i siódmych, wspomaganych przez Panów Krzysztofa Ptasińskiego, Pawła Kapustę i Grzegorza Kucharskiego. Co za emocje! Niektórzy wracali do domu mokrzy - nie każdy napój trafił do biegacza… Po ukończonym biegu ulica była zasłana tysiącem kubków, a my mieliśmy ogromną satysfakcję z wykonanej pracy. Opuszczaliśmy swój punkt z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Do zobaczenia wiosną… na Półmaratonie Warszawskim!


Czytaj więcej

Z wizytą u Kochanowskiego
W siódmej klasie polonistki zapraszają uczniów na spotkania z klasyką. Na początku roku młodzież zapoznaje się z utworami Jana Kochanowskiego - fraszkami, pieśniami i trenami. Nie ma lepszego sposobu na utrwalenie wiadomości i zdobycie nowej wiedzy niż wizyta w domu twórcy! Przekonali się o tym nasi siódmoklasiści, którzy 19 września w towarzystwie Wychowawczyń, Pań Sławomiry Horne i Katarzyny Golik, odwiedzili Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Poznali nie tylko fakty z biografii poety, ale wysłuchali wielu ciekawostek o jego czasach. Przemierzyli urokliwy park, który jak żaden kojarzy się Polakom z lipami... Tej, która niegdyś zainspirowała Jana, już nie ma, ale jej czar nad nami trwa od wielu pokoleń...
Czytaj więcej

Szczęśliwej szkoły przez cały rok!

Nowy rok szkolny już trwa! Powróciliśmy z wakacji i pełni entuzjazmu 4 września przekroczyliśmy szkolne progi. Już od samego początku uroczystej inauguracji wzrok uczestników przykuła umieszczona na planszy sentencja Horacego Sapere aude – Miej odwagę być mądrym.

Może zastanawiacie się – co to znaczy? – pytała Pani Dyrektor podczas powitalnego przemówienia. – Dlaczego mądrość potrzebuje odwagi? Czy tkwi w uśpieniu, jeśli człowiek nie zdobędzie się na odwagę, by ją obudzić? Czy woli odwoływać się do schematów i do utartych sądów, tak by nigdy nie musiała zdobyć się na samodzielny wysiłek?

„Sapere aude” – mówiła Pani Dyrektor - to wezwanie do posługiwania się własnym rozumem, do krytycznej refleksji i do samodzielnych, wolnych od schematów rozważań. Jest w nim zawarta wiara w człowieka, w jego intelekt, umiejętność myślenia, wnioskowania, rozpatrywania różnych problemów. Każdego z Was stać na to, by słowa „sapere aude” uczynić swoją własną dewizą.

Życzymy tego wszystkim Uczniom, rozpoczynającym nowy rok szkolny. Patrzcie daleko przed siebie, w szerokie horyzonty, i nie obawiajcie się trudnych wyzwań.

Z radością też powitaliśmy Dzieci, które po raz pierwszy przyszły do naszej szkoły. Drodzy Pierwszoklasiści, bardzo serdecznie życzymy Wam, aby Wasza ciekawość świata nigdy nie zgasła. Pokochajcie swoją szkołę i zawsze przychodźcie tu z chęcią, w oczekiwaniu, że będzie to kolejny wspaniały dzień, który dostarczy nowych, pięknych wrażeń.


Czytaj więcej

Rozpoczęcie roku szkolnego
Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023-2024.
4 września 2023 (poniedziałek)
Klasy 4-8 - godz. 9.00
Klasy 1-3 - godz. 11.30







Czytaj więcej

Po zakończeniu roku szkolnego
Niech Cię nie niepokoją cierpienia Twe i błędy (...),/ Bo o to chodzi jedynie, by naprzód wciąż iść śmiało - słowa wiersza Leopolda Staffa stały się przesłaniem uroczystości zakończenia roku szkolnego klas IV-VI, która odbyła się 23 czerwca o godz. 9.00. Pani Dyrektor i Wychowawczynie z radością i dumą wręczyły nagrody wszystkim, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce. Były piękne książki dla pilnych zdobywców wiedzy, a także puchary dla wyjątkowych sportowców. Sami Uczniowie z optymizmem, w pogodnych nastrojach podsumowali w części artystycznej swoje dokonania. w górę - to tajny znak, że czas na wakacyjne uniesienia!

Tego samego dnia o godz. 11.00 odbyło się również uroczyste zakończenie roku szkolnego uczniów z I-III. Wszyscy otrzymali książki na pamiątkę ukończenia kolejnej klasy. Trzecioklasiści żegnali się z młodszymi koleżankami i kolegami, kończąc pierwszy etap edukacji. Program artystyczny przygotowany przez dzieci i nauczycieli zapierał dech w piersiach! Lato zostało radośnie przywitane.

Cała społeczność szkolna udała się na zasłużone wakacje.



Czytaj więcej

Ósmoklasiści żegnają szkołę
Popłynęły dźwięki poloneza. Znajdź swoją drogę… - zabrzmiały słowa piosenki. Ze sceny padły podniosłe wersy: Zaprawdę godnym i sprawiedliwym jest… Taki patos i powaga towarzyszyły uczestnikom uroczystości zakończenia roku szkolnego klas ósmych i siódmych. Odbyła się ona 22 czerwca.

Było moc powodów do radości, gdy Panie Dyrektor dokonały podsumowania roku szkolnego, wymieniły liczne zasługi najstarszych w szkolnej społeczności uczniów i wręczyły nagrody za osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe. Zaczęło się od najważniejszej: Pani Dyrektor Grażyna Seroka zaprosiła na scenę tych, których uhonorowano Nagrodą Dyrektora Szkoły, przyznawaną rokrocznie uczniom klasy kończącej za najwyższe w szkole wyniki w nauce i szczególne osiągnięcia. W tym roku zostało wyróżnionych aż pięcioro ósmoklasistów: Olga Piesio i Mikołaj Orłowski z 8a, Weronika Chwazik z 8b oraz Olga Kozak i Weronika Posadowska z 8c (ze średnią ocen: 6,00). Serca Nauczycieli i Rodziców rosły, gdy kolejne nagrody odbierali laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych, a także ci, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce. Wszyscy ósmoklasiści otrzymali również książki na pamiątkę ukończenia szkoły.

Po części oficjalnej przyszedł czas na tę artystyczną – przygotowaną przez ósmoklasistów. Oni – żegnali się ze szkołą. W pięknej formie – wierszem, piosenką i tańcem – dziękowali Dyrekcji, Nauczycielom, Rodzicom za trud edukowania i wychowania. Ich – żegnali młodsi koledzy. Nie zabrakło wzruszeń, łez… Zostało wypowiedzianych wiele serdecznych słów, również przez Rodziców ósmoklasistów, którzy przekroczyli próg tej szkoły jako malcy, a opuszczają ją jako świadomi wielu swoich możliwości młodzi ludzie... Życzymy tegorocznym Absolwentom owocnego czasu na odkrywanie nowych umiejętności, pasji i… siebie!


Czytaj więcej

Zakończenie roku szkolnego

Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas:

7-8 - 22 czerwca, godz. 10.30

4-6 - 23 czerwca, godz. 9.00

1-3 - 23 czerwca, godz. 11.30


Czytaj więcej

Na rowerze wzdłuż Wisły
Chętni do aktywności fizycznej ósmoklasiści uczcili koniec pracy w szkole najzdrowiej, jak tylko można. Wraz z p. Andrzejem Dubasem (fizykiem) i p. Grzegorzem Kucharskim (nauczycielem WF-u) udali się 20 czerwca na rajd rowerowy wzdłuż Wisły. Pokonali około 50 km. Podziwiając urokliwe krajobrazy nad rzeką, dotarli aż na Żoliborz. Zatrzymali się na dłużej w Klubie Sportowym "Spójnia", by dostarczyć sobie niezbędnych kalorii - w menu królowała pizza. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z takiej formy spędzenia czasu z nauczycielami. Żal, że to ostatni dla nich rajd w tej szkole...
Czytaj więcej

W szkole wspaniale, ale poza szkołą… cudownie!

Które zdarzenia po opuszczeniu szkoły ósmoklasiści będą wspominać najchętniej? Może, oprócz długich godzin nad podręcznikiem, przypomną sobie ostatnie szkolne wycieczki?

Gdy już ciężar nauki spadł z ramion i pozwolono im zapomnieć o egzaminach, uczniowie klas ósmych wybrali się na całe 3 dni w miejsca, w których można cieszyć oczy piękną przyrodą i korzystać z jej dobrodziejstw, a także poznać urokliwe zakątki kraju i... zagranicy.

Klasa 8 a wyjechała na 3-dniową wycieczkę do Zakopanego, była też w parku rozrywki Energylandia i na basenach Suntago w Mszczonowie.

Klasa 8 b spędziła 3 dni na Pojezierzu Suwalskim.

Klasa 8c wraz z klasą 7 przebywały nie tylko na Suwalszczyźnie, ale też odwiedziły Wilno.

Zabawy integracyjne, emocjonująca wyprawa na kajakach, romantyczne ognisko – to tylko niektóre wycieczkowe atrakcje. Takich zdarzeń i takiej atmosfery, pełnej beztroski i wytchnienia, szybko się nie zapomina. Jeśli jeszcze dodamy do tego stolicę Litwy z chwytającymi za serce polskimi akcentami – to mamy już pełny obraz tego, co przeżywała młodzież podczas kilku czerwcowych dni poza szkołą.

Podziękowania za inicjatywę i za wzmacnianie więzi przyjaźni między wychowankami – dla Pań Wychowawczyń klas ósmych i siódmej oraz dla wszystkich Opiekunów wycieczek!


Czytaj więcej

Co wiemy o Unii Europejskiej?

Zwycięzcy konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej, organizowanego przez VIII LO Władysława IV, wiedzą na pewno dużo. Stawiane uczestnikom wymagania były bardzo wysokie, należało wykazać się m.in. znajomością historii UE oraz struktur unijnych, znać problematykę prawa unijnego i przyznawania funduszy europejskich.

Konkurs został zatwierdzony przez MKO, patronat naukowy sprawował Uniwersytet Warszawski, natomiast patronat honorowy nad konkursem objęła Komisja Europejska.

7 czerwca odbyła się uroczysta gala, podczas której uhonorowano 20 zwycięzców konkursu. Wśród nich zajęli miejsca uczniowie naszej szkoły: Tomasz Kowalczyk (kl.8 a) z tytułem laureata oraz Malwina Krzyżanowska i Ksawery Rawiński (kl. 8 b) z tytułami finalistów.

Serdecznie dziękujemy młodym Europejczykom za wykazanie się ogromną wiedzą oraz mądrą, proeuropejską postawą. Pani Janinie Karczewskiej, konkursowej opiekunce i mentorce młodzieży, gratulujemy wspaniałego sukcesu.



Czytaj więcej

Szachy - gra nie tylko dla królów

Czy rozgrywki szachowe dostarczają emocji? Oczywiście, że tak! Choć zawodnicy siedzą skupieni i zamyśleni nad szachownicą, to widoczne na twarzach napięcie zdradza wszystkie uczucia. Tak właśnie było 2 czerwca w sali gimnastycznej, gdzie odbywał się Szkolny Turniej Szachowy. Sędziował Pan Paweł Rymarowicz, obserwował trener i instruktor naszych uczniów Pan Krystian Kuźmicz, a dopingowała niemal cała szkoła.

Po 6 rundach przydzielono 44 lokaty dla najwspanialszych młodych szachistów w różnych kategoriach wiekowych.

Zamieszczamy tu listę 10 zawodników, którzy uzyskali najwyższą punktację.

1. miejsce - Jan Panasewicz

2. miejsce - Mateusz Lis-Wołoszyk

3. miejsce - Tomasz Wiekiera

4. miejsce -Tymon Klimowicz

5. miejsce - Patryk Gosek

6. miejsce - Aleksander Bednarek

7. miejsce - Franciszek Feder

8. miejsce - Eryk Beroud

9. miejsce - Adrian Sałata

10. miejsce - Wiktor Żarkowski

Serdecznie gratulujemy wszystkim szachistom niezwykłej umiejętności koncentracji, silnej woli i odporności psychicznej.


Czytaj więcej

Radosny Dzień Dziecka

Co to był za dzień! Wychowawcy stanęli na wysokości zadania i 1 czerwca przygotowali milusińskim mnóstwo atrakcji. Wśród nich znalazły się między innymi wycieczki, wyjścia do kina, wyprawy na lody do pobliskich kawiarni, szalone gry i konkurencje na placu zabaw, projekcje filmów w klasowym kinie. Pojawiły się ulubione posiłki dzieci: rosół i schaboszczak na obiad w stołówce, pizza w prezencie od Rodziców, a na deser truskawki od Pani Dyrektor. Zdecydowanie 1 czerwca różnił się od innych dni w kalendarzu szkolnym, siedzenia w ławkach było jak na lekarstwo, ale za to mnóstwo czasu na integrację i beztroską zabawę. Słuszna koncepcja? Owszem!


Czytaj więcej

Miłośnicy historii z laurami

Stanęli w szranki. I wygrali! Mowa o uczniach naszej szkoły, którzy zgłębili wiedzę o wojskowości i zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Są to Mikołaj Łochowski z 5a i Mateusz Zając z 8c. Zwycięzców nagrodzono 30 maja na uroczystej gali w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W imieniu Mateusza dyplom odebrał nauczyciel historii – Pan Wojciech Zegar. Gratulacje laureatom i finalistom składali: wicekurator MKO – Pan Krzysztof Wiśniewski, dyrektor MSCDN – Pan Jarosław Zaroń, a także koordynator konkursu – Pan Zdzisław Młodziejewski. W tym roku szkolnym miłośnicy wojskowości studiowali źródła dotyczące lat 1887–1922. Podtytuł konkursu brzmiał: O niepodległość i granice Rzeczypospolitej. W szranki stanęło ponad 9 tysięcy uczniów, laureatami zostało 35. Cieszymy się, że w tym zacnym gronie znalazło się dwóch naszych uczniów. Gratulujemy sukcesu i chłopcom, i Panu Zegarowi, który bezbłędnie odmierzał czas przygotowań.


Czytaj więcej

Laury dla miłośniczki gramatyki

Gramatyka języka polskiego? Cudzoziemcy mówią, że to koszmar, a Wy ją lubicie!

"Nie wszystko było zupełnie proste - przyznaje Olga Piesio z klasy 8a, laureatka II stopnia Ogólnopolskiego Konkursu Gramatycznego im. o. O. Kopczyńskiego. - Musiałam zastanawiać się nad odpowiedziami, ale byłam dobrze przygotowana, więc dałam radę. Czy lubię język polski? Oczywiście, że tak, choć wolę gramatykę od literatury, bo jest logiczna, mieści się w określonych strukturach. Cieszę się, że pokonałam wszystkie przeszkody".

26 maja 2023r. odbyła się gala wręczenia dyplomów i nagród dla laureatów konkursu i ich opiekunów.

"Każdy sukces cieszy. Dla Olgi były to dwa lata ciężkiej pracy, dla mnie zaś wielka przyjemność prowadzić tak zdolną uczennicę" - przyznaje nauczycielka Olgi - p. Sławomira Horne.


Czytaj więcej

Ostatni taki bal

Sala egzaminacyjna bardzo szybko przemieniła się w salę balową. Wspomnienia o Balladynie z dramatu Słowackiego oraz potęgach i procentach zostały wyparte przez myśli krążące wokół przygotowań do ostatniej szkolnej zabawy. Młodzież z klas ósmych zrzuciła z siebie wszystkie niepokoje i wątpliwości, odetchnęła z ulgą po 3-dniowym napięciu nad arkuszami sprawdzającymi wiedzę z całej podstawówki i przy dźwiękach muzyki rozpoczęła piękną uroczystość pożegnalną. Kto z osób dorosłych nie był wzruszony widokiem nastolatków tanecznym krokiem wkraczających w nowy etap życia?

Drodzy Uczniowie, zachowajcie ten bal w pamięci, gdyż w Waszym życiu to chyba już ostatni przystanek, który nazwiecie „dzieciństwem”...


Czytaj więcej

Ósmoklasiści w egzaminacyjnej gorączce?

Zaskakujące! Skomplikowane! Zagmatwane! Banalne! Łatwe!

Takie uwagi o testach padały z ust ósmoklasistów, opuszczających sale egzaminacyjne w dniach 23-25 maja. Na szczęście emocje wybuchły już po egzaminach; wcześniej było skupienie i opanowanie. Młodzież podeszła do swojego pierwszego w życiu, tak bardzo ważnego, sprawdzianu z powagą, świadoma jego roli podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Testy obejmowały wiedzę poznawaną w ciągu 8 lat nauki, sprawdzały wykształcone umiejętności. Jak poszło? Zawarte w arkuszach zadania można w sposób wymierny ocenić; zajmą się tym komisje egzaminacyjne.

My natomiast tu, w naszej szkole, mogliśmy z całą pewnością stwierdzić jedno: odpowiedzialne zachowanie młodzieży w tych ważnych dniach, sumienna praca nad testami i umiejętność koncentracji świadczą pozytywnie o dojrzałości ósmoklasistów. Egzamin z zachowania zdaliście celująco!


Czytaj więcej

Witamy Rodziców!

17 maja w godzinach popołudniowych w szkole miało miejsce niecodzienne zdarzenie: klasy I-III świętowały Międzynarodowy Dzień Rodzin. To była uroczystość, której szybko się nie zapomina! Sala gimnastyczna mieniła się feerią różnorodnych kolorów i rozbrzmiewała słowami pełnymi gorących uczuć. Tak mali uczniowie witali swych rodziców, tak im dziękowali za to, że są, że ich kochają i na co dzień troszczą się o ich dobre samopoczucie. Jeśli dorośli jeszcze dotąd nie wiedzieli, jak wspaniale ich pociechy recytują, śpiewają i tańczą, to właśnie mogli się teraz przekonać. Jeśli nie wierzyli, że ich dzieci są małymi twórcami – to na pewno zmienili zdanie, gdy otrzymali samodzielnie wykonane przez uczniów upominki: portrety, korale, nawet... magiczne autka! Wspaniała atmosfera podczas pokazów artystycznych i sympatyczne spotkania klasowe dowiodły, że szkołę da się lubić! Dziękujemy Paniom Nauczycielkom za tę piękną, wzruszającą uroczystość, Paniom Wychowawczyniom klas trzecich za próby z małymi aktorami, Pani Iwonie Kozieł-Nadolnej za piękne choreografie i przygotowanie tancerzy do występów, Panu Jarosławowi Woźniakowi za urocze teksty piosenek i oprawę muzyczną imprezy. Natomiast Rodzicom i Dzieciom – bohaterom dzisiejszego wydarzenia życzymy, by każdy dzień wspólnie spędzony był pełen dobroci i radości.


Czytaj więcej

Odkrywanie Wyspy Szczęśliwej

Czy Wyspa Szczęśliwa wszystkim jawi się tak samo? Jaki obrać kurs, by na nią dotrzeć? W poszukiwaniu odpowiedzi na ważne i poważne pytania odkrywcy piękna sztuki ruszyli do Wesołej. Uczniowie klas trzecich, czwartych i piątych w towarzystwie Pani Dyrektor Grażyny Seroki, Wychowawczyń i Nauczycieli zasiedli na widowni Sali Kinowej w Klubie Kościuszkowca. Tam 17 maja odbyła się premiera spektaklu pt. „Wyspa Szczęśliwa”, przygotowanego przez aktorów Teatru GLAN. Zespół składający się z uczniów naszej szkoły (z klas 3 – 6) pracował pod okiem Pani Julii Kotarskiej, która napisała scenariusz i zajęła się reżyserią sztuki.


To spektakl o…

  • marzeniach – czytamy w komentarzu Autorki.
  • pragnieniu zabawy i niechęci dzieci do baletu, a właściwie do narzuconych zajęć – mówi Aniela Sławińska, odtwórczyni roli Marcysi.
  • potrzebie pochwały ze strony rodziców i akceptacji rówieśników – dodaje Maria Starczewska kreująca prymuskę.
  • dzieciach zagubionych pośród ambicji rodziców, ale także o ich radości, która się udziela, gdy są w swoim towarzystwie – podsumowuje Alicja Szumska wcielająca się w rolę Pani Walentyny.

To spektakl o… - bez wątpienia tę lukę można wypełnić wieloma przemyśleniami. Pani Dyrektor Grażyna Seroka dziękowała Pani Kotarskiej za profesjonalizm i długoletnią współpracę przynoszącą mnóstwo wzruszeń i sukcesów na przeglądach teatralnych, uczniowie – za możliwość podziwiania na scenie koleżanek i kolegów, którzy pod skrzydłami Pani Reżyser stworzyli niezwykły wizualnie, skłaniający do refleksji spektakl. Młodzi widzowie obejrzeli sztukę w ciszy i skupieniu. Niewiarygodna to była przemiana – z hałaśliwej ciżby przed salą w zasłuchaną i wpatrzoną w postaci sceniczne publiczność. Czary? Nie! Magia teatru…

(fot. Studio Teatralne Julii Kotarskiej)


Czytaj więcej

Piękno na szlaku

Nadszedł czas wiosennych wyjazdów szkolnych. Sezon wycieczkowy otworzyła klasa 6a, która 10 maja pod opieką Wychowawczyni i Pani Ewy Kuliberdy ruszyła na południe. Uczniowie podziwiali zarówno piękno historycznych miejsc w Krakowie (m.in. kościoła Mariackiego, Rynku Głównego, Sukiennic), jak i urodę natury. Dzielnie pokonali z przewodnikiem tatrzańskim trasę do Doliny Kościeliskiej i odkrywali skarby Zakopanego. Spacerowali po Krupówkach, odwiedzili Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku. Trzeciego dnia wycieczki przemierzali Ojcowski Park Narodowy, by poznać jego atrakcje, m.in. zamek w Pieskowej Skale, Jaskinię Łokietka. Już wiedzą, co z Doliną Prądnika ma wspólnego Brama Krakowska Źródełko Miłości, a także dlaczego wielokrotnie przywołuje się tu imię mitycznego herosa – Herkulesa. Pogoda dopisała, humory też. Czegóż chcieć więcej? To były trzy intensywne, pełne wrażeń dni!


Czytaj więcej

Jubileuszowa gala

Już po raz dwudziesty odbył się Wojewódzki Konkurs Polskiej Poezji Patriotycznej „Witaj, majowa jutrzenko”, organizowany w celu uczczenia Święta Narodowego Trzeciego Maja. Udział w nim stał się również tradycją naszej szkoły. Kolejny rok sięgamy po laury! Antoni Maciejewski z 1a zdobył drugie miejsce w kategorii klas I – III. W finale konkursu znalazły się ponadto trzy uczennice: Marta Płudowska z 3c, Maria Starczewska z 4a i Alicja Szumska z 5b (na zdjęciach brakuje Marty, bo w dniu uroczystości od rana pisała zewnętrzny test trzecioklasisty – życie żaka nie jest poezją…). Gratulujemy naszym recytatorom! Wszyscy zostali uhonorowani dyplomami i interesującymi nagrodami – były to puzzle z reprodukcjami obrazów Jana Matejki, a także gry historyczne ukazujące drogi Polski do niepodległości. Ponadto laureaci I, II i III miejsca otrzymali pamiątkowe puchary. Mieli okazję zaprezentować się podczas gali. Elegancka uroczystość odbyła się 11 maja w Katolickiej Szkole Podstawowej im. ks. Piotra Skargi w Warszawie. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że nasz Antoni podbił serca słuchaczy. Deklamował wiersz Agnieszki Frączek pt. „O Lechu, Czechu i Rusie”. Słuchanie recytatorów skłoniło nas do takiej refleksji, że wielu, gdy pada słowo „patriotyzm”, myśli o bolesnej historii, walce, ofierze krwi. My konsekwentnie będziemy przekonywać, że warto być pogodnym Polakiem – szanującym tradycję, ale z radością myślącym zarówno o dokonaniach przodków, jak i szansach współczesnych, z optymizmem patrzącym na codzienność we wspólnocie!


Czytaj więcej

Poeci w szkolnych ławkach

27 kwietnia br. teatr Stara Prochownia udostępnił scenę niezwykłym artystom – poetom ze szkolnych ławek. Młodzież warszawskich szkół recytowała własne, napisane przez siebie wiersze. „Turniej Jednego Wiersza” to konkurs Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej na najlepszy utwór poetycki, w którym młodzi artyści w wieku 13-19 lat mogą zaprezentować swój talent poetycki. Konkurencja była niemała, bo spośród zgłoszonych wierszy wyłoniono tylko 18 finalistów. Wśród nich znalazło się dwoje uczniów z naszej szkoły: Emilia Krasnodębska z kl. VII a, która wystąpiła z wierszem „Nasza rzeczywistość”, oraz Krystian Krasnodębski z kl. VIII a jako autor wiersza pt. „Pewnym krokiem”. Wspaniałą nagrodą, o jakiej marzy każdy artysta, jest publikacja utworów w prasie. Wiersze naszych szkolnych artystów już wkrótce będziemy mogli przeczytać w 27. numerze „Arkuszy Literackich”. Czekamy niecierpliwie, a młodym Poetom gratulujemy wspaniałego debiutu!


Czytaj więcej

Pod znakiem Kopernika

Jak godnie uczcić Rok Mikołaja Kopernika? Może odwiedzić Toruń i tam zadumać się nad osiągnięciami wielkiego astronoma? Na taki pomysł wpadli uczniowie klasy 5a, którzy wraz z Wychowawczynią i Panią Ewą Kuliberdą caluśki czwartek, 27 kwietnia, odkrywali miejsca związane z wybitnym uczonym. Pierwszym punktem programu wycieczki była gra miejska. Podzieleni na dwa zespoły piątoklasiści szukali zaznaczonych na mapie zabytków. Odkrywcy musieli znaleźć nie tylko wskazane przez pilotkę miejsca, ale i odpowiedzi na pytania dotyczące obiektów, m.in. Krzywej Wieży, Katedry Świętych Janów, Rynku. Śmiechu i… biegania było co niemiara! Oddech wszyscy złapali w fotelu… teatralnym. Musical pt. „Kręci się?!” niby skupiał się na Koperniku, ale tak naprawdę mówił dużo o nas, współczesnych… Nie dojdziemy daleko, jeżeli będziemy ignorować naukę, kwestionować odkrycia wybitnych umysłów! Teatr Muzyczny bawił, ale i skłonił do refleksji. A i ciekawostek o uczonym nie zabrakło. Wiedzieliście, że astronom zajmował się też leczeniem i przepisywał pacjentom rozmaite medykamenty? Uczestnicy wycieczki dokładniej poznali historię jego życia w Domu Mikołaja Kopernika-Muzeum Okręgowym. Po wizycie w nim przyszedł czas na spacer po terenie Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach (podtoruńskiej miejscowości). Jak dziś obserwuje się niebo? Jakimi cechami musiał się odznaczać badacz kosmosu? Co można wyczytać z tęczy? Na te i wiele innych frapujących pytań odpowiadał pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zrobiło się dostojnie i poważnie, pan ze swadą i patosem mówił nie tylko o wadze dokonań naukowych, ale i naszych powinnościach wobec planety. Dłuuugi wyjazd dobiegł końca. Po piętnastu godzinach nieobecności w domu nastał czas dzielenia się z Rodziną wrażeniami i… przepysznymi piernikami!


Czytaj więcej

Nasi pływacy na fali!

Takimi sukcesami, jakie osiągnęli uczniowie naszej szkoły trenujący pływanie pod okiem Pana Pawła Kapusty, mogą szczycić się tylko najambitniejsi, najwytrwalsi i najbardziej zdeterminowani. Jednym słowem – najlepsi!

W dniach 21-22 kwietnia 2023 roku odbyły się w Ciechanowie XVI Ogólnopolskie Zawody Szkół STO w pływaniu. Trzy dni rywalizacji z młodymi pływakami z całej Polski zakończyły się dla nas wspaniałym sukcesem.

Zajęliśmy II miejsce w najbardziej prestiżowej klasyfikacji punktowej. Nasi zawodnicy powrócili do szkoły z 28 medalami uzyskanymi w konkurencjach indywidualnych i sztafetach.


Czytaj więcej

Wartościowa lekcja historii
Dzięki wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego 17 kwietnia siódmoklasiści mogli przenieść się w czasie i przeżyć kilka godzin w stolicy z 1944 roku. „Powstańczy dzień powszedni” – tak brzmiał temat lekcji, która składała się z rozmowy uczniów z przewodnikiem na temat okupacji niemieckiej w Polsce i przyczyn zrywu, a także z oglądania wybranych ekspozycji przybliżających realia powstańczej Warszawy. Uczniowie mieli szansę wiele się dowiedzieć o codziennym życiu miasta i – dosłownie – dotknąć historii… wielu sprawdzało, jak działa mechanizm karabinu używanego w trakcie walk w sierpniu 1944. Podsumowanie zajęć stanowiło interesujące zadanie w grupach – siódmoklasiści redagowali teksty pt. „Kartka z dziennika…”, wcielając się w postacie powstańca, cywila, łączniczki i lekarza. Niektórzy zabrali ze sobą materiały edukacyjne, których w Muzeum nie brakuje. Zgłębianie wiedzy z kartkami z kalendarza powstańczego będzie trwać…
Czytaj więcej

Święto pięknego słowa

Już po raz 46. w województwie mazowieckim odbył się Konkurs Recytatorski „Warszawska Syrenka” (o zasięgu wojewódzkim). Jego organizatorzy podkreślali, że tegoroczna edycja wyróżniała się niezwykle wysokim poziomem prezentacji. Przesłuchano 208 znakomitych zwycięzców eliminacji gminnych i z tego grona wybrano 28. Piszemy o tym nie bez powodu. W gronie najlepszych z najlepszych znalazła się uczennica naszej szkoły! Izabela Szumska z 1b otrzymała wyróżnienie w kategorii klas I – III. Deklamowała „Kaprysię” Zbigniewa Dmitrocy i – uwierzcie – zrobiła to koncertowo! Warto podkreślić, że Izabela po raz pierwszy wzięła udział w konkursie recytatorskim. Nie byle jaki to debiut! Gala wręczenia nagród odbyła się 15 kwietnia w Mazowieckim Instytucie Kultury. Było niezwykle uroczyście i elegancko. Oprócz odebrania gratulacji dla laureatów niezwykłym wydarzeniem stało się spotkanie z poetką, autorką pięknych utworów dla dzieci – Dorotą Gellner, która w tym roku zasiadała w jury Konkursu. Z jej ust padły piękne słowa podziękowania dla recytatorów – odkrywców zarówno poezji współczesnej, jak i klasycznej. Kolejnych odkryć pięknych słów i radości z ich prezentowania życzymy Izabeli, z której jesteśmy dumni!


Czytaj więcej

Bez tej miłości można żyć…?

Recytatorzy z klas IV-VI zmierzyli się 14 kwietnia na szkolnej scenie z niełatwym repertuarem w pierwszym etapie Wojewódzkiego Konkursu Polskiej Poezji Patriotycznej „Witaj, majowa jutrzenko”. Sięgnęli po mało znane utwory poetyckie, m.in. związanego z Krakowem Witolda Zechentera czy varsavianisty Andrzeja Rodysa. Podjęli poważną refleksję nad znaczeniem patriotyzmu w życiu człowieka, nad dialogiem przeszłości z teraźniejszością. Udowodnili, że o miłości do Ojczyzny można mówić w różnym tonie – i patetycznie, i z humorem.

Jury podjęło decyzję, że troje recytatorów będzie reprezentowało naszą społeczność w przesłuchaniu poza szkołą.

I miejsce – Alicja Szumska, kl. 5b
II miejsce – Maria Starczewska, kl. 4a
III miejsce – Marcin Płudowski, kl. 5a

Niech sięgną po laury w etapie wojewódzkim konkursu!

Czytaj więcej

O Ojczyźnie – radośnie i uroczyście

Było i radośnie, i uroczyście 13 kwietnia – podczas występów naszych najmłodszych recytatorów w szkolnym etapie Wojewódzkiego Konkursu Polskiej Poezji Patriotycznej „Witaj, majowa jutrzenko”. Uczniowie klas I – III, jak zwykle, nie zawiedli. Z uśmiechem zaprezentowali wiersze o miłości do Ojczyzny, oddające zachwyt nad jej pięknem. We wdzięczny sposób w swoich interpretacjach rozmyślali o historii kraju i przekazali naukę, która płynie dla współczesnych dzieci z przeszłości.

Oto werdykt jury:

I miejsce – Marta Płudowska, kl. 3c
II miejsce – Malwina Łochowska, kl. 2b
III miejsce – Antoni Maciejewski, kl. 1a

Wszyscy troje będą reprezentowali naszą szkołę w etapie wojewódzkim konkursu. Trzymajmy za nich kciuki!

Czytaj więcej

Z okazji Świąt...

Dzieciom, Młodzieży, Rodzicom życzymy pięknych, dobrych i słonecznych Świąt Wielkanocnych, serdecznych spotkań z rodziną i przyjaciółmi, spokoju i odpoczynku, wiele zdrowia, sił i wiosennych natchnień w otoczeniu budzącej się do życia przyrody, koszyczka pełnego smakołyków oraz mokrego śmigusa-dyngusa.

Dyrekcja, Nauczyciele i wszyscy Pracownicy Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 92 w Warszawie


Czytaj więcej

Recytatorzy na gali

Nasi recytatorzy odbierali nagrody i gratulacje podczas gali podsumowania gminnego etapu Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”. Uroczystość odbyła się w Filii Wawerskiego Centrum Kultury w Aninie. Wszyscy finaliści otrzymali piękne, wartościowe książki i czekoladowe króliczki. W tym gronie znaleźli się: Izabela Szumska z 1b, Karla Dzierzgowska z 2a, Antoni Maciejewski z 1a, Maria Starczewska z 4a, Zofia Sławińska z 5a i Mikołaj Łochowski z 5a. Po laury sięgnęła Izabela Szumska, która wygrała etap gminny konkursu w gronie dzieci z I-III, a także Maria Starczewska – zdobywczyni II miejsca w grupie uczniów klas IV-VI. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych, a wśród nich nasza Izabela, skorzystali z przywileju laureatów i zaprezentowali swoje interpretacje utworów poetyckich uczestnikom gali. Jeszcze w kwietniu będą reprezentować gminę w eliminacjach wojewódzkich. Trzymajmy kciuki za naszą recytatorkę!


Czytaj więcej

Święto ojczystej mowy

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego uhonorowaliśmy dwustopniowym konkursem, w którym każdy uczestnik mógł wykazać się zrozumieniem dla tej pięknej i wzniosłej idei dbania o język swego narodu.

W I etapie wzięli udział wszyscy uczniowie klas V i VI. Test wcale nie był łatwy, bo tylko na pozór wydaje się, że Polacy po polsku mówią poprawnie. Pomarańcz czy pomarańcza, wielką literą czy z wielkiej litery – to pułapki czyhające na każdego nieuważnego użytkownika języka. Ci naprawdę uważni znawcy ojczystej mowy, na co dzień ją pielęgnujący, zakwalifikowali się do etapu II o wyższym stopniu trudności.

Komisja wyłoniła w każdej klasie zwycięzców, ale końcowe wyniki uwzględniają poziom umiejętności językowych wszystkich uczestników II etapu.

Laureatami I stopnia zostali:

Zofia Sławińska z kl. V a, Mateusz Handzlik z kl. V a, Alicja Kugiel z kl. VI b, Natalia Paszkowska z kl. VI b i Hanna Smolna z kl. VI b.

Laureaci II stopnia to:

Michalina Krasuska z kl. V a, Wiktor Pawliszyn z kl. V a, Olga Tomczykiewicz z kl. V a, Filip Witecki z kl. V a, Aleksander Cynk z kl. VI a i Franciszek Michalski z kl. VI a.

III miejsce w konkursie zajęli:

Maja Tywoniuk z kl. V a, Alicja Szumska z kl. V b, Helena Pietrzak z kl. V b, Szymon Chlipała z kl. VI a, Lena Kaczorowska z kl. VI a i Natan Biernat-Chojnacki z kl. VI b.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursu, zdobywcom tytułu MISTRZ SŁOWA, dla których ważna jest kultura języka, dziękujemy też wszystkim uczniom za troskę o etykę i estetykę językową.


Czytaj więcej

Kim są nasi rodzice? Kim będę JA?

Takie pytania stawiają sobie już nawet najmłodsze dzieci w naszej szkole, inspirowane lekturą oraz rozmowami z rodzicami i nauczycielami. Nikt im teraz nie udzieli odpowiedzi, gdyż decyzję w przyszłości będą podejmować sami, być może pod wpływem czyjejś sugestii, a może istotną wskazówką okaże się realizowany obecnie przez szkołę program z zakresu orientacji zawodowej.

W tygodniu od 20 do 24 marca odbył się w szkole cykl spotkań uczniów wszystkich klas z przedstawicielami wielu zawodów. Wśród zaproszonych gości byli członkowie rodzin naszych podopiecznych, specjaliści w różnych dziedzinach wiedzy, wykonujący swą pracę z pasją i zaangażowaniem. Dorośli w atrakcyjny sposób zaprezentowali dzieciom i młodzieży wykonywany zawód, przeprowadzili praktyczne ćwiczenia, pokazali też charakterystyczne dla danej profesji atrybuty.

Odbyły się lekcje z reprezentantami różnych zawodów, m.in. z adwokatem, ortopedą, reporterem telewizyjnym, ratownikami medycznymi, architektem, oficerem Wojska Polskiego, pracownikiem naukowym, strażakiem, stolarzem, artystami. Ogromnie dziękujemy za te zajęcia.

Wizyta osób z dużym doświadczeniem zawodowym, kompetentnych i kreatywnych uświadomiła uczniom, że już teraz warto zrobić pierwszy krok na ścieżce zawodowej, by później nie pobłądzić. Warto zastanowić się nad własnymi predyspozycjami, pracować nad sobą i rozwijać zainteresowania w wybranym kierunku.

Życzymy mądrych wyborów!


Czytaj więcej

Świąteczne dary i życzenia na Kresy

Kolejną sobotę wolontariusze poświęcili pożytecznej pracy. Tym razem 18 marca pod opieką Pani Janiny Karczewskiej pakowali świąteczne dary dla Polaków żyjących na Litwie i Łotwie. Gdy patrzymy na zdjęcia z atelier przy ul. Bartyckiej 26, aż trudno nam pojąć, jak można poradzić sobie w takim natłoku zadań, przed jakimi stanęła nasza młodzież. Trzeba było segregować produkty żywnościowe, odzież, różnorodny sprzęt. Należało przygotowywać paczki dla odbiorców tych darów – dla ludzi stęsknionych za rodzinną ziemią, zmuszonych do życia na obczyźnie. Do tego wysiłku, jaki włożyli nasi wolontariusze, do ich oddania dla pięknej idei niesienia pomocy dorzucamy jeszcze nasze wspólne szkolne „Wesołych Świąt, Rodacy!”.


Wolontariusze otrzymali podziękowania od Mazowieckiej Kurator Oświaty pani Aurelii Michałowskiej oraz od Prezesa Fundacji „Kresy w potrzebie”. Dyplom i statuetkę odebrali Ola i Franek z klas VIII.


Czytaj więcej

Powitanie wiosny

Mimo że 21 marca pogoda nie dopisała, wiosna na dobre rozgościła się w naszej szkole. Była wszędzie: rozbrzmiewała motywami „Czterech pór roku” Vivaldiego, bawiła kolorowymi strojami uczniów i nauczycieli, z całych sił zachęcała do wspólnych zabaw zręcznościowych i gier sportowych oraz porywała rytmem piosenek, budziła do śmiechu, wyzwalała radość. Samorząd Szkolny pootwierał szeroko drzwi wszystkich klas i zaprosił dzieci, młodzież, dorosłych do świętowania pierwszego dnia wiosny.

W sali gimnastycznej trwał pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ola Brenner-Zawierucha wespół z koleżankami i kolegami z klas ósmych, wykorzystując medyczny fantom, instruowała, jak przeprowadzić resuscytację poszkodowanego. Zainteresowanych nie brakowało, uczniowie doskonale rozumieją potrzebę posiadania takiej umiejętności.

Poważny nastrój nie dał jednak rady konkurować z wesołością, która szybko ogarnęła całą szkołę. Wspaniałym, żywiołowym zabawom, prowadzonym pod patronatem wolontariuszy, i meczom piłkarskim nie było końca, ale nic nie mogło dorównać happeningowi rozegranemu w holu I piętra. Panowie Jarek Woźniak i Grzegorz Kucharski (w stroju żaby!), jak zwykle spontanicznie, nakłonili uczniów do śpiewania i klaskania. Wtórowano nie tylko Skaldom i Grechucie, ale też autorskim piosenkom naszego nauczyciela muzyki. I do końca nie jesteśmy pewni, czy wszystkie dzieci w postaciach srogiej Marzanny i romantycznej Wiosny rozpoznały swoje nauczycielki-wychowawczynie: Panią Annę Jankun z II b i Panią Dorotę Dobrowolską z III c. Tak bardzo oczarowały nas i zachwyciły aktorską grą, kostiumami oraz charakteryzacją! Gratulujemy twórcom tego niecodziennego wydarzenia inwencji twórczej i poczucia humoru.

Dziękujemy też wszystkim organizatorom i wykonawcom za ten ciekawy, zupełnie nieszkolny dzień.


Czytaj więcej

Radość z gotowania

Nazwę – taką jak tytuł wpisu – nosi firma organizująca w Radości warsztaty kulinarne dla grup. Nic dodać, nic ująć! Łasuchy z 5a przypomniały sobie, jak przyjemne jest wspólne przyrządzanie dań. Tym razem postawiły na danie meksykańskie – quesadillę z indykiem, warzywami i serem cheddar. Na deser wybrały tiramisu truskawkowe. Wszyscy stanęli do roboty, nikt się nie lenił! Wyglądało na to, ze niektórzy odkryli nawet w sobie talent masarza czy cukiernika. Warto podkreślić, że zajęcia są dobrze zorganizowane. Pani prowadząca warsztaty, przy okazji objaśniania co i jak należy zrobić, opowiada o specyfice dań, o produktach i przyprawach charakterystycznych dla danej kuchni świata. Przerwy pomiędzy etapami pracy nie nużą, bo spędza się je na zabawie i rozmowie (do dyspozycji dzieci jest wiele gier planszowych). Wielką przyjemność stanowi wspólne biesiadowanie przy dużych stołach. Przyrządzone dania szybko zniknęły. Co prawda w ocenie deseru nie wszyscy byli zgodni, ale cóż… w demokratycznych wyborach wygrało tiramisu, choć zwolennicy brownie pozostali niepocieszeni. Co do jednego nikt nie miał wątpliwości – to był znakomity pomysł na wyjście klasowe. I już mamy apetyt na kolejne!


Czytaj więcej

Magia nauki

Uczniowie klas drugich, trzecich, czwartych, piątych i szóstych 9 marca zostali zaproszeni przez ósmoklasistów na arcyciekawy pokaz do pracowni chemicznej. Eksperymenty prowadzili: Ola Brenner-Zawierucha i Weronika Chwazik z 8b oraz Maja Zaklika i Stanisław Bogusz z 8c. Wszystko działo się pod czujnym okiem Pani Teresy Rychlik – nauczycielki chemii (to z jej inicjatywy odbyły się te niecodzienne spotkania naukowe). Pokaz rozpoczął się zabawą suchym lodem, czyli dwutlenkiem węgla w stałej postaci. Młodzi chemicy wykazali, że ten nie podtrzymuje spalania, jest cięższy od powietrza i w reakcji z wodą tworzy kwas węglowy. Czary-mary z próbówkami pozwoliły to udowodnić, czyli obserwacje zmian zabarwienia cieczy po dodaniu oranżu metylowego i błękitu tymolowego. Kolejne doświadczenie – otrzymywanie zasady sodowej – ze względu na bezpieczeństwa odbyło się pod wyciągiem. Zainteresowanie wzbudził kawałek sodu, który „biegał” po powierzchni wody, a nawet doprowadził do wybuchu! Ósmoklasiści wyjaśnili, jak potwierdza się zasadowość tej substancji – dodali do niej fenoloftaleiny i z dumą prezentowali wzorcowy malinowy roztwór. Już teraz przekazali młodszym jakże cenną wiedzę konkursową! W łagodny sposób przeszli do codzienności, zobojętniając wodorotlenek kwasem solnym i uzyskując roztwór soli kuchennej – NaCl. Podziw wzbudziło kolejne doświadczenie – spalanie magnezu. Widowiskowość reakcji wiąże się z tym, że emitowana jest bardzo duża ilość białego światła. Największą sensacją okazała się jednak „pasta dla słonia”. Kłęby żółtej piany powstały z reakcji jodku potasu i perhydrolu przy obecności płynu do naczyń. Ze zlewki uciekał pianowy wąż! A wszystko z powodu rozkładu nadtlenku wodoru... Wisienką na torcie okazała się prezentacja roztworu „pirania”, znanego jako kwas Caro, powstającego podczas utleniania perhydrolem kwasu siarkowego. Obserwatorzy na własne oczy widzieli, że dodana do mieszaniny materia organiczna zostaje rozłożona, po czym spalona. Zademonstrowano to na papierze, zapałce i szynce. Wszystkie rekwizyty zniknęły… Magia? Nie! Nauka!!!

Konsultant naukowy: Ola Brenner-Zawierucha z 8b, pod nadzorem Pani Teresy Rychlik


Czytaj więcej

Radość nie tylko o poranku

Obchody Dnia Kobiet w naszej szkole przebiegały pod znakiem radości. Po pierwsze – Samorząd Uczniowski wcześniej ogłosił akcję pod hasłem: „Uśmiech od rana” – taka mina była polecana 8 marca, akcent w stroju i makijażu miał ją eksponować. Po drugie – wszystkie Panie od progu czekała uczta muzyczna – mogły usłyszeć płynące z głośników wyjątkowe piosenki o wyjątkowości kobiet, na przykład „Jej portret” Bogusława Meca. Po trzecie – Nauczycielki otrzymywały od Panów dyżurujących na dole od świtu czekoladkę na pierwsze śniadanie. Po czwarte – Panie miały możliwość uwiecznienia chwili na pamiątkowym zdjęciu w specjalnie na ten cel przygotowanym atelier. Po piąte – obsypywano je przez cały dzień pięknymi życzeniami i kwiatami. Tu warto zwrócić uwagę na rozmaite działania oddolne, choćby te 5a, która przechytrzyła kalendarz i 8 marca rozdawała urocze walentynki, jako że szkolne obchody Dnia Zakochanych nas ominęły, bo święto wypadało w ferie. Po szóste – w czasie długiej przerwy na korytarzu na I piętrze odbył się wyjątkowy koncert pt. „Naszym Kobietom” – Starsi Panowie (dwaj) zaprezentowali piosenki wyrażające moc uczuć do płci pięknej. W tej roli – niezastąpieni – Pan Jarosław Woźniak (nauczyciel muzyki) i Pan Grzegorz Kucharski (nauczyciel WF-u, choć zapewne niedługo, zważywszy na sukces sceniczny). W repertuarze znalazły się przeboje nad przebojami… rzeczywiście starszych panów, m.in. „Dziewczyny, które mam na myśli” Krzysztofa Krawczyka, „Bo z dziewczynami” Jerzego Połomskiego czy „Będziesz moją panią” Marka Grechuty. Wnioski? Pierwszy: to były zadania przygotowane na szóstkę (co jasno z opisu wynika)! Drugi: po 8 marca 2023 roku wszystkie Panie – i młodsze, i nieco starsze – żałują, że Dzień Kobiet obchodzi się w naszej szkole tylko raz w roku…

Czytaj więcej

Śladami bohaterów lektury

Tym razem uczniowie klasy 8a wspólnie z Wychowawczynią szli śladami bohaterów opowieści pt. „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Wycieczka odbyła się 3 marca – w miesiącu, który został przeznaczony na omawianie lektury. Ósmoklasiści znaleźli się w miejscach związanych z działalnością konspiracyjną pokolenia Zośki, Alka i Rudego. Odwiedzili Cmentarz-Pomnik w Wawrze, upamiętniający mord dokonany przez hitlerowców na cywilach w 1939 roku, a także Cmentarz Parafialny na Służewie, gdzie została pochowana Krystyna Krahelska – harcerka, poetka, uczestniczka powstania, dziewczyna, której twarz ma Warszawska Syrenka. Szczególne poruszenie serc wywołały wizyty w Muzeum Więzienia Pawiak oraz Muzeum Walki i Męczeństwa przy alei Szucha. Był to czas powagi, zadumy, refleksji…


Czytaj więcej

Recytatorzy na szkolnej scenie

Szkolne przesłuchania w Konkursie Recytatorskim „Warszawska Syrenka” zakończone! We wtorek, 28 lutego mieli okazję zaprezentować się reprezentanci klas IV – VI. Nie było ich wielu, tym bardziej ucieszyli jury interesującymi propozycjami repertuarowymi. Postawili na klasykę polskiej poezji dziecięcej – wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Ludwika Jerzego Kerna i Agnieszki Frączek, ale też sięgnęli po mniej znane teksty twórców anglojęzycznych – Ogdena Nasha i A. A. Milnego. Wspólny mianownik wszystkich występów to… humor, żart, satyra! Zabawa była przednia. Za to z całą powagą komisja konkursowa wskazała recytatorów, którzy będą reprezentować naszą szkołę w konkursie gminnym.

Oto werdykt jury:

I miejsce – Zofia Sławińska z kl. 5a

II miejsce – Maria Starczewska z kl. 4a

III miejsce – Mikołaj Łochowski z kl. 5a

Czytaj więcej

Dla przyszłych pierwszaków
Wszystkich kandydatów do klasy pierwszej w roku szkolnym 2023/2024 zgłoszonych na rozmowy kwalifikacyjne zapraszamy w sobotę 4 marca o godz. 9.00. Spotkanie z dziećmi trwać będzie do godz. 12.00. Prosimy, aby dzieci były ubrane w wygodny strój i miały buty sportowe, a także kredki ołówkowe.
Czytaj więcej

Lato w lutym

Czwartek, 9 lutego. Za oknem – buro, a na szkolnych korytarzach – słonecznie! Pan Jarosław Woźniak zaproponował, by wspólne śpiewanie podczas długiej przerwy stanowiło swoiste podsumowanie karnawału w szkole. Na repertuar złożyły się piosenki znane wszystkim z filmów Disneya, m.in. „Herkules”, „Pocahontas”, a także z lekcji muzyki – „Krzyczą dzieci” czy „Krok do przodu”. W koncercie zaprezentowali się artyści z klas 2b i 3c, a także solistki: Wiktoria Mitura (7a), Aleksandra Miśkiewicz (6b) i Helena Pietrzak (5b). Owo muzyczne spotkanie zatytułowano „Żółty karnawał”, bo mieliśmy umowę: w czwartek przychodzimy do szkoły… ubrani na żółto. Warto dodać, iż z inicjatywą stroju w określonym kolorze konkretnego dnia wystąpił Samorząd Uczniowski. I tak kolejno: w poniedziałek w szkole królowała czerwień, we wtorek – zieleń, w środę – odcienie niebieskiego, w piątek – biel. To był nasz sposób na przywołanie ducha feryjnej radości!


Czytaj więcej

Wielcy mali recytatorzy

Za nami szkolny etap Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka” dla klas I – III. Odbył się on w poniedziałek, 6 lutego. Jury wysłuchało aż… 50 małych artystów. W repertuarze znalazły się wiersze uznanych twórców, m.in. Wandy Chotomskiej, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Ludwika Jerzego Kerna, Agnieszki Frączek, Doroty Gellner. To była prawdziwa uczta duchowa! Komisja konkursowa miała nie lada problem, by z licznego grona znakomitych recytatorów wybrać tych, którzy staną na podium.


Oto werdykt jury:

I miejsce – Izabela Szumska z kl. Ib

II miejsce – Karla Dzierzgowska z kl. IIa i Antoni Maciejewski z kl. Ia

III miejsce – Marta Płudowska, Wojciech Kramek i Hanna Guczalska – wszyscy z kl. IIIc oraz Aleksandra Kramek z kl. Ia

Wyróżnione – Kornelia Bogucka z kl. IIa i Malwina Łochowska z kl. IIb


Regulamin konkursowy jest okrutny – w eliminacjach gminnych mogą wziąć udział tylko trzy osoby. W związku z tym naszą szkołę na konkursie gminnym będą reprezentować laureaci I i II miejsca.


Czytaj więcej

Mali Gepetto

Nasi uczniowie w miniony piątek udowodnili, że nic nie jest im obce - nawet jeśli są to prace stolarskie i wykonanie drewnianych ślicznych podstawek na ich własne biurka!

Dzięki warsztatom wiemy już sporo o gatunkach drzew, potrafimy je nawet rozróżnić.

Wyjazd umiliło nam ognisko, wiele radości dostarczyło wspólne pieczenie kiełbasek.

Czytaj więcej

Graliśmy w tej Orkiestrze!

Nasi uczniowie 29 stycznia grali w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Już dwudziesty drugi raz w historii szkoły! W tegorocznym Finale wzięło udział aż 57 ósmoklasistów i siódmoklasistów. Organizacją akcji szkolnej, jak zwykle, zajęli się nauczyciele: Pani Magdalena Donat, Pan Krzysztof Ptasiński i Pan Grzegorz Kucharski. Korytarze szkolne 27 stycznia mieniły się czerwienią serduszek, bo wtedy pojawili się pierwszy darczyńcy rekrutujący się spośród Dyrekcji, Nauczycieli i innych Pracowników, Rodziców, Koleżanek i Kolegów (jak co roku uzyskaliśmy oficjalną zgodę na przeprowadzenie zbiórki na terenie szkoły w piątek poprzedzający Finał). W niedzielę wolontariusze ruszyli na ulice Warszawy. Z oddaniem sprawie przemierzali miasto, nie bacząc na niesprzyjającą aurę. W poniedziałek odbyło się w sali gimnastycznej wielkie liczenie pieniędzy. W sumie udało się zebrać: 65 086,87 zł, 204,28 $, 124,38 € i 12,55 £. Cieszymy się, że mamy swój wkład w gromadzenie funduszy na walkę z sepsą. Jesteśmy dumni z naszych wolontariuszy!


Czytaj więcej

Piątoklasiści w… dżungli?

Uczniowie klasy 5a wraz z Wychowawczynią 26 stycznia nieoczekiwanie trafili do dżungli. Stało się to za sprawą musicalu w Teatrze Muzycznym Roma, będącego adaptacją sceniczną opowiadań Rudyarda Kiplinga o Mowglim. Ku swemu zaskoczeniu piątoklasiści odkryli, że takie środowisko jak to ukazane na scenie znają nad wyraz dobrze, bo to… dżungla miejska! Twórcy spektaklu w mądry sposób zaprezentowali historię z klasyki, ukazując problemy współczesnego świata, z którymi styka się dziecko. Dobra zabawa stała się punktem wyjścia do głębokiej refleksji…


Czytaj więcej

Ósmoklasiści w sejmie

Ósmoklasiści pod opieką Wychowawczyń wybrali się do siedziby Sejmu i Senatu RP – 16 stycznia udali się tam uczniowie klas 8b i 8c, a 24 stycznia – 8a. Oto krótkie sprawozdanie z pierwszej ręki.

Początek wycieczki uznaliśmy za nietypowy, bo musieliśmy poczekać na wydanie identyfikatorów, które umożliwiły nam wejście do obiektu. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa spotkaliśmy się z przewodnikiem. Zwiedziliśmy salę plenarną – główną salę obrad, odwiedziliśmy kącik medialny, stąd udaliśmy się do wyjścia prowadzącego do izby wyższej. Tam pokazano nam kolejną salę z dużą liczbą krzeseł ustawionych w półokrąg. Przed nimi znajdowały się miejsca dla marszałka i wicemarszałka oraz szefa kancelarii senatu. Obok tego najważniejszego fotela stała laska marszałkowska. Wycieczka umożliwiła nam poznanie warunków pracy polskich posłów i senatorów. Z relacji przewodnika dowiedzieliśmy się wiele na temat historii oraz pracy Sejmu i Senatu.
(Autor: Stanisław Bogusz)


Czytaj więcej

W studiu „Radia dla Ciebie”

Uczniowie klasy 5a mogli zdobyć doświadczenie dziennikarza radiowego! Z entuzjazmem przyjęli zaproszenie jednego z Rodziców do siedziby „Radia dla Ciebie” przy ul. Myśliwieckiej. Udali się tam 23 stycznia br. w towarzystwie Pani Agnieszki Borodejuk (wychowawczyni i polonistki) i Pani Ewy Kuliberdy. Z ciekawością przyglądali się pracy w kilku studiach, jednak najwięcej emocji wiązało się z samą pracą przed mikrofonem. Piątoklasiści w małych grupach zasiadali przy stole w studiu nagrań. Próba głosu, czerwona lampka i… już! Czytali balladę pt. „Powrót taty” Adama Mickiewicza (omawianą w klasie czwartej). W ten uroczysty sposób zamknęli klasowe obchody Roku Romantyzmu Polskiego. Cały zespół zaangażował się w owo działanie. Było napięcie, lecz jakże twórcze! Realizatorzy dźwięku dokonali montażu nagrań. Pozostała nie tylko piękna pamiątka, ale i pomoc naukowa dla młodszych kolegów. Na koniec spotkania dziennikarz „Radia dla Ciebie” przeprowadził z uczniami i ich polonistką krótki wywiad i ten materiał stał się częścią wiadomości o godz. 12.00! Już w klasie wszyscy wysłuchali serwisu informacyjnego ze swoim udziałem. Co za dzień!


Czytaj więcej

Bal karnawałowy
Nikt 16 stycznia nie widział w szkole uczniów z klas I-III… – były księżniczki, czarodziejki, egzotyczne tancerki, byli też rycerze, wojownicy, supermani, strażacy, żołnierze. Nie brakło smoków, elfów, motyli, bawiących się pośród unoszących się baloników i migoczących świateł. Sala taneczna wypełniła się barwami i muzyką. Pani Iwona Nadolna w roli wodzireja prowadziła po parkiecie korowód dzieci w fantazyjnych kostiumach, wymyślała czarujące choreografie i cały czas dbała o to, by uśmiechy nie schodziły z buzi małych tancerzy. Bal karnawałowy zachwycił dzieci i rozbawił; do końca dnia trwał pokaz wymyślnych kreacji i długo jeszcze snuły się wspomnienia tego niecodziennego wydarzenia.
Czytaj więcej

Szkolna pobudka dla śpiochów
Nareszcie w szkole można było się wyspać! Wszystko to za sprawą Szkolnego Dnia Relaksu, wyczarowanego przez Mały Samorząd 13 stycznia 2023 r. Na korytarzach i w klasach pojawili się zaspani uczniowie w pidżamach, wtuleni w poduszki, byli też tacy, którzy odważyli się rozłożyć sobie posłanie w holu pod choinką. Można by powiedzieć wszystkim śpiochom: „Dobranoc!”, gdyby nie to, że nagle pojawili się dwaj „mistrzowie ceremonii”, Pan Grzegorz Kucharski i Pan Jarosław Woźniak, którzy wcale nie mieli zamiaru usypiać dzieci kołysankami. Wprawdzie w ich repertuarze nie brakło piosneczki „A-a-a, kotki dwa”, ale były też budzące do życia, napisane, skomponowane i zaaranżowane przez naszego nauczyciela muzyki: „Czy noc długa, czy noc bardzo krótka, rano czeka na nas już pobudka” i „Spróbuj wszędzie i codziennie uśmiech dawać wciąż niezmiennie, bo warto tak”. I chociaż czar snu prysł, to dzieci, rozbawione pomysłami dorosłych, z nową energią powróciły do klas. A za wspaniały nastrój dnia, za inwencję i poczucie humoru serdecznie dziękujemy Organizatorom!
Czytaj więcej

Śladami bohaterów

Choć styczniowa pogoda nie sprzyja wędrowaniu po stolicy, 10 stycznia uczniowie klas 8b i 8c wyruszyli w ślad za bohaterami utworu Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec” - „opowieści o wspaniałych ideałach braterstwa i służby, o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i pięknie żyć”. Wspólnie odkrywaliśmy tajemnice czasów młodości Rudego, Alka i Zośki, spędzone w Królewsko-Polskim Gimnazjum S. Batorego, akcje Organizacji Małego Sabotażu "Wawer", by dotrzeć pod Arsenał i okolice dawnego pasażu Simonsa. Stamtąd drogi poprowadziły nas – niestety - na al. Szucha i Pawiak. Wspólnie orzekliśmy, że to bardzo wartościowy i ważny czas dla młodych warszawian.

Czytaj więcej

Nasz mistrz w pływaniu
Jesteśmy dumni ze sportowych osiągnięć Jana Chlipały – ucznia klasy 8c. Podczas Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów w pływaniu, które odbyły się w grudniu 2022 r. w Olsztynie, Janek dwukrotnie stawał na podium. Sztafety z jego udziałem – 4x200 m stylem dowolnym i 4x100 m stylem zmiennym – znalazły się w strefie medalowej – drużyny sięgnęły po złoto i srebro! Warto zaznaczyć, że nasz uczeń jest podstawowym zawodnikiem w składzie zespołów. Gratulujemy tak spektakularnych sukcesów walecznemu Jankowi, Trenerom i wspierającym go Rodzicom!
Czytaj więcej

Życzenia świąteczne

Wigilia. Tego dnia powstają mosty, aby ludzie mogli być razem. Blisko siebie. Najbliżej.

Janusz Leon Wiśniewski


Rodzinom naszych Uczniów i Sympatykom Szkoły

życzymy Bożego Narodzenia

pełnego miłości i wzruszeń

płynących ze spotkań z najbliższymi.


Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy Szkoły


Czytaj więcej

Mamy mistrza!

Nasz uczeń Arkadiusz Powierza z klasy 8a startuje w plebiscycie Sportowy Talent 2022.

Arek jest rekordzistą Polski w pływaniu na 200m stylem klasycznym, został zakwalifikowany do Kadry Narodowej Juniorów. Bardzo zachęcamy do wsparcia naszego mistrza!

Poniższy link pozwala oddać głos w plebiscycie:


https://polskatimes.pl/p/kandydat/arkadiusz-powietza%2C3247011/

Czytaj więcej

Świąteczne spotkanie inaczej
Świąteczne spotkanie klasowe można zaplanować inaczej niż zazwyczaj. Uczniowie klas 4b i 4c w dniach 21 i 22 grudnia uczestniczyli razem z wychowawczyniami - Panią Karoliną Dmeńską i Panią Marleną Król - w warsztatach kulinarnych. Przygotowywali burgery wołowe i pierniczki korzenne. Ależ było pysznie! Nikt nie miał wątpliwości, że organizatorzy zajęć właściwie je nazwali: "Radość z gotowania"!
Czytaj więcej

Szkolne kolędowanie
Coraz bliżej Boże Narodzenie… A to oznacza, że możemy się spodziewać kolędników! Czekamy na nich co roku! I tym razem nie zawiedli. Zawitali do wszystkich klas 21 grudnia z gazdą (duchem) Jarosławem Woźniakiem na czele. Zaprezentowali piękne piosenki: „Nadszedł czas” i „Święta wokół nas” (to kompozycje naszego Pana od muzyki). Razem mogliśmy też zaśpiewać znane wszystkim kolędy: „Przybieżeli do Betlejem”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Dzisiaj w Betlejem”. Artyści ambitnie przygotowali się do swojego zadania – stworzyli wdzięcznie brzmiący chór i akompaniowali sobie: Antoni Klimaszewski przybył z gitarą, a maluchy z klasy 2a postawiły na instrumenty perkusyjne. Entuzjazm kolędników sprawił, że kilka minut lekcji stało się czasem wesołego świętowania. Ponieśmy tę radość dalej! Potraktujmy jako wyzwanie słowa piosenki: Mikołajem w takie dni/ możesz być i Ty!
Czytaj więcej

Wigilie klasowe

Wigilia. Pojawia się nagle coś w rodzaju tajemnego, zrozumiałego dla wszystkich kodu, który sprawia, że wszyscy razem stanowią jakąś całość. Janusz Leon Wiśniewski

Chcemy poczuć tę magię. Rokrocznie w ostatnim tygodniu przed feriami Bożego Narodzenia odbywają się w klasach uroczyste spotkania wigilijne. Tak było i tym razem. Gdy zbliża się ów czas, dekorujemy sale. W wyczekiwany dzień nakrywamy do stołu. Składamy sobie serdeczne życzenia. Zajadamy się świątecznymi smakołykami. WSZYSCY RAZEM. Cieszymy się swoją obecnością. Jest gwarno i radośnie. Bywa, że zjawia się na tych spotkaniach gość. Oczekiwany! Święty Mikołaj!


Czytaj więcej

Wolontariusze w bieli

W zgiełku świątecznych przygotowań wolontariusze po raz kolejny dowiedli, że zawsze można na nich liczyć. Tym razem całą klasą stawili się w… kuchni, ale nie po to, by degustować potrawy, lecz by je przyrządzać. Uczniowie klasy 7a wraz z wychowawczynią - Panią Anną Zegar i z opiekunką wolontariuszy - Panią Janiną Karczewską ulepili łącznie około 2000 pierogów dla osób, które w czasie świąt będą chciały skorzystać z pomocy gminy Wawer. Akcja „Wolontariat od kuchni” odbywała się w liceum przy ul. Alpejskiej 16 i właśnie tam, pod czujnym okiem doświadczonych gospodyń, pracowała młodzież. Mamy nadzieję, że zarówno pierożki z kapustą i grzybami, jak i ukraińskie – z twarogiem i ziemniakami, starannie zapakowane przez nauczycielki, uzupełnią tradycyjny zestaw potraw w niejednym wawerskim domu.

Dziękujemy uczniom klasy 7a!

Czytaj więcej

Świąteczny korowód
Dziś 19 grudnia, ostatni poniedziałek przed feriami bożonarodzeniowymi! Jak tu się skupić na zadaniach szkolnych, skoro kalendarz niecierpliwie przypomina o zbliżającej się Wigilii? Na szczęście Pani Iwona Nadolna – nauczycielka tańca – wpadła na pomysł, by tę radość oczekiwania wyrazić ruchem – zorganizowała świąteczną zabawę dla uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich. W magiczny sposób korytarz szkolny na parterze i sala gimnastyczna zapełniły się barwnymi postaciami z dziecięcych marzeń. W kolorowym korowodzie ruszyły Mikołaje, skrzaty, renifery, elfy i gwiazdki. Śmiechom, okrzykom radości nie było końca! Ktoś mówił, że poniedziałki w szkole są trudne?
Czytaj więcej

Rodzinne kolędowanie w szkole
„Hej, kolęda, kolęda!” – taki tytuł nosił świąteczny koncert zaprezentowany 15 grudnia kameralnemu gronu Gości. Dzieci, których pasją jest śpiew i gra na instrumentach, dedykowały go swoim Rodzicom. W blasku nastrojowych świateł na „scenie” na I piętrze wystąpili muzykujący uczniowie klas: 2a, 4a, 4b, 4c, 5b i recytatorzy z 6b. W programie koncertu znalazły się znane polskie kolędy, m.in. „Bóg się rodzi”, Lulajże, Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Gdy się Chrystus rodzi”, a także utwory „Święty czas” czy „Idą święta” – piosenki autorstwa Pana Jarosława Woźniaka – nauczyciela muzyki. To on był pomysłodawcą owego spotkania i zajął się jego oprawą muzyczną. Recytatorów przygotowała Pani Anna Dobrzelewska – nasza pedagog. Przedsięwzięcie to owoc pracy na popołudniowych zajęciach dodatkowych. Ku radości występujących publiczność dopisała. Przesłanie koncertu najpełniej wyraziły słowa jednej z piosenek autorstwa Pana Woźniaka: Święta, święta już, święty nastał czas./ Strój pojednania włóż, dobro połączy nas. Było wzruszająco, uroczyście, magicznie. Hej, kolęda, kolęda!
Czytaj więcej

Lekcja w kinie

Tym razem lekcja o filmie odbyła się… w kinie! Uczniowie klas 4a, 4b, 4c, 5a, 5b i 6a wraz z Wychowawczyniami stawili się 15 grudnia w Kinotece, by uczestniczyć w zajęciach poświęconych efektom specjalnym. Zapoznawali się z zagadnieniami z tego zakresu, m.in. bluescreen czy motion capture, oglądając fragmenty znanych filmów. Dzięki materiałom dokumentalnym mieli szansę przyjrzeć się pracy wybitnych specjalistów od kuchni. Wiedza została przekazana młodym kinomanom w ciekawej formie, nie zabrakło zagadek budzących ciekawość i sprawdzających zdobyte wiadomości. Zaskoczenie stało się sprzymierzeńcem prowadzącej zajęcia. Sztuczny śnieg na planie powstaje z papieru? Zgniatane stopami bombki choinkowe i tłuczone szyby to produkt z cukru? A jednak!

Po lekcji nastąpiła projekcja filmu pt. „Wilczy Gang”. Taki wybór nie był, oczywiście, przypadkowy. W opowieści o trojgu przyjaciołach ze słynnej szkoły magii, staczających walkę z siłami zła, widzowie mogli zobaczyć wiele efektów specjalnych.

Zajęcia zostały przygotowane przez Centrum Edukacji Filmowej. Polecamy!


Czytaj więcej

Dzień szalonych fryzur
Każdy, kto tylko przekroczył próg szkoły 12 grudnia, stawał się świadkiem niezwykłej parady postaci z szalonymi fryzurami. Na korytarzach królowały koki, warkoczyki, tapiry, kolorowe peruki itp. Niektórzy uczniowie i nauczyciele byli nie do poznania. Wiele metamorfoz wywoływało salwy śmiechu.
Czytaj więcej

Z wizytą w starożytnym Egipcie

Wieczory z kulturą wysoką to już tradycja szkoły. Polekcyjne wyjścia do teatru czy filharmonii cieszą się dużą popularnością wśród naszych uczniów, gdyż pozwalają na doznawanie wyjątkowych wrażeń artystycznych. Jest to także okazja do integracyjnych spotkań i ciekawych rozmów.

„Aida” to ponadczasowa historia miłosna osadzona w starożytnym Egipcie, do którego uczniów klasy 8a wraz z wychowawczynią - Panią Sławomirą Horne - powiedli artyści Teatru Muzycznego Roma 9 grudnia.


Czytaj więcej

Mikołajkowa podróż do Niebywalencji

Mikołajki uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią – Panią Agnieszką Borodejuk – świętowali w teatrze – 6 grudnia wybrali się w magiczną podróż do barwnej Niebywalencji. Wszystko za sprawą niesamowitego musicalu pt. ,,Piotruś Pan”, który mieli przyjemność obejrzeć na deskach Buffo. Sztuka z librettem Jeremiego Przybory i muzyką Janusza Stokłosy została wyreżyserowana przez Janusza Józefowicza. Jest adaptacją znanej i uznanej książki Jamesa M. Barriego o tym samym tytule. Ten radosny spektakl przedstawia przygody psotnego chłopca, tytułowego Piotrusia, który postanawia nigdy nie dorosnąć. Spędza swoje niekończące się, pełne przygód dzieciństwo na wyspie Niebywalencji, przewodząc grupie zagubionych dzieci. Musical dostarczył odbiorcom wiele radości, mogli poczuć się częścią spektaklu. Zadbano bowiem o to, aby efekty artystyczne widz miał praktycznie wokół siebie. Indianie biegający między rzędami, dzieci latające nad widownią, bajeczny statek piratów na wyciągnięcie ręki – to tylko przykłady niesamowitych pomysłów twórców widowiska. Bliskość magicznego świata, który do złudzenia przypomina prawdziwe życie, i brawura, z jaką został on ukazany, sprawiły, że młodzi widzowie dali się ponieść niezwykłemu nastrojowi i dopiero włączenie świateł w sali poruszyło klasę 5a z miejsc. (Autor: Mikołaj Łochowski)

(fot. Studio Buffo)


Czytaj więcej

Mikołajkowe radości

Szósty grudnia... czy jest w szkole dziecko, które nie wie, co to za dzień? A jeśliby już tak się zdarzyło (choć to zupełnie nieprawdopodobne), to wystarczyłoby rozejrzeć się wokół. Czerwone mikołajkowe czapeczki z białym futerkiem i wspaniałymi pomponami wypełniły sale i korytarze na wszystkich piętrach. Do tego doszły zabawne różki reniferów, a nawet spiczaste uszy elfów. Pomysłów na mikołajkowe kreacje uczniom nie brakowało! Poza tym sam święty Mikołaj w towarzystwie elfa i renifera składał wizytę każdej klasie, oczywiście z podarunkami. W ten sposób Samorząd Szkolny zadbał o dobry nastrój każdego z nas i przypomniał, że święta tuż-tuż. Zresztą nie sposób było o tym zapomnieć, bo po chwili już rozległy się dźwięki radosnych piosenek, którymi szkolni artyści pod kierunkiem Pana Jarosława Woźniaka i Pana Grzegorza Kucharskiego witali kolejne klasy wchodzące do sali gimnastycznej. Radosna i huczna impreza rozpoczęła się odczytaniem dziecięcych listów do świętego Mikołaja, a zakończyła – kolędą. Dziękujemy organizatorom tego uroczego spotkania i wszystkim artystom. Dzieciom i młodzieży życzymy pięknych mikołajkowych prezentów!


Czytaj więcej

Święto wolontariuszy

Światowy Dzień Wolontariatu nasi uczniowie, działający w Szkolnym Kole Wolontariatu pod kierunkiem Pani Janiny Karczewskiej, mogli obchodzić z dumą, w poczuciu pięknie i solidnie wykonanych zadań. W przedświątecznym czasie, gdy wielu ludzi potrzebuje wsparcia i serdecznego słowa, wzięli udział w kilku ważnych akcjach. Jedną z nich była „Paczka na Kresy”, podczas której 31 uczniów z naszej szkoły przygotowywało dary dla rodaków żyjących poza wschodnią granicą Polski. Wolontariusze zapakowali też prezenty dla dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych nr 102 w Falenicy. To nie wszystko! Szkolna młodzież wykonała laurki dla małych pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka i napisała do nich kolorowe, sympatyczne listy. Jeszcze wcześniej nasi uczniowie, przejęci losem poważnie chorej 3-letniej Marysi, pracowali przy organizacji biegu charytatywnego Toyoty Radość.

Poza tym siódmoklasiści zadeklarowali udział we wspólnym lepieniu wigilijnych pierogów, organizowanym przez gminę Wawer dla mieszkańców regionu.

Warto podkreślić, że wolontariusze również zdobywają kwalifikacje, potrzebne w tak odpowiedzialnej pracy. Podczas „Podwórkowej Gwiazdki”, zorganizowanej w liceum przy ul. Alpejskiej 16, nie tylko uczestniczyli w pikniku i jasełkach, ale też uczyli się, jak udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy.

Brawo, Wolontariusze!

Dołączamy nasze gratulacje i podziękowania do tych, które młodzież otrzymała od Fundacji Mc Donald Polska i dyrekcji Toyoty Radość. Jesteśmy dumni, że zawsze reagujecie na czyjeś cierpienie i smutek.


Czytaj więcej

Świąteczna akcja wolontariuszy

Nadchodzą święta, podczas których zapewne większość z nas może spodziewać się życzliwej atmosfery, dobrych, serdecznych słów, a nawet... wymarzonych prezentów pod choinką.

Są jednak ludzie, którzy święta Bożego Narodzenia spędzają z dala od rodzinnej ziemi, często samotni, bezradni, z tęsknotą wypatrujący drobnego dowodu pamięci i solidarności od tych, którzy mieszkają w ojczyźnie. Ci ludzie to potomkowie Polaków, wypędzanych z własnych domów podczas długich lat niewoli naszego kraju, wywożonych w obce kraje, pozbawionych wszelkich praw i dobytku. Żyją jeszcze ci, którzy sami doświadczyli okrucieństw okupanta zza wschodniej granicy w czasie ostatniej wojny i w latach powojennych. Mieszkają w Litwie, Białorusi, Łotwie, Ukrainie, bez nadziei, że kiedyś znajdą schronienie pod polskim niebem. To właśnie dla nich, Polaków bez ojczyzny, kresowian, fundacja „Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom” organizuje świąteczną pomoc.

Wolontariusze z naszej szkoły jak zwykle zaangażowali się w tę szlachetną akcję. Pracowali 3 grudnia w budynku liceum ogólnokształcącego przy ul. Alpejskiej 16, pod opieką i przy wsparciu p. Janiny Karczewskiej, w licznej grupie 31 uczniów z klas VIII i z klasy VII. Pakowali choinkowe dary dla rodaków na Kresach, nie szczędząc sił i nie żałując sobotniego popołudnia, a tempo pracy było tak szybkie, że aż zabrakło... produktów do pakowania! Tego organizatorzy nie przewidzieli, ale i tak nie było przerwy w wykonywaniu obowiązków; wolontariusze z chęcią wzięli się za sprzątanie magazynu.

Droga Młodzieży! Dziękujemy za zrozumienie idei akcji „Paczka na Kresy” i za piękną postawę podczas pracy.


Czytaj więcej

Biblioteczne ślubowanie

28 i 29 listopada to ważne daty w życiu pierwszoklasistów. W tych dniach dzieci wzięły udział w ceremonii pasowania na czytelnika szkolnej biblioteki. I choć poznawanie regulaminu nie dostarczało zbytnich emocji, to już z całą pewnością zabawa w królewnę Śnieżkę i krasnoludki przekonała najmłodszych uczniów do czytania. Okazało się, że w świecie książek nasi czytelnicy czują się fantastycznie, wyobraźnia pozwala im snuć nowe wątki i bez ograniczeń kreować baśniową rzeczywistość. Po odłożeniu „teatralnych” rekwizytów dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować książki i czerpać korzyści z czytania. Imienne certyfikaty biblioteczne, to nie tylko pamiątka z uroczystości ślubowania, lecz przede wszystkim ważne dokumenty poświadczające umiejętność korzystania z księgozbioru. Biblioteka gratuluje dzieciom i serdecznie zachęca do wypożyczania nie tylko lektur, lecz również innych pięknych baśni, bajek, opowieści.


Czytaj więcej

Dzień Pluszowego Misia
Czy wszyscy mają świadomość, jak ważne święto obchodzimy 25 listopada? Dziś do szkoły zawitały szczególnie szanowane osobistości. Niektóre z nich są domownikami naszych uczniów od niedawna. Inne towarzyszą swoim opiekunom od wielu, wielu lat. Nigdy nie bronią się przed uściskami. Jak nikt umieją słuchać szeptanych sekretów. Zawsze są gotowe do pomocy w spokojnym zasypianiu. O kim mowa? Oczywiście o ukochanych przytulankach, które towarzyszyły dzieciom w szkole podczas obchodów Dnia Pluszowego Misia! Razem z nimi spędzały czas na lekcjach i przerwach, uczestniczyły w wesołej zabawie. Było wszystko: piosenki, akrobacje, podskoki, tańce z pluszowymi przyjaciółmi! Starsi uczniowie z nutą zazdrości mówili o hucznym świętowaniu maluchów z klas pierwszych, drugich i trzecich. A zdjęcia stanowią dowód, że z miłości do miśków się nie wyrasta!
Czytaj więcej

Dzień Praw Dziecka

Nie ma dziecka – jest człowiek. Pod transparentem z tą piękną myślą Janusza Korczaka uczniowie klasy 5A wyruszyli spod szkoły, by 21 listopada wraz z rówieśnikami z innych placówek edukacyjnych Wawra wziąć udział w marszu ulicami Międzylesia. Reprezentowali naszą społeczność w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, zorganizowanych przez władze gminy. Kto widział ten kolorowy, wesoły pochód, nie miał wątpliwości, że prawa do: radości, wyrażania swoich myśli i uczuć czy bycia sobą są jego uczestnikom bardzo dobrze znane! Pod Urzędem Dzielnicy Wawer chętni uczniowie z różnych szkół (w tej grupie znaleźli się i nasi) odczytali prawa dziecka, a przedstawiciele władz zobowiązali się do ich przestrzegania na co dzień.

By nauka poprzez zabawę mogła przebiegać bezpiecznie, nad piątoklasistami czuwali Pani Agnieszka Borodejuk i Pan Grzegorz Kucharski. Składamy podziękowania za pomoc w przygotowaniach do marszu – Pani Aleksandrze Białous za piękny transparent, a Pani Katarzynie Herman-Janiec za wymowny plakat stworzony na dodatkowych zajęciach plastycznych przez naszych młodszych kolegów.


Czytaj więcej

Koncert na dzień dobry
„Dzień dobry! Dzień dobry!” – zawsze pierwszy mów!/ „Dzień dobry! Dzień dobry!”, bliskim też: „Bądź zdrów!”. Refren piosenki pt. „Kilka ważnych słów” (autorstwa Pana Jarosława Woźniaka – nauczyciela muzyki) stał się motywem przewodnim akcji zorganizowanej 17 listopada pod tym właśnie hasłem przez Samorząd Uczniowski. Jej celem było uświadomienie w humorystyczny sposób całej społeczności szkolnej, że zbyt często unikamy jakże ważnych słów: dzień dobry, dziękuję, przepraszam, proszę. Zaczęło się od manifestacji z kolorowymi transparentami przy wejściu do szkoły. Później pierwszym głosem zaśpiewali na I piętrze ósmoklasiści pod przewodnictwem Pana Jarosława Woźniaka i Pana Grzegorza Kucharskiego (nauczyciela wychowania fizycznego i opiekuna Samorządu). Radośni chórzyści przyciągnęli tłumy koleżanek i kolegów. Swoją drogą, spontaniczna akcja ujawniła nowe talenty wokalne i aktorskie, nie tylko wśród uczniów… Wierzymy, że cel zostanie osiągnięty – kilka ważnych słów będzie w obiegu częściej niż dotychczas. I śmiech niekiedy może być nauką! Klasyk byłby z nas dumny!
Czytaj więcej

Piątoklasiści w Krainie Czarów

Teatromani z klasy 5a wraz z wychowawczynią – Panią Agnieszką Borodejuk – tym razem odwiedzili Teatr Muzyczny Roma. Obejrzeli tam 10 listopada musical pt. „Alicja w Krainie Czarów” w reżyserii Cezarego Domagały. Oto, jak ocenili spektakl…

Sztuka przedstawia historię dziewczynki, która wpadła do magicznego świata przez króliczą norę. Scenografia była oryginalna i mimo że się nie zmieniała, nie nużyła dzięki efektom specjalnym. Pozwoliły wyczarować coś, co jest trudne do zrealizowania w teatrze, na przykład niebieskie światło laserów oznaczało morze. Na uwagę zasługują przepiękne kostiumy oddające charakter Krainy Czarów. Odtwórcy ról wywiązali się z zadania, grali świetnie. Największą sympatię widzów wzbudził Suseł. Wszystkich rozbawiła scena, w której spał. Wypadła komicznie, bo aktor wydawał dźwięki podobne do chrapania. Znakomitym pomysłem była interakcja z widzami – aktorzy zabierali ich na scenę i tańczyli z nimi. Słowem – podobało nam się wszystko! Sztuka spełniła nasze oczekiwania, chyba nie tylko nasze, bo sala grzmiała od oklasków. Polecilibyśmy ją wszystkim. (Autorzy: teatromani z klasy 5a – spontaniczna praca zbiorowa)


Czytaj więcej

Świętujemy odzyskanie niepodległości

Gdy tylko po minionej przerwie ucichł gwar dziecięcych głosów, 10 listopada w sali gimnastycznej rozległy się dźwięki Mazurka Dąbrowskiego. Hymn Polski rozpoczął uroczystość świętowania jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii: odzyskania niepodległości w 1918 roku. W jednej chwili podniosły nastrój ogarnął stojących na scenie artystów z klasy IV b i całą widownię.

Trudno było oderwać oczy od uczniów w odświętnych strojach z biało-czerwonymi kotylionami. Trudno było pozostać obojętnym na padające ze sceny słowa. Dzieci rozwinęły przed naszymi oczyma obraz kraju niepogodzonego z niewolą, kraju, który nie dał się zniszczyć i upokorzyć.

Słuchaliśmy w skupieniu, z narastającym zainteresowaniem i wzruszeniem. Uczniowie mówili wiersze o Ojczyźnie, o cierpieniu, o trudach żołnierskiego życia. Śpiewali, a wraz z nimi widownia, powstańcze piosenki o strzelcach, którzy „za naszą Polskę idą w bój”, o ułanach, którzy „przybyli pod okienko” i o wojence, za którą „idą chłopcy malowani”. Znana piosenka o Jasieńku, któremu „nic nie trzeba już, bo (...) tam pod dębem, gdzie w wojence padł, rozkwitł na mogile białej róży kwiat” - wykonana przez Olę Miśkiewicz z klasy 6 b poruszyła nasze serca.

Występ klasy IV b podsumowała Pani Dyrektor opowieścią o losach Polaków żyjących pod zaborami. Mówiła o próbach germanizacji i rusyfikacji narodu polskiego, o protestach młodzieży szkolnej i okrutnych restrykcjach zaborców wobec dumnych i pełnych buntu Polaków.

Na koniec Samorząd Szkolny przeprowadził konkurs na temat zaborów i dążenia Polski do odzyskania wolności. Nawet najmłodsi uczniowie świetnie poradzili sobie z odpowiedzią na pytania o rok odzyskania niepodległości, lata niewoli czy też o marszałka Piłsudskiego. Nagroda chyba wszystkim smakowała!

Dziękujemy młodym artystom i nauczycielom, którzy włożyli wiele trudu w przygotowanie tej pięknej uroczystości: pani Karolinie Dmeńskiej, panu Jarosławowi Woźniakowi i panu Grzegorzowi Kucharskiemu. Dziękujemy też uczniom klas I-VIII, którzy godnym zachowaniem potwierdzili swój patriotyzm.

Czytaj więcej

Pokolenia w hołdzie dla Rzeczypospolitej

Wieczór 9 listopada w naszej szkole upamiętniał zdarzenia, które rozegrały się w Polsce 104 lata temu. Odzyskanie niepodległości świętowaliśmy w gronie dziadków i rodziców naszych uczniów, pracowników szkoły, dzieci i młodzieży. Uroczystość rozpoczął hymn „Gaude, Mater Polonia”, wykonany przez chór Alegrezza del Canto. Słuchaliśmy tej średniowiecznej pieśni z dumą i wzruszeniem. Pani Dyrektor podkreśliła, że „jest to pieśń chwały, mówiąca o sile polskiego ducha, o niezłomności ludzi, którzy walczą przeciw najeźdźcy, nieskorzy paść przed nim na kolana. To pieśń o tych, którzy odważnie sprzeciwiają się tyranii, gotowi do ostatniej kropli krwi bronić swej ojczyzny”. Niezwykłe wrażenie wywołała też wykonana przez chór pieśń „Warszawianka”. Słowa „Powstań, Polsko, skrusz kajdany” brzmiały jak wezwanie, by strzec odzyskanej wolności.

Wiersz K. I. Gałczyńskiego pt. „Ojczyzna”, recytowany przez Panią Dyrektor, a następnie wykonane przez dzieci, młodzież i dorosłą widownię żołnierskie piosenki i wiersze budziły w naszych sercach prawdziwą, gorącą miłość do polskiej ziemi, polskich tradycji i kultury. Opuściliśmy szkołę w ten cichy, jesienny wieczór przekonani, że nie ma w życiu większej i bardziej świętej wartości niż wolność ojczyzny.

Uroczystość przygotowała pani Anna Dobrzelewska, dekorację wykonała pani Ewa Kuliberda, opracowaniem muzycznym programu zajął się pan Jarosław Woźniak. Wszystkim, którzy przyłożyli rękę i serce do tego, byśmy mogli godnie i z radością przeżywać rocznicę odzyskania niepodległości, serdecznie dziękujemy. Ale przede wszystkim dziękujemy wspaniałemu chórowi, w którym śpiewa m.in. babcia naszych uczennic. Słowa uznania kierujemy też do naszych młodych artystów – uczniów klasy VI b i do publiczności, która nie zawiodła nas i chętnie przyłączała swe głosy do piosenek „Raduje się serce”, „Pierwsza brygada”, „Pierwsza kadrowa” i wielu innych.

Czytaj więcej

Lektura na scenie

Znacie przyjemniejszy sposób na powtórzenie treści lektury niż obejrzenie adaptacji scenicznej? Uczniowie klas 5a, 5b i 6a wraz z Wychowawczyniami udali się 8 listopada do Wawerskiego Centrum Kultury, by zobaczyć spektakl pt. „Chłopcy z Placu Broni” Teatru Muzycznego Syrenka. Powieść Molnára zapada w pamięć i serce, wszyscy byli ciekawi, czy spektakl jej dorówna siłą oddziaływania. W tej sprawie najbardziej liczy się głos młodych teatromanów.

Niestety, spektakl miał więcej wad niż zalet. Pierwsza z nich to niedobór aktorów. Było ich łącznie czterech! Wcielanie się jednego w kilka ról uniemożliwiało przedstawienie scen zbiorowych. W wojnie o Plac Broni, zamiast z przeciwnikami, przyjaciele walczyli z samymi koszulami, co budziło niesmak. Chłopców z Ogrodu Botanicznego miały symbolizować koszule powieszone na wieszakach. Początkowo nie zrozumiałem tego przekazu. Feri Acz, schodząc ze sceny, pociągnął za sobą stojak, co bardzo mnie rozśmieszyło. (Autor: Marcin Płudowski)

Czy niepotrzebnie wychodziliśmy ze szkoły? Bez wątpienia – nie! Było warto, by uczyć się wydawać i uzasadniać krytyczne sądy. Było warto dla tej puenty: Przedstawienie nie wzbudziło we mnie takich emocji jak książka.


Czytaj więcej

Ostrzeżenie ze sceny

Dzieci alarmują dzieci, co czyha na nie w sieci – tak brzmi podtytuł musicalu „Pan Niezwykły”. Spektakl o podróży dziewczynki w wirtualny świat jest przeznaczony dla młodych widzów, a na scenie występują ich rówieśnicy. Uczniowie klas 5a i 6b, wraz z wychowawczyniami – Paniami Agnieszką Borodejuk i Anną Dobrzelewską – mieli okazję obejrzeć przedstawienie 4 listopada w Mazowieckim Teatrze Muzycznym. Owo przedsięwzięcie edukacyjno-kulturalne w zakresie profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży to projekt partnerski teatru, Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i Musicalowej Akademii Talentów. Dlaczego wirtualna rzeczywistość wydaje nam się tak atrakcyjna? Jakie zagrożenia się z tym wiążą? Próby odpowiedzi na te pytania podjęli się twórcy musicalu – bogatego w ciekawe pomysły sceniczne, niezwykle barwnego i dynamicznego. Po spektaklu odbyło się spotkanie widzów z psychologiem z Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii. Nasi uczniowie chętnie włączyli się w rozmowę o przyczynach i konsekwencjach ucieczki w wirtualny świat. Kontakt ze sztuką stał się pretekstem do poruszenia jakże ważnych współcześnie problemów: braku czasu dla najbliższych, samotności w rodzinie, uzależnienia od urządzeń elektronicznych.


Czytaj więcej

Śladami Fryderyka Chopina

Niemal w rocznicę śmierci naszego kompozytora, 19 października 2022, uczniowie klas 4b i 4c wyruszyli na wycieczkę „Śladami Fryderyka Chopina”. Zwiedziliśmy dwór w Żelazowej Woli i jego jesienny ogród.

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina (taką nazwę nosi małe muzeum zarządzane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina) to pierwszy przystanek na naszej trasie odkrywania tajemnic dzieciństwa i młodości wirtuoza pianina. Kolejnym będzie Szafarnia - już niebawem - w czerwcu 2023 roku.

Ciąg dalszy więc nastąpi ;)

Czytaj więcej

O przyjaźni… z Mickiewiczem

Uczniowie klasy 5a włączyli się w obchody Roku Romantyzmu Polskiego. Skorzystali z oferty edukacyjnej Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Wraz z wychowawczynią – Panią Agnieszką Borodejuk – 11 października uczestniczyli w warsztatach teatralnych poświęconych bajce pt. „Przyjaciele”.

Czy warto brać udział w lekcjach muzealnych? Oddajmy głos samym zainteresowanym.

Czytaliśmy podzielony na fragmenty utwór Adama Mickiewicza pt. „Przyjaciele”. Wszyscy uczniowie z naszej klasy mogli przystąpić do zadania. Później wspólnie rozmawialiśmy na temat przyjaźni i sytuacji, które są dla niej sprawdzianem. Nasza dyskusja była ciekawa i skłaniała do refleksji. Zgodziliśmy się z poetą: prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. W dzisiejszych czasach ta prawda życiowa jest nadal aktualna. Następne zadanie pozwoliło nam doskonalić umiejętności aktorskie. Prezentowaliśmy scenę z bajki. Dwie Zosie wcieliły się w role Leszka i Mieszka. Gdy kolega Mateusz wbiegł do sali, udając niedźwiedzia, wszyscy wybuchnęliśmy śmiechem. (Autorzy: Tymon Soczyński, Michalina Krasuska)

Ileż radości może dostarczyć takie czytanie klasyki! Później przyszedł czas na zwiedzanie wystawy stałej – poświęconej życiu i twórczości wieszcza. Motyw przyjaźni powracał w opowieściach pana przewodnika…


Czytaj więcej

Wolontariusze podczas „Biegu z Radością”
9 października w niedzielę odbył się „Bieg z Radością”, wspierający walkę 3-letniej Marysi z chorobą. Wolontariusze z klas VIII i z klasy VII nie zawiedli w tej szlachetnej akcji. Zawsze gotowi stawić się tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy, również tym razem zachęceni przez panią Janinę Karczewską stawili się w liczbie 52 osób do pomocy. Ich praca polegała na wspieraniu zawodników, zabezpieczeniu trasy oraz zebraniu taśmy po zakończonych zawodach. Choć obowiązków było wiele, to jednak młodzież czuła satysfakcję z wykonanych zadań. Organizatorzy z firmy Toyota Radość docenili wysiłek uczniów, wręczając im certyfikaty. My też dziękujemy młodzieży za wspaniałą postawę.
Czytaj więcej

Nasze edukacyjne, wypoczynkowe i refleksyjne wycieczki

Październikowe wycieczki klas VIII i klasy VII obfitowały w wiele atrakcji. Program każdej z nich był niezwykle bogaty i ciekawy. Odbyło się zwiedzanie Lublina, Kazimierza Dolnego i Łodzi, połączone z grami strategicznymi, leśnymi eskapadami, dyskoteką, wspólnym ogniskiem. Młodzież poznawała bogatą historię tych ważnych w naszym kraju miast, podziwiała ich architekturę i zabudowę. Czas mijał na odpoczynku oraz wchłanianiu wiedzy w sposób odmienny niż w szkole, prawie niezauważalnie i radośnie.

Inaczej było w Palmirach i na Majdanku. Już same te nazwy zapowiadały, że tutaj, w miejscach masowych zbrodni hitlerowskich przeżyjemy bolesny wstrząs i przygnębienie. Długie, ponure szeregi grobów w Palmirach i piękny las, który nie chciał, wbrew nazistowskim zamiarom, zataić prawdy o egzekucjach wywoływały niedowierzanie.

Podobnie było na Majdanku. Piece krematoryjne, wymyślne tortury, nieludzkie traktowanie więźniów – o tym trzeba wiedzieć, choć prawda jest trudna do przyjęcia. Młodzież wróciła z tych wycieczek pełna zadumy. Czy słowa wykute w bryle Pomnika Walki i Męczeństwa na Majdanku „Los nasz dla was przestrogą” wpłyną na postrzeganie świata przez naszych nastolatków? Mamy nadzieję, że tak, bo ofiara tysięcy pomordowanych nie może być daremna.

Czytaj więcej

Pierwszoklasiści ślubują

12 października pierwszoklasiści złożyli uczniowskie ślubowanie. Przeżywali chwile prawdziwej dumy, gdy pani dyrektor Hanna Gąbka mianowała ich wielkim kolorowym ołówkiem na uczniów naszej szkoły. Radości dopełniły podarunki: pięknie wydane książki z utworami Danuty Wawiłow i przybory do pisania. Potem rozpoczął się ich pierwszy szkolny występ. Były wiersze, piosenki, tańce, zabawy. Program przygotowali nauczyciele: pp. wychowawczynie, p. Iwona Nadolna, p. Jarosław Woźniak.

To był bardzo ważny dzień dla najmłodszych bohaterów uroczystości, ale też dla ich rodziców i wychowawczyń klas. Właśnie rozpoczął się czas wspólnej pracy i nauki, wspólnych zabaw i wykonywania obowiązków. Życzymy wszystkim dzieciom, by każda spędzona tu godzina była pełna pięknych wrażeń i dawała satysfakcję ze zdobywania nowych umiejętności.

Czytaj więcej

Integracja pod chmurką

Jakaż radość maluje się na twarzach dzieci, gdy ruszają w Polskę! Uczniowie klasy 5a spędzili trzy dni (28 – 30.09) na jesiennej wycieczce szkolnej pod czujnym okiem Pani Janiny Karczewskiej i Pani Ewy Kuliberdy, wspieranych przez jedną z mam – Panią Beatę Pawliszyn. Pierwszego dnia oddali się beztroskiej zabawie na Farmie Iluzji, drugiego – uczestniczyli w zabawach w terenie, a trzeciego – podziwiali uroki Janowca i Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Spragnione ruchu mieszczuchy najlepiej wspominają „Ekspedycję leśną”.

Drugiego dnia przywitało nas słońce zza chmur i ciepło. W planie mieliśmy zajęcia terenowe. Obowiązkowy strój do lasu to długie spodnie, wodoodporne buty i kurtki. Pierwszą konkurencją było przeciąganie liny. Kolejna zabawa polegała na wchodzeniu na drzewo, wkładaniu jajek do specjalnego gniazda, zrzucaniu ich i łapaniu w taki sposób, żeby się nie stłukły. Następne zawody to bieg w trzyosobowych nartach. Później przyszedł czas na budowanie szałasu i pierwszą pomoc medyczną. Należało skonstruować nosze i usztywnić złamaną kończynę. Kolejne wyzwanie stanowił wyścig w trzyosobowych spodniach. Było przy tym mnóstwo śmiechu. Przyszła pora na strzelanie do celu z atrap broni plastikowymi kulkami. Zachowaliśmy maksimum bezpieczeństwa. Cały dzień (z przerwą na obiad) spędziliśmy aktywnie na powietrzu. Dużo się działo. Wykonując poszczególne zadania, musieliśmy się wykazać doskonałym zgraniem i sprawnością! Akcja równa się integracja! (Autor: Jan Borowiec)


Czytaj więcej

Mistrzostwa Dzielnicy Wawer w Biegach Przełajowych

Nauczyciel wf-u, pan Grzegorz Kucharski, nie tylko przygotowuje młodzież do startu w zawodach, ale też relacjonuje najważniejsze wydarzenia sportowe, w których uczestniczą nasi uczniowie. Przeczytajcie!

Mistrzostwo gminy Wawer to największa impreza biegowa, która gromadzi na starcie najszybszych zawodników wszystkich szkół podstawowych i liceów. 50-osobowa reprezentacja naszej szkoły startowała we wszystkich kategoriach wielobojowych. Trudno opisać emocje towarzyszące tym zawodom. Były radość i euforia, nawet polały się łzy. Były też znakomite wyniki, okupione nadludzkim wręcz wysiłkiem.

Złote medale zdobyli: Zuzanna Świercz, Kosma Krasuski, srebrnymi udekorowano Gabrielę Sochę i Nataszę Głusik, a brąz wywalczyła Kasia Jura. Najlepsza „piętnastka” zakwalifikowała się do startu w Mistrzostwach Warszawy w AWF.

Ambicje, upór, wytrwałość i determinacja naszych uczniów podczas Mistrzostw Warszawy zasługują na uznanie. Szczególne brawa należą się Kosmie Krasuskiemu, który zajął 5 miejsce i teraz będzie reprezentował naszą szkołę w Mistrzostwach Województwa Mazowieckiego.


Czytaj więcej

Wolontariusze na trasie maratonu

25 września odbył się 44 Maraton Warszawski. To coroczne wydarzenie zgromadziło na starcie 4000 zawodników, którzy w walce o medal pokonywali trasę 42 km i 195 m.

W imprezie, jak co roku, wzięli udział wolontariusze z naszej szkoły. 40-osobowy zespół uczniów obsługiwał biegaczy, podając im wodę i napoje izotoniczne na dwunastym kilometrze trasy.

Wolontariusze ze szczerą chęcią zaangażowali się w pracę, wykazali zdyscyplinowanie i poczucie obowiązku. Pracami młodzieży kierowali nauczyciele wf-u. Cała nasza szkolna ekipa stworzyła wspaniałą sportową i pełną życzliwości atmosferę.

Gratulujemy i dziękujemy.

Czytaj więcej

Tanecznym krokiem za marzeniami

Uczniowie klasy 5a pod opieką Pana Jarosława Woźniaka 21 września mieli przyjemność obejrzeć musical „Matylda” w teatrze Syrena. Spędzili wspaniałe chwile, dając się ponieść muzyce, choreografii i doskonałemu humorowi.

Spektakl „Matylda” w reżyserii Jacka Mikołajczyka to polska wersja wielkiego przeboju West Endu i Broadwayu, będącego adaptacją powieści Roalda Dahla o tym samym tytule.

Pełne emocji i wzruszeń widowisko przedstawia historię inteligentnej i ambitnej dziewczynki walczącej o swoje marzenia. Spektakl porusza ważne problemy, tj. dyskryminacja, odrzucenie czy chęć sprostania otaczającej rzeczywistości. To również opowieść o tym, że bierność oznacza ciche przyzwolenie na zło i nie pomaga w zmianie świata na lepszy. Przedstawienie ukazuje ogromną moc wyobraźni dziecięcej, a także możliwość spełniania nawet wielkich marzeń.

Musical „Matylda” dostarczył klasie doskonałej rozrywki i refleksji. Dzisiaj już jesteśmy pewni, że siła tkwi w nas! (Autor: Mikołaj Łochowski)

I jasne, że nikt nie może mnie tu wyręczyć,

muszę swą historię wziąć we własne ręce!

(zdj. Teatr Syrena)

Czytaj więcej

Sprzątamy świat

17 września grupa uczniów z VIII b, zaopatrzona w gumowe rękawice i plastikowe worki na śmieci, ruszyła spod szkoły w kierunku lasku, wcinającego się w ulicę Mrówczą, tuż za szkołą. Celem tej niezwykłej wyprawy było sprzątanie dość sporego kawałka zieleni, który powinien cieszyć oczy mieszkańców i dawać im możliwość wypoczynku, a tymczasem... straszy swoim wyglądem. Nasi wolontariusze pozbierali zagrzebane w leśne runo puszki i butelki, uprzątnęli porozrzucane po całej przestrzeni śmieci, znaleźli nawet stary koc. Akcja sprzątania przeprowadzona w trosce o czystość Ziemi, a tym samym – o nasze zdrowie uświadomiła młodzieży, jak bardzo ważne jest dbanie o środowisko naturalne. „Po naszej pracy świat od razu wyglądał inaczej! Wszędzie było czysto, a w lesie pachniało lasem” - napisał Franek Kobyliński. Dziękujemy wolontariuszom za wspaniałą postawę, za ciężką pracę i przede wszystkim za ten leśny zapach.


Czytaj więcej

Sukces absolwenta

Informację o sukcesie naszego byłego ucznia Marka Kazimierczaka, zeszłorocznego absolwenta, przeczytaliśmy z wielkim zaskoczeniem i wzruszeniem. Marek jako uczeń klasy VIII naszej szkoły został w ubiegłym roku laureatem II miejsca w Ogólnopolskiej XVI Olimpiadzie Informatycznej Juniorów. Jak się okazuje, chłopak nie poprzestał na tym tytule, nadal szlifuje wiedzę z informatyki i startuje w prestiżowych konkursach.

Od 19 do 25 września 2022 roku trwała Europejska Olimpiada Informatyczna Juniorów. Na liście reprezentacji Polski znaleźliśmy nazwisko Marka. Należy dodać, że tylko ośmiu uczniów z Polski zostało zakwalifikowanych do startu w tym szczególnie ważnym współzawodnictwie, wyróżniającym najlepszych młodych informatyków w kraju.

Marku, jesteśmy z Ciebie dumni i niezmiernie cieszy nas Twój sukces! Serdecznie gratulujemy!


Czytaj więcej

(TY) DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania trwał u nas... tydzień. Codziennie od poniedziałku do piątku już od samego rana zachęcaliśmy dzieci do słuchania fragmentów książek. W roli lektorów wystąpili uczniowie klasy VII i klas VIII. Nie wiemy, który utwór najbardziej spodobał się małym słuchaczom, bo za każdym razem zainteresowanie było ogromne, ale z pewnością największe rozbawienie wywołały opowieści o przygodach „Borysa i Zajączków” z książki M. Zarębskiej.

W bibliotece też odbyły się dwa ważne spotkania, w których główną rolę odgrywała powieść Marty Kisiel pt. „Małe Licho i tajemnica Niebożątka”. Dzieci z klas II a i II b z miejsca dały się oczarować przygodom bohaterów i też od razu wniknęły w niezwykłą atmosferę domu zamieszkałego przez dziwnych lokatorów. Znów zaprosiliśmy do czytania młodzież ze starszych klas, ale czytały też nauczycielki i nawet dzieci, które tak doskonale opanowały tę umiejętność, że szkoda by było nie skorzystać z ich zaangażowania.

Podsumowaniem czytania był konkurs. Oczywiście, po tak uważnym słuchaniu, odpowiedzi na różne pytania, choćby o ulubione słówko Licha, nie mogły stanowić problemu. Uczestnicy zostali nagrodzeni cukierkami, a potem z zapałem przystąpili do malowania portretów bohaterów książki.

Mamy nadzieję, że ten szczególnie literacki koniec września nie oznacza też końca przyjaźni z książką, wręcz przeciwnie: znajdzie wielu kontynuatorów wśród uczniów naszej szkoły.

Czytaj więcej

Drodzy Absolwenci 2021/2022!

Informujemy, że dzisiaj otrzymaliśmy zaświadczenia „First Certificate in English”.

Można je odbierać codziennie w godzinach pracy sekretariatu 8:00 – 18:00.

Czytaj więcej

Witamy nowy rok szkolny!

Lato ukryło się pod parasolami, a my jeszcze za nim tęsknimy, choć nowy rok szkolny już od 1 września czaruje nas niespodziankami. Nowi nauczyciele, nowi koledzy, nowe podręczniki i przedmioty... Ciekawe, absorbujące plany szkolnych wydarzeń, uroczystości, wycieczek... To wszystko przed nami, przez całe 186 dni nauki (bo pozostałe dni to ferie, wakacje, soboty, niedziele), aż do 23 czerwca 2023 roku. Czym wypełnimy te dni? Skupieniem, refleksją, śmiechem, zabawą?

Na powitanie roku szkolnego Pani Dyrektor zacytowała słowa Marii Skłodowskiej-Curie: „Nauka kryje w sobie wielkie piękno. Naukowiec w swym laboratorium jest nie tylko technikiem – jest także dzieckiem stojącym twarzą w twarz ze zjawiskami natury, które budzą jego zachwyt niczym bajka”.

„Tak samo wasza, drodzy Uczniowie, codzienna praca kryje w sobie wielkie piękno – mówiła Pani Dyrektor. – Piękno jest w waszych działaniach, w wysiłku, który podejmujecie, by rozwiązać równanie, poznać dzieje Ziemi, napisać wypracowanie. W radości, która wybucha, gdy udaje wam się wpaść na właściwy trop. W zadumie nad skomplikowanym wzorem chemicznym, w niecierpliwości, gdy wertujecie kartki podręcznika, by znaleźć odpowiedź na nurtujące was pytanie.

Nie niszczcie tego piękna. Nie zduście go pogardą, uprzedzeniami, brakiem wiary w swoje możliwości. Stańcie, jak powiedziała noblistka, twarzą w twarz z otaczającym was życiem i odnajdźcie w nim blask, który was zachwyci. Rozpalcie ten blask i pielęgnujcie płomień, by nie zgasł, bo on rozjaśnia umysł i rozgrzewa serca. Budzi ambicje i nakłania do poznawania coraz większych obszarów życia. Wszyscy mamy w sobie nienasyconą ciekawość świata. Wszyscy pragniemy wiedzy. Ale nie każdy potrafi ją zdobywać, nie każdy chce sięgnąć po nią ręką, bo to wymaga podsycania ognia, a więc ciągłej pracy i wielu wyrzeczeń.

Pokażcie, ile w was entuzjazmu, by sprostać zadaniom, ile macie inicjatywy, jak bardzo potraficie być kreatywni. Nie zapomnijcie przy tym, że „naukowiec w swym laboratorium jest też technikiem”. Musi więc być dokładny, skrupulatny, obowiązkowy. Nie może sobie pozwolić na zaniedbania, na lekceważenie pracy. Ta bajka, o której mówi Maria Skłodowska-Curie, ma dwa oblicza: potrafi zauroczyć, ale też przywołuje do porządku, dyscyplinuje, narzuca systematyczność i pracowitość. Pamiętajcie o tym”.

Rozpoczynamy więc rok szkolny 2022/2023 z przesłaniem, aby przysiąść fałdów nad podręcznikami, a kiedy trzeba – rozwijać skrzydła i wznosić się ponad horyzonty. Powodzenia i samych sukcesów!

Czytaj więcej

Prywatna Szkoła Podstawowa nr 92

ul. Patriotów 347
04-760 Warszawa

e-mail: 92szkola92@wp.pl

tel.: (22) 812-47-07
fax: (22) 812-40-76

PKO BP: 74 1020 1127 0000 1602 0008 5290

Copyright © 2012-2022 Prywatna Szkoła Podstawowa nr 92
Powered by Yancoon Lagoon