Pokolenia w hołdzie dla Rzeczypospolitej

Wieczór 9 listopada w naszej szkole upamiętniał zdarzenia, które rozegrały się w Polsce 104 lata temu. Odzyskanie niepodległości świętowaliśmy w gronie dziadków i rodziców naszych uczniów, pracowników szkoły, dzieci i młodzieży. Uroczystość rozpoczął hymn „Gaude, Mater Polonia”, wykonany przez chór Alegrezza del Canto. Słuchaliśmy tej średniowiecznej pieśni z dumą i wzruszeniem. Pani Dyrektor podkreśliła, że „jest to pieśń chwały, mówiąca o sile polskiego ducha, o niezłomności ludzi, którzy walczą przeciw najeźdźcy, nieskorzy paść przed nim na kolana. To pieśń o tych, którzy odważnie sprzeciwiają się tyranii, gotowi do ostatniej kropli krwi bronić swej ojczyzny”. Niezwykłe wrażenie wywołała też wykonana przez chór pieśń „Warszawianka”. Słowa „Powstań, Polsko, skrusz kajdany” brzmiały jak wezwanie, by strzec odzyskanej wolności.

Wiersz K. I. Gałczyńskiego pt. „Ojczyzna”, recytowany przez Panią Dyrektor, a następnie wykonane przez dzieci, młodzież i dorosłą widownię żołnierskie piosenki i wiersze budziły w naszych sercach prawdziwą, gorącą miłość do polskiej ziemi, polskich tradycji i kultury. Opuściliśmy szkołę w ten cichy, jesienny wieczór przekonani, że nie ma w życiu większej i bardziej świętej wartości niż wolność ojczyzny.

Uroczystość przygotowała pani Anna Dobrzelewska, dekorację wykonała pani Ewa Kuliberda, opracowaniem muzycznym programu zajął się pan Jarosław Woźniak. Wszystkim, którzy przyłożyli rękę i serce do tego, byśmy mogli godnie i z radością przeżywać rocznicę odzyskania niepodległości, serdecznie dziękujemy. Ale przede wszystkim dziękujemy wspaniałemu chórowi, w którym śpiewa m.in. babcia naszych uczennic. Słowa uznania kierujemy też do naszych młodych artystów – uczniów klasy VI b i do publiczności, która nie zawiodła nas i chętnie przyłączała swe głosy do piosenek „Raduje się serce”, „Pierwsza brygada”, „Pierwsza kadrowa” i wielu innych.