Magia nauki

Uczniowie klas drugich, trzecich, czwartych, piątych i szóstych 9 marca zostali zaproszeni przez ósmoklasistów na arcyciekawy pokaz do pracowni chemicznej. Eksperymenty prowadzili: Ola Brenner-Zawierucha i Weronika Chwazik z 8b oraz Maja Zaklika i Stanisław Bogusz z 8c. Wszystko działo się pod czujnym okiem Pani Teresy Rychlik – nauczycielki chemii (to z jej inicjatywy odbyły się te niecodzienne spotkania naukowe). Pokaz rozpoczął się zabawą suchym lodem, czyli dwutlenkiem węgla w stałej postaci. Młodzi chemicy wykazali, że ten nie podtrzymuje spalania, jest cięższy od powietrza i w reakcji z wodą tworzy kwas węglowy. Czary-mary z próbówkami pozwoliły to udowodnić, czyli obserwacje zmian zabarwienia cieczy po dodaniu oranżu metylowego i błękitu tymolowego. Kolejne doświadczenie – otrzymywanie zasady sodowej – ze względu na bezpieczeństwa odbyło się pod wyciągiem. Zainteresowanie wzbudził kawałek sodu, który „biegał” po powierzchni wody, a nawet doprowadził do wybuchu! Ósmoklasiści wyjaśnili, jak potwierdza się zasadowość tej substancji – dodali do niej fenoloftaleiny i z dumą prezentowali wzorcowy malinowy roztwór. Już teraz przekazali młodszym jakże cenną wiedzę konkursową! W łagodny sposób przeszli do codzienności, zobojętniając wodorotlenek kwasem solnym i uzyskując roztwór soli kuchennej – NaCl. Podziw wzbudziło kolejne doświadczenie – spalanie magnezu. Widowiskowość reakcji wiąże się z tym, że emitowana jest bardzo duża ilość białego światła. Największą sensacją okazała się jednak „pasta dla słonia”. Kłęby żółtej piany powstały z reakcji jodku potasu i perhydrolu przy obecności płynu do naczyń. Ze zlewki uciekał pianowy wąż! A wszystko z powodu rozkładu nadtlenku wodoru... Wisienką na torcie okazała się prezentacja roztworu „pirania”, znanego jako kwas Caro, powstającego podczas utleniania perhydrolem kwasu siarkowego. Obserwatorzy na własne oczy widzieli, że dodana do mieszaniny materia organiczna zostaje rozłożona, po czym spalona. Zademonstrowano to na papierze, zapałce i szynce. Wszystkie rekwizyty zniknęły… Magia? Nie! Nauka!!!

Konsultant naukowy: Ola Brenner-Zawierucha z 8b, pod nadzorem Pani Teresy Rychlik