Grand Prix nasze!

Już w styczniu zostały wysłane prace na XVII Ogólnopolski Konkurs Literacki pt. „I ty możesz zostać baśniopisarzem”, natomiast dopiero w kwietniu się okazało, że… Grand Prix jest nasze! Dla ścisłości: Marii Starczewskiej z klasy 5a. Maria, w towarzystwie polonistki – Pani Agnieszki Borodejuk – i swojej Mamy 12 kwietnia uczestniczyła w gali rozdania nagród w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Hansa Christiana Andersena w Radomiu. Dyrekcja i nauczyciele tej właśnie placówki są organizatorami konkursu. Jego celem jest popularyzacja twórczości patrona szkoły i wartości, jakie prezentuje, a także poszerzanie zasobu wiadomości na temat tradycji regionu. Wszystkie sprawy należy zgrabnie ująć w formie baśni, wiersza lub scenariusza spektaklu. W tym roku w konkursie wzięło udział 86 uczniów z 14 województw. Ogłoszenie jego wyników odbyło się w wyjątkowo uroczystej oprawie – w święto patrona radomskiej szkoły. Do ostatniej chwili organizatorzy zachowali w tajemnicy werdykt jury. Tym większa była radość, kiedy się okazało, że nie kto inny, a Maria Starczewska z PSP nr 92 w Warszawie zdobywa Grand Prix i Tytuł Odkrywcy Baśni 2024, pamiątkową statuetkę, Złote Pióro (w istocie wieczne), naręcze książek i worek innych niespodzianek (trzeba przyznać, że organizatorzy konkursu mogą rywalizować w obdarowywaniu ze Świętym Mikołajem). Największym i najwspanialszy prezentem okazało się jednak oglądanie spektaklu, który dzieci z klas młodszych PSP nr 2 w Radomiu, wraz ze swoimi nauczycielkami, przygotowały na podstawie… konkursowej pracy laureatki! Zadanie było tym trudniejsze, że Marysia napisała… wiersz! Nosi on tytuł „Spacer z Andersenem”, a mówi o urokliwych miejscach w Warszawie, kojarzących się miłośnikom baśni mistrza z losami jego bohaterów. Wszyscy obejrzeli barwne widowisko muzyczno-taneczne, tym bardziej niezwykłe, że ze sceny nie padło ani jedno słowo. Aktorzy w uroczy sposób – gestem, ruchem, kostiumami, rekwizytami – oddali treść wiersza Marysi. Co więcej? Krótki wywiad na scenie uczennic w roli reporterek z Autorką, spotkanie z wielbicielami (serio!), którzy zaangażowali się w przygotowanie spektaklu, poważna rozmowa z dziennikarzem Radia Plus (patrona medialnego konkursu), moc radości i wzruszeń. Tego dnia bez wątpienia Nasza Odkrywczyni Baśni długo nie zapomni! A nas rozpiera duma. Brawo, Mario! Niech złote pióro Ci służy!