Świętujemy odzyskanie niepodległości

Gdy tylko po minionej przerwie ucichł gwar dziecięcych głosów, 10 listopada w sali gimnastycznej rozległy się dźwięki Mazurka Dąbrowskiego. Hymn Polski rozpoczął uroczystość świętowania jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii: odzyskania niepodległości w 1918 roku. W jednej chwili podniosły nastrój ogarnął stojących na scenie artystów z klasy IV b i całą widownię.

Trudno było oderwać oczy od uczniów w odświętnych strojach z biało-czerwonymi kotylionami. Trudno było pozostać obojętnym na padające ze sceny słowa. Dzieci rozwinęły przed naszymi oczyma obraz kraju niepogodzonego z niewolą, kraju, który nie dał się zniszczyć i upokorzyć.

Słuchaliśmy w skupieniu, z narastającym zainteresowaniem i wzruszeniem. Uczniowie mówili wiersze o Ojczyźnie, o cierpieniu, o trudach żołnierskiego życia. Śpiewali, a wraz z nimi widownia, powstańcze piosenki o strzelcach, którzy „za naszą Polskę idą w bój”, o ułanach, którzy „przybyli pod okienko” i o wojence, za którą „idą chłopcy malowani”. Znana piosenka o Jasieńku, któremu „nic nie trzeba już, bo (...) tam pod dębem, gdzie w wojence padł, rozkwitł na mogile białej róży kwiat” - wykonana przez Olę Miśkiewicz z klasy 6 b poruszyła nasze serca.

Występ klasy IV b podsumowała Pani Dyrektor opowieścią o losach Polaków żyjących pod zaborami. Mówiła o próbach germanizacji i rusyfikacji narodu polskiego, o protestach młodzieży szkolnej i okrutnych restrykcjach zaborców wobec dumnych i pełnych buntu Polaków.

Na koniec Samorząd Szkolny przeprowadził konkurs na temat zaborów i dążenia Polski do odzyskania wolności. Nawet najmłodsi uczniowie świetnie poradzili sobie z odpowiedzią na pytania o rok odzyskania niepodległości, lata niewoli czy też o marszałka Piłsudskiego. Nagroda chyba wszystkim smakowała!

Dziękujemy młodym artystom i nauczycielom, którzy włożyli wiele trudu w przygotowanie tej pięknej uroczystości: pani Karolinie Dmeńskiej, panu Jarosławowi Woźniakowi i panu Grzegorzowi Kucharskiemu. Dziękujemy też uczniom klas I-VIII, którzy godnym zachowaniem potwierdzili swój patriotyzm.