Szczęśliwej szkoły przez cały rok!

Nowy rok szkolny już trwa! Powróciliśmy z wakacji i pełni entuzjazmu 4 września przekroczyliśmy szkolne progi. Już od samego początku uroczystej inauguracji wzrok uczestników przykuła umieszczona na planszy sentencja Horacego Sapere aude – Miej odwagę być mądrym.

Może zastanawiacie się – co to znaczy? – pytała Pani Dyrektor podczas powitalnego przemówienia. – Dlaczego mądrość potrzebuje odwagi? Czy tkwi w uśpieniu, jeśli człowiek nie zdobędzie się na odwagę, by ją obudzić? Czy woli odwoływać się do schematów i do utartych sądów, tak by nigdy nie musiała zdobyć się na samodzielny wysiłek?

„Sapere aude” – mówiła Pani Dyrektor - to wezwanie do posługiwania się własnym rozumem, do krytycznej refleksji i do samodzielnych, wolnych od schematów rozważań. Jest w nim zawarta wiara w człowieka, w jego intelekt, umiejętność myślenia, wnioskowania, rozpatrywania różnych problemów. Każdego z Was stać na to, by słowa „sapere aude” uczynić swoją własną dewizą.

Życzymy tego wszystkim Uczniom, rozpoczynającym nowy rok szkolny. Patrzcie daleko przed siebie, w szerokie horyzonty, i nie obawiajcie się trudnych wyzwań.

Z radością też powitaliśmy Dzieci, które po raz pierwszy przyszły do naszej szkoły. Drodzy Pierwszoklasiści, bardzo serdecznie życzymy Wam, aby Wasza ciekawość świata nigdy nie zgasła. Pokochajcie swoją szkołę i zawsze przychodźcie tu z chęcią, w oczekiwaniu, że będzie to kolejny wspaniały dzień, który dostarczy nowych, pięknych wrażeń.