(TY) DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania trwał u nas... tydzień. Codziennie od poniedziałku do piątku już od samego rana zachęcaliśmy dzieci do słuchania fragmentów książek. W roli lektorów wystąpili uczniowie klasy VII i klas VIII. Nie wiemy, który utwór najbardziej spodobał się małym słuchaczom, bo za każdym razem zainteresowanie było ogromne, ale z pewnością największe rozbawienie wywołały opowieści o przygodach „Borysa i Zajączków” z książki M. Zarębskiej.

W bibliotece też odbyły się dwa ważne spotkania, w których główną rolę odgrywała powieść Marty Kisiel pt. „Małe Licho i tajemnica Niebożątka”. Dzieci z klas II a i II b z miejsca dały się oczarować przygodom bohaterów i też od razu wniknęły w niezwykłą atmosferę domu zamieszkałego przez dziwnych lokatorów. Znów zaprosiliśmy do czytania młodzież ze starszych klas, ale czytały też nauczycielki i nawet dzieci, które tak doskonale opanowały tę umiejętność, że szkoda by było nie skorzystać z ich zaangażowania.

Podsumowaniem czytania był konkurs. Oczywiście, po tak uważnym słuchaniu, odpowiedzi na różne pytania, choćby o ulubione słówko Licha, nie mogły stanowić problemu. Uczestnicy zostali nagrodzeni cukierkami, a potem z zapałem przystąpili do malowania portretów bohaterów książki.

Mamy nadzieję, że ten szczególnie literacki koniec września nie oznacza też końca przyjaźni z książką, wręcz przeciwnie: znajdzie wielu kontynuatorów wśród uczniów naszej szkoły.