Z klasą – przy stole

Kindersztuba – dobra rzecz, każdy to powinien mieć – pod takim hasłem w Domu Polonii w Pułtusku są organizowane zajęcia poświęcone zasadom dobrego zachowania się, nie tylko przy stole. Uczniowie klasy 6a mieli niebywałą okazję 21 grudnia odbyć szkolenie na temat savoir-vivre’u w niezwykłej scenerii – we wnętrzach zamkowych. Towarzyszyły im Panie Ewa Kuliberda i Agnieszka Borodejuk (wychowawczyni). Celem warsztatów zatytułowanych „Gawęda o zachowaniu przy stole” jest nie tylko przypomnienie zasad eleganckiego spożywania posiłku i korzystania z zastawy. Kto pierwszy powinien wejść do sali restauracyjnej? Jak nakrywać i podawać do stołu? Jak jeść potrawy – jak pokonać długi makaron, drobny groszek czy skrzydełko perliczki? Co zrobić z serwetką i sztućcami? Wyczerpujących odpowiedzi na te i inne pytania udzielił zamkowy Mistrz Kelnerstwa, inspirując odważnych uczestników warsztatów do odgrywania scenek. Śmiechu było co niemiara! Podczas obiadu, który nastąpił od razu po zajęciach, wszyscy mogli zdobyte umiejętności wykorzystać w praktyce. Przeszkolona dziatwa z radością zasiadła do lukullusowej uczty – podano, zgodnie z protokołem, przystawkę, zupę, drugie danie i deser – w wersji mięsnej lub wegetariańskiej, w zależności od upodobań. Było wytwornie, co nie znaczy – sztywno. Wspólne biesiadowanie dostarczyło szóstoklasistom wiele radości. A egzamin z zasad zachowania się przy stole zdali celująco!