Piknik Charytatywny

Było gwarnie, kolorowo, zabawnie, wzruszająco i mądrze. I - mimo zimna za oknem - jakoś nadzwyczaj ciepło... za sprawą XVII Świątecznego Pikniku Charytatywnego! Po czterech latach przerwy (spowodowanej pandemią) kultywujemy tę tradycję. W tym roku spotkaliśmy się wszyscy 9 grudnia: Dyrekcja, Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice, Dziadkowie, Sympatycy i Pracownicy szkoły. Zaszczycili nas swoją obecnością: p. Łukasz Jeziorski - zastępca burmistrza dzielnicy Wawer, p. dr Marek Migdał – dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ks. Mariusz Lech - proboszcz naszej parafii. Gości powitała p. dyr. Grażyna Seroka. W swoim wystąpieniu podkreśliła ważną rolę Pikniku w życiu szkoły i przypomniała, komu śpieszyliśmy z pomocą w poprzednich latach.

W tym roku dochód z akcji charytatywnej przekazaliśmy na budowę Instytutu Psychiatrii i Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Ile radości wzbudza dawanie innym, wie tylko ten, kto uczestniczył w Pikniku! Uczniowie sprzedawali swoje dzieła, organizowali loterie, urządzali salony gier i zabaw, uwijali się w kawiarenkach i przy bufetach oferujących smakołyki. Dzielnie towarzyszyli im Rodzice, którzy z dużym wyprzedzeniem planowali udział w akcji charytatywnej, przygotowując ozdoby świąteczne, gromadząc atrakcyjne przedmioty na licytację. Wiele emocji wzbudziła aukcja w sali gimnastycznej. Była propozycja lekcji tańca z Anną Głogowską, piłka tenisowa z autografem Igi Świątek, płyty Sanah podpisane przez wokalistkę, bilety na koncert Dawida Podsiadły i wiele, wiele innych niespodzianek. Pani dyr. Karolina Dmeńska, czuwająca nad organizacją Pikniku, z dumą prezentowała Gościom wachlarz atrakcji. Nie sposób wymienić wszystkich pomysłów dzieci na skłonienie dorosłych do ofiarowania pieniędzy na szlachetny cel! Zgromadziliśmy imponującą sumę: 118 239zł 59gr! Łatwiej jest czynić dobro, gdy pomaga wielu - takie motto towarzyszyło tegorocznemu Piknikowi. Bez wątpienia potwierdziliśmy słuszność słów Hermanna Gmeinera - austriackiego działacza społecznego. Serdecznie dziękujemy hojnym darczyńcom!

Jak zawsze, Piknik stał się też okazją do poszukiwań twórczych i odkrywania wiedzy. Grudzień znów był czasem wyjątkowej premiery! Przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję widowisko, w którym słowo przeplatało się z muzyką i tańcem. Swoimi działaniami artystycznymi wpisaliśmy się w roczny projekt szkolny odbywający się pod hasłem: „Z biegiem Wisły”. Najpierw najmłodsi przedstawiciele naszej społeczności wprawili Gości w radosny nastrój swoim śpiewem. W pełnym składzie, przygotowani przez p. Jarosława Woźniaka, uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich z entuzjazmem przypomnieli, że święta tuż, tuż! Później aktorzy Teatru GLAN, prowadzonego przez p. Julię Kotarską, zaprezentowali oryginalną etiudę poświęconą Królowej Polskich Rzek. Liryczna forma skłoniła Widzów do refleksji nad relacją człowiek-natura. Następnie nasi Goście spotkali się z kolędnikami znad Wisły. Z Mazowsza przenieśliśmy ich do Małopolski i na Podhale, by później w zawrotnym tempie zabrać w barwnym korowodzie nad Królową Polskich Rzek. Zainspirowani utworami Teofila Lenartowicza sięgnęliśmy po autentyczne zapisy życzeń kolędniczych. Scenariusz przedstawienia pt. „Kolędowanie nad Wisłą” stworzyła, z aktorami pracowała i spektakl wyreżyserowała p. Agnieszka Borodejuk, choreografią tańców ludowych zajęła się p. Aneta Mizielska, wokaliści szkolili się pod okiem p. Jarosława Woźniaka, scenografię przygotowała p. Ewa Kuliberda. Dobrym duchem wszystkich działań artystycznych była p. dyr. Hanna Gąbka, wspierana przez p. dyr. Sławomirę Horne. Na deskach szkolnego teatru stanął niezwykły zespół - artystów z klas od pierwszej do ósmej! Na scenie rozbrzmiewały anielskie głosy, dźwięki skrzypiec i wiolonczeli. Górale skakali i podnosili swoje partnerki wysoko, wysoko, pary taneczne tak wirowały w krakowiaku i rondzie, że liderzy Mazowsza tych występów by się nie powstydzili! W przygotowanie części artystycznej zaangażowało się wiele osób. Oto kolejny powód, dla którego warto organizować Piknik! Nieczęsto zdarzają się w szkołach takie imprezy, kiedy liczba uczniów-artystów przewyższa liczbę… uczniów-widzów! Rekordy i w tej dziedzinie bijemy co roku!

Wsłuchaliśmy się w słowa A. de Saint-Exupéry'ego: Obmyślaj królestwo, w którym wszystko byłoby po prostu przeniknięte zapałem. Takie rządy sprawowaliśmy w czasie Świątecznego Pikniku Charytatywnego! I pozostaniemy wierni tej tradycji! Zapraszamy Państwa do Królestwa Przenikniętego Zapałem w kolejnym roku!