Witamy nowy rok szkolny!

Lato ukryło się pod parasolami, a my jeszcze za nim tęsknimy, choć nowy rok szkolny już od 1 września czaruje nas niespodziankami. Nowi nauczyciele, nowi koledzy, nowe podręczniki i przedmioty... Ciekawe, absorbujące plany szkolnych wydarzeń, uroczystości, wycieczek... To wszystko przed nami, przez całe 186 dni nauki (bo pozostałe dni to ferie, wakacje, soboty, niedziele), aż do 23 czerwca 2023 roku. Czym wypełnimy te dni? Skupieniem, refleksją, śmiechem, zabawą?

Na powitanie roku szkolnego Pani Dyrektor zacytowała słowa Marii Skłodowskiej-Curie: „Nauka kryje w sobie wielkie piękno. Naukowiec w swym laboratorium jest nie tylko technikiem – jest także dzieckiem stojącym twarzą w twarz ze zjawiskami natury, które budzą jego zachwyt niczym bajka”.

„Tak samo wasza, drodzy Uczniowie, codzienna praca kryje w sobie wielkie piękno – mówiła Pani Dyrektor. – Piękno jest w waszych działaniach, w wysiłku, który podejmujecie, by rozwiązać równanie, poznać dzieje Ziemi, napisać wypracowanie. W radości, która wybucha, gdy udaje wam się wpaść na właściwy trop. W zadumie nad skomplikowanym wzorem chemicznym, w niecierpliwości, gdy wertujecie kartki podręcznika, by znaleźć odpowiedź na nurtujące was pytanie.

Nie niszczcie tego piękna. Nie zduście go pogardą, uprzedzeniami, brakiem wiary w swoje możliwości. Stańcie, jak powiedziała noblistka, twarzą w twarz z otaczającym was życiem i odnajdźcie w nim blask, który was zachwyci. Rozpalcie ten blask i pielęgnujcie płomień, by nie zgasł, bo on rozjaśnia umysł i rozgrzewa serca. Budzi ambicje i nakłania do poznawania coraz większych obszarów życia. Wszyscy mamy w sobie nienasyconą ciekawość świata. Wszyscy pragniemy wiedzy. Ale nie każdy potrafi ją zdobywać, nie każdy chce sięgnąć po nią ręką, bo to wymaga podsycania ognia, a więc ciągłej pracy i wielu wyrzeczeń.

Pokażcie, ile w was entuzjazmu, by sprostać zadaniom, ile macie inicjatywy, jak bardzo potraficie być kreatywni. Nie zapomnijcie przy tym, że „naukowiec w swym laboratorium jest też technikiem”. Musi więc być dokładny, skrupulatny, obowiązkowy. Nie może sobie pozwolić na zaniedbania, na lekceważenie pracy. Ta bajka, o której mówi Maria Skłodowska-Curie, ma dwa oblicza: potrafi zauroczyć, ale też przywołuje do porządku, dyscyplinuje, narzuca systematyczność i pracowitość. Pamiętajcie o tym”.

Rozpoczynamy więc rok szkolny 2022/2023 z przesłaniem, aby przysiąść fałdów nad podręcznikami, a kiedy trzeba – rozwijać skrzydła i wznosić się ponad horyzonty. Powodzenia i samych sukcesów!