Jubileuszowa gala

Już po raz dwudziesty odbył się Wojewódzki Konkurs Polskiej Poezji Patriotycznej „Witaj, majowa jutrzenko”, organizowany w celu uczczenia Święta Narodowego Trzeciego Maja. Udział w nim stał się również tradycją naszej szkoły. Kolejny rok sięgamy po laury! Antoni Maciejewski z 1a zdobył drugie miejsce w kategorii klas I – III. W finale konkursu znalazły się ponadto trzy uczennice: Marta Płudowska z 3c, Maria Starczewska z 4a i Alicja Szumska z 5b (na zdjęciach brakuje Marty, bo w dniu uroczystości od rana pisała zewnętrzny test trzecioklasisty – życie żaka nie jest poezją…). Gratulujemy naszym recytatorom! Wszyscy zostali uhonorowani dyplomami i interesującymi nagrodami – były to puzzle z reprodukcjami obrazów Jana Matejki, a także gry historyczne ukazujące drogi Polski do niepodległości. Ponadto laureaci I, II i III miejsca otrzymali pamiątkowe puchary. Mieli okazję zaprezentować się podczas gali. Elegancka uroczystość odbyła się 11 maja w Katolickiej Szkole Podstawowej im. ks. Piotra Skargi w Warszawie. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że nasz Antoni podbił serca słuchaczy. Deklamował wiersz Agnieszki Frączek pt. „O Lechu, Czechu i Rusie”. Słuchanie recytatorów skłoniło nas do takiej refleksji, że wielu, gdy pada słowo „patriotyzm”, myśli o bolesnej historii, walce, ofierze krwi. My konsekwentnie będziemy przekonywać, że warto być pogodnym Polakiem – szanującym tradycję, ale z radością myślącym zarówno o dokonaniach przodków, jak i szansach współczesnych, z optymizmem patrzącym na codzienność we wspólnocie!