Ach, ten język polski!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego, wzmógł aktywność całej szkoły, skłaniając uczniów i nauczycieli do okazania szczególnej troski naszej rodzimej mowie.

Biblioteka przeprowadziła dla klas V konkurs „Mistrz Słowa”, który uświadamiał młodym użytkownikom języka, że polszczyzna wcale nie jest łatwa do opanowania. Trzeba wielu starań, by uzyskać ten honorowy tytuł. Po kwalifikacjach wstępnych obejmujących wszystkich piątoklasistów, nastąpiły trudniejsze i bardziej skomplikowane zadania skierowane do zwycięzców I etapu. Bawić się na dworze czy na dworzu, zjeść pomarańcz czy pomarańczę – to tylko niektóre z licznych wątpliwości, które rozstrzygali finaliści konkursu. Natomiast „łamańce językowe” były przeznaczone dla wszystkich, bo kto nie chciałby poćwiczyć wymowy polskich skomplikowanych głosek „sz”, „cz” „trz”, „dż”? Zdania „Szedł Sasza suchą szosą” i „chrząszcz brzmi w trzcinie” okazały się dobrym treningiem dla miłośników ojczystej mowy.

W efekcie konkurs pozwolił nam wyłonić prawdziwych Mistrzów Słowa, których 4 marca podczas uroczystego apelu nagrodziliśmy książkami i bibliotecznymi zakładkami. Są nimi:

Hanna Myśliwiec, kl. V c – I miejsce

Stanisław Hys, kl. V c – I miejsce

Antonina Frelek, kl. V c – I miejsce

Klara Dąbrowska, kl. V a – II miejsce

Alicja Latkowska, kl. V a – III miejsce

Liliana Szaranowicz, kl. V c – III miejsce

Wyróżnienia uzyskali:

Milena Głusik, kl. V b, Piotr Orłowski, kl. V b, Maria Starczewska, kl. V a, Hanna Mendoń, kl. V a,

Wiktor Janas, kl. V a, Natasza Świeca, kl. V b, Maria Skopińska, kl. V c, Zofia Żarkowska, kl. V c,

Kacper Matyjek, kl. V b.

Serdecznie dziękujemy Uczniom i Nauczycielom za codzienną troskę o piękno naszej ojczystej mowy.