Bliskie Świętokrzyskie

Jesienną urodę Gór Świętokrzyskich mogli podziwiać uczniowie klasy 6a. Spędzili dwa dni – 9 i 10 października – w komitywie z Naturą i Historią, pod czujnym okiem Pań: Agnieszki Borodejuk (wychowawczyni) i Ewy Kuliberdy. Ich przygoda zaczęła się od wędrówki szlakami Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W jej trakcie był czas na krótką lekcję geologii, powtórzenie wiadomości z biologii o gatunkach drzew i zwierząt. Wizyta w klasztorze na Świętym Krzyżu stała się okazją do rozmów o kulturze, m.in. o wierzeniach Słowian, pracowitości benedyktynów przepisujących księgi czy współczesnych misjach braci oblatów. Wehikuł czasu przeniósł wędrowców do Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej. Tu wcielili się w role klientów kowala, szewca, garncarki, stolarza, tkaczki, zielarki. Na własnej skórze poczuli, jak się czuje rzezimieszek zakuty w dyby i co to znaczy: gorzki jak piołun. Odkryli, że znajomość życia przodków pozwoli rozwikłać zagadki frazeologii – od teraz dla wszystkich jest jasne, dlaczego leje jak z cebra, a wiele rzeczy robi się na jedno kopyto. Wehikuł czasu działał i kolejny dzień. Piątoklasiści znaleźli się pod Dębem Bartkiem, który niejedno widział, zważywszy, że patrzy na ludzkie poczynania blisko 700 lat… Uczestnikom wycieczki też udało się spojrzeć w przeszłość dzięki zwiedzaniu zamku w Chęcinach. Spacer Drogą Królewską był bogatą lekcją historii pod gołym niebem, każda drewniana figura władcy skłaniała do refleksji nad jego rolą w dziejach Polski. Nieoczekiwanie na naszej drodze pojawiła się kolejna atrakcja… udomowiona wiewiórka! Śmiechom nie było końca na dziedzińcu zamku, gdzie wszyscy mogli wejść w rolę rycerzy, wkładając elementy zbroi i chwytając za miecze. Gdy nadeszła pora podsumowania wycieczki, przyszedł czas na… Raj. Wędrowcy mogli podziwiać urokliwą jaskinię krasową, słynącą ze skupisk stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Wycieczka obfitowała w atrakcje, również te, których autorami byli sami uczestnicy – rozliczne wspólne zabawy, na poczekaniu wymyślane, były źródłem radości. Blisko wiedzy, blisko natury, blisko siebie – taki program wyjazdu polecamy!