Pod znakiem Kopernika

Jak godnie uczcić Rok Mikołaja Kopernika? Może odwiedzić Toruń i tam zadumać się nad osiągnięciami wielkiego astronoma? Na taki pomysł wpadli uczniowie klasy 5a, którzy wraz z Wychowawczynią i Panią Ewą Kuliberdą caluśki czwartek, 27 kwietnia, odkrywali miejsca związane z wybitnym uczonym. Pierwszym punktem programu wycieczki była gra miejska. Podzieleni na dwa zespoły piątoklasiści szukali zaznaczonych na mapie zabytków. Odkrywcy musieli znaleźć nie tylko wskazane przez pilotkę miejsca, ale i odpowiedzi na pytania dotyczące obiektów, m.in. Krzywej Wieży, Katedry Świętych Janów, Rynku. Śmiechu i… biegania było co niemiara! Oddech wszyscy złapali w fotelu… teatralnym. Musical pt. „Kręci się?!” niby skupiał się na Koperniku, ale tak naprawdę mówił dużo o nas, współczesnych… Nie dojdziemy daleko, jeżeli będziemy ignorować naukę, kwestionować odkrycia wybitnych umysłów! Teatr Muzyczny bawił, ale i skłonił do refleksji. A i ciekawostek o uczonym nie zabrakło. Wiedzieliście, że astronom zajmował się też leczeniem i przepisywał pacjentom rozmaite medykamenty? Uczestnicy wycieczki dokładniej poznali historię jego życia w Domu Mikołaja Kopernika-Muzeum Okręgowym. Po wizycie w nim przyszedł czas na spacer po terenie Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach (podtoruńskiej miejscowości). Jak dziś obserwuje się niebo? Jakimi cechami musiał się odznaczać badacz kosmosu? Co można wyczytać z tęczy? Na te i wiele innych frapujących pytań odpowiadał pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zrobiło się dostojnie i poważnie, pan ze swadą i patosem mówił nie tylko o wadze dokonań naukowych, ale i naszych powinnościach wobec planety. Dłuuugi wyjazd dobiegł końca. Po piętnastu godzinach nieobecności w domu nastał czas dzielenia się z Rodziną wrażeniami i… przepysznymi piernikami!