O Ojczyźnie – z humorem i powagą

Miał być jednorazowy konkurs. Stało się inaczej za sprawą… zdolnych i ambitnych recytatorów, którzy wyrażali chęć przedstawienia swoich pomysłów na to, jak strofami wierszy mówić o miłości do Ojczyzny. Już po raz 21. w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Piotra Skargi w Warszawie odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej pt. „Witaj, majowa jutrzenko”, organizowany, jak co roku, przed Świętem Narodowym Trzeciego Maja. Uroczysta gala, na której uhonorowano laureatów, odbyła się 23 kwietnia. Poprzedziły ją dwa przesłuchania. W szranki stanęli reprezentanci prawie pięćdziesięciu szkół i teatrów dziecięcych z Mazowsza, w tym nasi uczniowie (wspierani przez Rodziców i p. Agnieszkę Borodejuk). Z licznego grona uczestników wyróżniono tylko sześcioro w każdej z trzech grup wiekowych. I tu najważniejsza wiadomość: wśród nagrodzonych znalazło się troje recytatorów z PSP nr 92! Z dumą informujemy, że Antoni Maciejewski z 2a zajął I, a Aleksandra Kramek z 2a – III miejsce w gronie uczniów klas I – III! Z kolei Alicja Szumska z 6b zdobyła wyróżnienie w kategorii klas IV – VI. Młodsi postawili na utwory o wesołym nastroju – Antek zaprezentował „Warszawską syrenkę” Agnieszki Frączek, a Ola deklamowała wiersz „O małym patriocie” Zygmunta Marka Miszczaka. Obydwoje podbili serca publiczności! Z kolei Alicja sięgnęła po poważny repertuar – w przejmujący sposób wyrecytowała wiersz Antoniego Słonimskiego pt. „Alarm”. Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe statuetki i puzzle z reprodukcjami dzieł Jana Matejki. Zwycięzcy I, II i III miejsca wystąpili raz jeszcze podczas uroczystej gali, którą uświetnił uroczy zespół wokalny ze szkoły organizującej konkurs. Słuchacze mieli okazję się przekonać, że polska poezja patriotyczna prezentuje cały wachlarz emocji – od entuzjazmu i euforii po gorycz i cierpienie. A recytator znajduje w niej to, co mu w duszy gra. Dziękujemy, Antoni, Aleksandro, Alicjo, że zechcieliście zabrać innych do świata wielkich uczuć i mądrych przemyśleń. Jesteśmy pełni uznania dla Waszego talentu!