Logo Szkoła

Prywatna Szkoła Podstawowa nr 92
czekam

AKTUALNOŚCI



Jubileusz 30-lecia Szkoły

Jubileusz to czas, by spojrzeć wstecz z dumą i patrzeć w przyszłość z nadzieją.

Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i Uczniowie Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 92 w Warszawie mają zaszczyt zaprosić Państwa na uroczyste obchody jubileuszu Szkoły, który odbędzie się 7 grudnia 2024 roku o godz. 10.00 w jej siedzibie przy ul. Patriotów 347.

Program uroczystości:

1. Część oficjalna - okolicznościowe wystąpienia.
2. Część artystyczna w wykonaniu Uczniów naszej Szkoły.
3. Zwiedzanie Szkoły, wizyta w sali Złotych Wspomnień, oglądanie kronik, galerii prac plastycznych i retrospektywnej wystawy fotograficznej.
4. Spotkania w kawiarence i degustacja potraw wigilijnych.


Czytaj więcej

Gratulacje dla pływaków

W dniach 21-22 listopada 2024 na pływalni Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji w Józefowie odbyły się zawody o Puchar Burmistrza tego miasta.

W tym prestiżowym wydarzeniu sportowym, oprócz zawodników indywidualnych, startowały aż 43 zespoły sztafetowe w dwóch kategoriach wiekowych, co wskazuje na spore zainteresowanie dzieci i młodzieży tą dyscypliną sportu oraz świadczy o wysokim poziomie konkurencji. Trzeba było wykazać się znacznymi umiejętnościami, przejść intensywne treningi i zdobyć się na ogromną determinację, by zdobyć medal.

Jak co roku, tak i teraz naszą szkołę reprezentowała spora liczba zawodników. Popłynęli i… wrócili z medalami. Zdobyli 14 złotych, 7 srebrnych i 7 brązowych medali w konkurencjach indywidualnych, do tego 2 złote i 2 brązowe w wyścigach sztafetowych, czym wprawili nas w niemałe zaskoczenie, wywołali podziw, a tym samym – lawinę gratulacji dla zawodników i ich trenerów. Tak piękne osiągnięcia świadczą o doskonałym przygotowaniu do zawodów, o ambicjach i sile woli. Wskazują też na to, jak wielkie znaczenie ma współpraca w drużynie.

Drodzy Pływacy! Wielkie brawa dla wszystkich zawodników i zawodniczek! Życzymy dalszych sukcesów i satysfakcji z pływania.




Czytaj więcej

Kurs pierwszej pomocy

Wykonuj naprzemiennie 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy.

Czy wiecie już, o czym mowa? Oczywiście o resuscytacji krążeniowo-oddechowej, która może uratować życie osobie poszkodowanej, o ile jest prawidłowo przeprowadzona. To wcale nie taka sztuka, jak przekonywała nasza szkolna pielęgniarka, pani Danuta Besińska, podczas szkolenia dzieci z klas I a i II a, które miało miejsce w ostatnich dniach listopada. Trzeba tylko spokoju, opanowania, skupienia. I, oczywiście, umiejętności. Dlatego, mimo niepewności i obaw malujących się na buziach naszych najmłodszych uczniów, pani pielęgniarka prowadziła ćwiczenia, zwracając uwagę na kolejność i dokładność wykonywanych czynności. Te lekcje, prowadzone przez osobę o wysokich kompetencjach, nie mogą pójść w zapomnienie.




Czytaj więcej

Mistrzowie czekolady w akcji

A gdyby tak w ramach godzin doradztwa zawodowego sprawdzić, czy atrakcyjna jest praca mistrza czekolady? Uczniowie naszej szkoły podjęli wyzwanie! Wśród nich znaleźli się również dziewczęta i chłopcy z klasy 7a, którzy wraz z Wychowawczynią stawili się 15 listopada na warsztaty tworzenia pralinek w Fabryce Czekolady „Wedel”. Obejrzeli film o historii firmy i wysłuchali ciekawych anegdot opowiadanych przez panią prowadzącą zajęcia, ale co najważniejsze – w praktyce poznali proces ręcznej produkcji smakołyków: korpusy napełniali kremem i rozmaitymi dodatkami, a później zamykali je płynącą czekoladą. Jakież było zaangażowanie uczestników warsztatów! Tylko dziwnym trafem bez przerwy ktoś zgłaszał, że brakuje mu materiału… Po zajęciach każdy elegancko zapakował swoje arcydzieła i zabrał je do domu. Nagrodą za zaangażowanie w ciężką pracę był torcik wedlowski. Kogoś dziwi, że tego popołudnia wszystkim dopisywał dobry humor?


Czytaj więcej

Podniosłe chwile

Czym jest Ojczyzna? Na to pytanie udzielili nam odpowiedzi uczniowie klasy 8b, którzy pod skrzydłami Pani Dyrektor Sławomiry Horne przygotowali wyjątkowy apel z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzielnie wspierały ich dziewczęta z klas 4b i 5a z zespołu wokalnego, pracujące pod kierunkiem Pana Jarosława Woźniaka. Przejmujące słowa wierszy i komentarzy o naszej historii (zaproponowanych przez Pana Wojciecha Zegara) oraz podniosłe pieśni złożyły się na piękną uroczystość. Nie zabrakło głosu klasyków, wysłuchaliśmy między innymi wersów „Pana Tadeusza” (na scenie pojawił się sam Adam Mickiewicz, swoją drogą – udana stylizacja!). Nie obyło się bez odśpiewania przez całą społeczność szkolną pieśni pt. „My, Pierwsza Brygada”. Artyści przypomnieli zebranym trudną drogę naszych rodaków do wolności, podkreślali jej wartość. Było mądrze i wzruszająco. Po występach Pani Dyrektor Grażyna Seroka stwierdziła, że nie są potrzebne już żadne słowa, bo wszystko, co ważne, wybrzmiało ze sceny. I to najlepsza puenta naszej uroczystości.


Czytaj więcej

Z miłości do bajek
5 listopada przypada święto, o którym z pewnością nie zapomina żadne dziecko. To Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jak za dotknięciem czarodziejską różdżką w jednym momencie cała powaga szkoły rozprysła się niczym bańka mydlana. Nasz szkolny świat wypełnili bohaterowie książek i filmów dla dzieci. Kostiumy czarodziejek, księżniczek, rycerzy, smoków, misiów i wielu tajemniczych postaci olśniewały pomysłowością. Gdy bajkowy korowód przemierzał szkolne piętra i korytarze, ozdobione przez panią Anetę Kunert ilustracjami w pastelowych barwach i cytatami, tłum starszych uczniów (którzy są zbyt dorośli na takie zabawy) nie mógł powstrzymać się od oklasków! Zaimponowali nam nie tylko najmłodsi. Dorośli zwykle z sentymentem wspominają przepiękne bajki, w których świat jest tak prosty, uczciwy i sprawiedliwy, że chciałoby się zamieszkać w nim na stałe. Dlatego teraz Panie i Panowie, Nauczycielki i Nauczyciele dołączyli do dziecięcej zabawy i we wspaniałych bajkowych strojach organizowali czas swoim uczniom. Dziękujemy pani Magdalenie Soroce i panu Grzegorzowi Kucharskiemu za ten uroczy dzień.



Czytaj więcej

Pierwszoklasiści z certyfikatami bibliotecznymi
4 i 5 listopada to dla najmłodszych czytelników dni pełne niespodzianek! Pierwsza oficjalna wizyta w bibliotece dostarczyła dzieciom niemałych przeżyć. Pomieszczenie wypełnione książkami o barwnych okładkach, ilustrowanymi albumami, poradnikami, atlasami i kolorowymi czasopismami wywarło wrażenie na naszych uczniach, którzy zaraz po wejściu mieli ochotę sięgnąć po ulubione bajki. Jednak cel odwiedzin był inny. W tych dniach miała miejsce ceremonia wręczania uczniom klas I a i I b bibliotecznych certyfikatów. Zanim to nastąpiło, dzieci musiały wykazać się znajomością kilku baśni, czytanych przez biblioteczne asystentki z kl. VI b: Florentyny Kuc, Wiktorii Rogali i Heleny Skrzypczyk. Czytanie było warte uwagi! Pełne ekspresji i z doskonałą dykcją bez problemu skłoniło słuchaczy do koncentracji. Zaraz po rozpoznaniu utworów trzeba było wysłuchać regulaminu biblioteki i potwierdzić jego znajomość w kolorowym teście. Opłaciło się, bo w nagrodę były niespodzianki: piękne, kolorowe książki pt. „Mały Błękit”, zakładki do książek z nazwą naszej szkoły i obrazkami z wydarzeń bibliotecznych oraz… cukierki. I, oczywiście, imienne certyfikaty – dokumenty upoważniające dzieci do korzystania z naszych zbiorów. Brawo, Pierwszoklasiści! Złożone przyrzeczenie zobowiązuje: czytajcie jak najwięcej i pamiętajcie o obietnicy: „… kartek nie pogniotę i nie powyrywam, nie obleję wodą, sokiem i nie zniszczę ani trochę!”




Czytaj więcej

Wolontariusze już w akcji!

Od corocznego wydarzenia przebiegającego pod hasłem „Wolontariusze na start” młodzież naszej szkoły zaczęła w tym roku szkolnym pełnić swą piękną misję pracy na rzecz środowiska. Spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie klas ósmych oraz przedstawiciele gminy Wawer i Fundacji Ronalda McDonalda, miało miejsce 6 listopada i z pewnością, mimo jesiennego dnia, obudziło gorący zapał wolontariuszy do pracy, do pomagania, do udzielania wsparcia innym ludziom.

Podczas zebrania nie brakło atrakcji, takich jak turnieje i ognisko z pieczonymi kiełbaskami. Zawsze w takich sytuacjach jest ciekawie i czas upływa w przyjaznej atmosferze. Organizatorzy i opiekunka szkolnego wolontariatu pani Janina Karczewska potrafią umocnić w uczestnikach wiarę w sens podejmowanych działań i zadbać o dobry nastrój uczestników.

Fundacja Ronalda McDonalda i Biblioteka Wawer skierowali do wolontariuszy list z podziękowaniami i z przesłaniem:

„Dziękuję za wieloletnią współpracę, zaangażowanie w projekt, którego głównym celem jest integracja wawerskich wolontariuszy (…) Misją Wawerskiego Wolontariatu Bibliotecznego jest Chcieć-Umieć-Kochać.

Chcieć to dobrowolność i aktywność w działaniu.

Umieć – znaczy tyle co uczyć się poprzez działanie w wolontariacie.

Kochać – bez miłości bardzo szeroko pojętej niczego nie jesteśmy w stanie osiągnąć”.

Warto pamiętać o tych ideach.




Czytaj więcej

Pierwszoklasiści ślubowali!
23 października to ważna data dla dzieci, które we wrześniu 2024 r. rozpoczęły szkolną edukację. Tego dnia w godzinach popołudniowych miała miejsce uroczystość przyjęcia uczniów klas pierwszych do naszej szkolnej społeczności. Atmosfera była pełna powagi, bo przecież tak doniosłe wydarzenie wymagało skupienia i wyciszenia, szczególnie podczas pasowania dużym kolorowym ołówkiem przez panią dyrektor Karolinę Dmeńską. Tym bardziej, że zwieńczeniem tej ceremonii było wręczanie dzieciom e-legitymacji na smyczy z logo szkoły, co bezsprzecznie potwierdzało przynależność Pierwszoklasistów do grona uczniów i wywoływało dumę zarówno dzieci, jak i licznie zgromadzonych rodziców. Burza oklasków i gratulacje szybko rozluźniły atmosferę i już nasi nowi uczniowie mogli popisać się umiejętnościami tanecznymi, recytatorskimi i muzycznymi, których zdążyli nabyć w ciągu niecałych dwóch miesięcy uczęszczania do szkoły. Podziękowania dla Wychowawczyń klas – pani Teresy Kułak i pani Anety Kunert za mobilizowanie podopiecznych i przygotowanie do nowej roli w ich siedmioletnim życiu. I wyrazy uznania dla zespołu nauczycieli, którzy pracowali nad tą miłą i piękną uroczystością, zadbali o każdy szczegół i o artystyczny rozmach, dla pani dyrektor Anny Jankun, pani Iwony Kozieł-Nadolnej i pana Jarosława Woźniaka. Dziękujemy też Pierwszoklasistom - witajcie wśród nas i dorastajcie w naszej szkole, ciesząc się z każdego spędzonego tutaj dnia.
Czytaj więcej

Wolontariusze podczas 46. Maratonu Warszawskiego

Mówi się, że Maraton Warszawski to wielkie prawdziwe święto biegaczy. Ale czy kiedykolwiek pomyśleliście, że jest to również święto wolontariuszy? Choć pracy podczas tego wspaniałego sportowego wydarzenia jest co niemiara, to jest też ogromna satysfakcja, przeżycia wręcz dorównujące zawodnikom, którzy przemierzają trasę.

Młodzież naszej szkoły znów wystartowała! Imponująca grupa 50 wolontariuszy z klas VII i VIII 29 września służyła niezawodną pomocą ambitnym biegaczom pod troskliwym i czujnym okiem pani dyrektor Anny Jankun i, oczywiście, szkolnych trenerów – pana Grzegorza Kucharskiego i pana Krzysztofa Ptasińskiego, którzy koordynowali działania młodzieży. Woda, izotoniki, batony regenerujące i wspomagające kondycję były wciąż w ruchu, podawane z rąk do rąk, dosłownie – w biegu. Trzeba sprawności, umiejętności szybkiego reagowania i oczu dookoła głowy, by podołać wyzwaniu. Ale potrzeba też uśmiechu, przyjaznego wyrazu twarzy, aprobaty i zachęty w spojrzeniu, które wolontariusze kierują w stronę padających z sił sportowców. Tego nie brakowało u naszej wspaniałej młodzieży!

Serdecznie dziękujemy za te uśmiechy, za energię oraz zdecydowane, rozsądne postępowanie. I za właściwe rozumienie idei sportu!

Czytaj więcej

Dzień Nauczyciela – jedyny taki dzień w roku

14 października świętowała cała szkoła! Trudno zaprzeczyć, że ten dzień jest jednym z najlepszych w szkolnym kalendarzu. Choć za oknami jesienna słota, to temperatura w sali gimnastycznej, w której trwała uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, rosła z minuty na minutę. Bawiliśmy się wszyscy, wtórując naszym szkolnym piosenkarkom na estradzie. Skecze, których autorzy błysnęli nie tylko dowcipem, ale też znakomitą umiejętnością obserwacji, wywoływały serdeczny śmiech. A wiersze o nauczycielach, recytowane przez uczniów raz żartobliwie, to znów z pełną powagą, to szczery wyraz uznania dla pracy pedagogów, wychowawców, instruktorów, trenerów.

14 października to „dzień szczególny i wyjątkowy” dla całej szkolnej społeczności. W takim dniu nie mogło zabraknąć życzeń!

Pani Dyrektor Karolina Dmeńska w imieniu Dyrekcji szkoły i własnym zwróciła się do nauczycieli, odwołując się do czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i do… poezji. „To Wy inspirujecie, dodajecie skrzydeł, służycie radą i przykładem. Rozpalacie zainteresowania i pasje. Stajecie na straży dobra, prawdy i piękna (…) Życzę Wam, by Wasza praca na co dzień była pełna wyłącznie dobrych i świetlistych doświadczeń, szybujących myśli oraz wspaniałych wzruszeń. Byście wciąż odwiedzali nowe przystanie i odkrywali tam wyłącznie najpiękniejsze niespodzianki”.

Również nowy Samorząd Uczniowski (Ivo Gierszewski, Natasza Głusik, Piotr Wesołowski) złożył życzenia pracownikom szkoły.

„Z całego serca życzymy Państwu tego, co czyni życie lepszym i piękniejszym. Życzymy, by każdy dzień już od samego rana niósł wiarę w spełnienie marzeń, by przez kolejne godziny wiodły Was pogodne myśli i prowadziły przez wszystkie trudności, jakie napotkacie na swej drodze. (…) Drodzy Nauczyciele, życzymy zdrowia i sił, życzymy ciągłego zapału do pracy i niesłabnącej odporności w obliczu psotnych dziecięcych fantazji”.

Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu, który pod kierunkiem p. Grzegorza Kucharskiego (oczywiście nauczyciela) i pana Jarosława Woźniaka (też nauczyciela) przygotował i poprowadził tę piękną uroczystość. Dziękujemy też Dzieciom – młodym artystom i twórcom, pełnym inwencji i pozytywnej energii.


Czytaj więcej

Edukacja w sądzie

A gdyby tak w ramach godzin doradztwa zawodowego wcielić się w role prawników i innych osób obecnych na rozprawie? Z takiej niebywałej okazji skorzystali uczniowie klasy 7a. Pod opieką Pani Dyrektor Sławomiry Horne i Pani Agnieszki Borodejuk (swojej wychowawczyni) udali się 15 października do Sądu Okręgowego w Warszawie przy al. Solidarności. Data nie była przypadkowa. Zbliżał się Międzynarodowy Tydzień Mediacji. W związku z tym nietypowe zajęcia nosiły tytuł: „Zamiast w sądzie – spotkajmy się u mediatora”. Po pierwszej fazie entuzjazmu związanego z przymierzaniem tóg przyszedł czas na poważnie potraktowaną symulację rozprawy i mediacji. Byli – a jakże – powódka i pozwany, ich pełnomocnicy, sędziowie (przewodniczący i dwóch członków składu orzekającego), świadkowie, protokolant, mediatorzy. Wszyscy odegrali swoje role koncertowo! Nad przebiegiem tej arcymądrej zabawy czuwała Pani Sędzia (której siódmoklasiści zawdzięczali te atrakcyjne zajęcia), a także Pani Mediator. Sytuacja – z życia wzięta – mogłaby się zdarzyć w życiu każdego nastolatka. Zamysłem organizatorów lekcji w sądzie było uświadomienie młodym ludziom, że warto wziąć udział w mediacjach, zanim złoży się pozew. Zadowolenie stron konfliktu zdawało się potwierdzać słuszność idei. A zdobyte doświadczenie na pewno pozwoli doprowadzać do ugody w realiach szkolnych!




Czytaj więcej

Wolontariusze w Radości
6. edycja „Biegu z Radością” nie mogła się zaistnieć bez naszych wolontariuszy. Jak zwykle, bardzo liczna grupa młodzieży (aż 38 osób!) pod opieką p. Janiny Karczewskiej i p. Krzysztofa Ptasińskiego już od samego rana 13 października, mimo deszczu i chłodu, czuwała nad utrzymaniem bezpieczeństwa wzdłuż ul. Patriotów, którą przemierzali sportowcy. Tak odpowiedzialne zadanie młodzi wolontariusze wykonywali z pełnym zaangażowaniem i z zapałem. I nie tylko w Radości, ale też z radością.
Czytaj więcej

Z wizytą u Jana

Siódmoklasistów czekają na lekcjach języka polskiego nie lada wyzwania – poznają wiele pozycji z klasyki literatury polskiej. Starając się uatrakcyjnić mozolną pracę, polonistki planują wycieczki edukacyjne, pozwalające przyjrzeć się poecie jako człowiekowi z krwi i kości. Tym razem uczniowie klas 7a i 7b, w towarzystwie Wychowawczyń i Pani Ewy Kuliberdy, odwiedzili miejsca związane z Janem Kochanowskim. Ruszyli śladami renesansowego mistrza słowa 3 października. Poznawali fakty z biografii poety we wnętrzu kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu i w pobliskim Muzeum Regionalnym, zwiedzili Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, tamże uczestniczyli w lekcji poświęconej życiu i twórczości poety, odbyli spacer po otaczającym je parku. Jak na miłośników odrodzenia przystało, siódmoklasiści zadbali o wszelkie swoje potrzeby. Oprócz czasu na zdobywanie wiedzy był też ten na zabawę na świeżym powietrzu. Co prawda nikt nie chciał usiąść pod lipą, ale wszyscy z radością skorzystali z uprzejmości czarnoleskiej natury, która zaoferowała połacie zielonej trawy, doskonale sprawdzające się jako boiska do gry w piłkę nożną, siatkową i do innych zabaw. Ognisko z kiełbaskami w parku nieopodal muzeum dopełniło listę atrakcji. Miło szaleć, kiedy czas po temu… I jak tu nie doceniać klasyka?




Czytaj więcej

Pobiegliśmy w przełajach!
Przełom września i października br. to czas konkurencji sportowych, pozwalających wykazać się dobrą kondycją i wolą rywalizacji. Mowa o indywidualnych i sztafetowych biegach przełajowych, organizowanych w ramach Mistrzostw Gminy Wawer. Nasza reprezentacja wystartowała we wszystkich kategoriach wiekowych. Uczestnicy wykazali ogromną determinację i znakomite przygotowanie sportowe. Ośmioro uczniów uzyskało wyniki, które kwalifikują ich do Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Również sztafety dziewcząt młodszych (klasy IV-VI) i dziewcząt starszych (klasy VII-VIII) spisały się na medal. I to dosłownie. Nasze młode sportsmenki wróciły do szkoły z brązowymi medalami, za co je szczerze podziwiamy. Dziękujemy zawodnikom i trenerom – p. Grzegorzowi Kucharskiemu i p. Krzysztofowi Ptasińskiemu za dostarczenie nam tylu wrażeń i satysfakcji.
Czytaj więcej

Głośne czytanie? To lubię!

30 września i 1 października w szkolnej bibliotece trwała akcja przyciągająca uwagę wszystkich miłośników książek. Zorganizowaliśmy Dni Głośnego Czytania, w których prym wiodły utwory Waldemara Cichonia z serii „Cukierku, ty łobuzie!” Kto by nie chciał posłuchać o dalszych przygodach łobuzerskiego kota i jego pełnej gracji towarzyszki – Tradycji? Okazało się, że chętnych było tak dużo, że ledwo pomieściła ich nasza, jak by nie było, spora biblioteka. Już przed lekcjami zgromadzili się słuchacze z klas I-III, których w świat kocich zwyczajów wprowadzały dziewczynki z VII a (Lena, Gabrysia, Michalina i Zosia), a również pani bibliotekarka.

Klasy drugie cieszyły się w tych dniach szczególnym przywilejem i mogły odwiedzić bibliotekę również w czasie zajęć lekcyjnych. Przygotowaliśmy dla nich specjalne lekcje biblioteczne, podczas których nie tylko odbywało się czytanie (i to w jakim wykonaniu! Wspaniałymi lektorkami były: Klara, Amelia, Marysia i Kalina z VI a oraz Pola, Tosia, Liliana i Łucja z VI c), ale też „kocia” gimnastyka, rebusy, krzyżówka. Gratulacje dla drugoklasistów za umiejętność koncentracji i za błyskotliwość w zagadkach logicznych. I serdeczne podziękowania dla uczennic, czytających z takimi uczuciami i ekspresją w głosie, że aż żal było kończyć zajęcia.

Czytaj więcej

Wojna i dziecko

Wycieczkę, która odbyła się 27 września, klasa III B z pewnością długo będzie pamiętać. „Wojna oczami dziecka” – ten temat omawiany w Muzeum Powstania Warszawskiego głęboko poruszył uczestników zajęć. Choć uczniowie przeczytali już książkę J. Porazińskiej pt. „Asiunia” (która powstała z inicjatywy Muzeum), to jednak rzeczywistość wojenna przemówiła do nich nieznanymi, sugestywnymi obrazami.

To nie było zwykłe, typowe oglądanie eksponatów. Dzieci, w sposób dostosowany do ich wieku, poznały atmosferę okupacji, mogły doświadczyć napięcia walki konspiracyjnej i sabotażu, dowiedziały się też, jak ogromne znaczenie mają symbole narodowe, gdy ojczyzna walczy o wolność.

Takie wprowadzenie uczniów w trudną problematykę pozwoli im poznać historię kraju, ale też uchroni przed zbyt silnymi emocjami, jakie wywołuje omawiany temat.


Czytaj więcej

Inna lekcja historii

„Bliska historia” – tak nauczyciele naszej szkoły zatytułowali cykl wycieczek edukacyjnych poświęconych poznawaniu dziejów narodu. Przyświeca im taki cel, by uczniowie odwiedzili miejsca w swojej małej Ojczyźnie związane z doniosłymi wydarzeniami i by to, co się kiedyś zdarzyło, nie było tylko martwym zapisem na kartce podręcznika, ale stało się źródłem przeżyć i pretekstem do refleksji. Dla siódmoklasistów planuje się wyjazd do Palmir. Zwiedzają tamtejsze Muzeum-Miejsce Pamięci i odwiedzają cmentarz ofiar zbrodni hitlerowskich. Nie inaczej stało się i w tym roku. Uczniowie klas 7a i 7b pod opieką Wychowawczyń i Pana Wojciecha Zegara odbyli tę nietypową lekcję historii 24 września. Wysłuchali przewodnika, a później uczestniczyli w interaktywnych zajęciach poświęconych II wojnie światowej – wykonywali zadania, które wymagały odszukania informacji prezentowanych na wystawach. Zapalili znicze na wybranych grobach. Obejrzeli film o życiu stolicy w latach okupacji niemieckiej, wykorzystujący materiały archiwalne. Nastrój powagi i zadumy podczas zajęć był najlepszym dowodem na to, że odległa historia stała się bliska…


Czytaj więcej

Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025, które odbędzie się 2 września 2024 roku
o godz. 9.00 dla klas 4-8
o godz. 11.30 dla klas 1-3


Dyrekcja PSP nr 92 w Warszawie
Czytaj więcej

Wyniki egzaminu
Wyniki szkoły w Ogólnopolskim Egzaminie Ósmoklasisty

Wynik egzaminu w 2024 roku

Wyniki
w procentach
Język
polski
Matematyka
Język
angielski
Średnia
Nasza szkoła
86
90
97
91
Gmina
71
66
82
73
Powiat
71
66
82
73
Województwo
66
57
72
65
Polska
61
52
66
59.7



Czytaj więcej

Sukcesy Teatru GLAN

Sukcesy Teatru GLAN z Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 92 w 2024 roku

II Nagroda za spektakl „Wyspa Szczęśliwa” według scenariusza i w reżyserii Julii Kotarskiej na XXII Mazowieckim Festiwalu Teatrów Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej.

Młodzi aktorzy Teatru Glan oprócz tytułu laureata, pucharu i upominków otrzymali także cenne punkty do liceum.

III Nagroda, Brązowa Maska za spektakl „Wyspa Szczęśliwa” (kategoria młodzieżowa) na XXXIV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „HECA 2024” w Płocku.

Jury najstarszego w Polsce - ogólnopolskiego festiwalu teatralnego zwróciło uwagę na bardzo wysoki poziom artystyczny teatru z naszej szkoły, kulturę języka, pomysł spektaklu, wykonanie i przygotowanie grupy teatralnej.

Tym samym Teatr Glan - grupa złożona z dzieci, została przeniesiona do kategorii wyższej, młodzieżowej, w której otrzymała bardzo wysokie noty i w rezultacie III miejsce.

Czytaj więcej

Kolonia artystyczna

Kolonia artystyczna z udziałem naszych uczniów

Jak co roku nasi uczniowie mieli okazje wyjechać na kolonię artystyczną nad morze do Darłówka, którą cyklicznie organizuje pani Julia Kotarska, nasz instruktor teatralny. Owocem tej kolonii jak zawsze jest widowisko teatralne, które młodzi uczniowie przygotowują w ciągu zaledwie tygodnia pod okiem profesjonalnych instruktorów śpiewu, charakteryzacji i teatru.

Już we wrześniu uczniowie naszej szkoły będą mieli okazję obejrzeć widowisko muzyczne, w którym zagrają ich rówieśnicy, koledzy ze szkoły, uczestnicy kolonii. Tym razem będzie to piękna kostiumowa opowieść o geniuszu muzyki, o którym pamięć przetrwała przez stulecia, spektakl pt.:„Mozart” według scenariusza i w reżyserii Julii Kotarskiej.

Poniżej kilka fotografii z prób do przygotowanego spektaklu. Na fotografiach uczniowie naszej szkoły.

Czytaj więcej

Ja i lato

Leżę na łące,

Nikogo nie ma: ja i słońce.


Wiatr ciągnie po trawach z szelestem,

A u góry

Siostry moje, białe chmury,

Wędrują na wschód.


Czy nie za wiele mi, że jestem?

Kazimierz Wierzyński


Cudownych wakacji z naturą za pan brat!


Czytaj więcej

Jesteśmy na wakacjach!

Gdzieś tam się leśna wije ścieżka,/ Gdzieś tam pod lasem echo mieszka,/ Białe obłoki mkną po niebie/ I tylko… tylko brak tam Ciebie – tęsknym głosem mówili ze sceny 21 czerwca uczniowie. Tego dnia odbyły się dwie uroczystości zakończenia roku szkolnego 2023/2024: o 9.00 – klas IV – VI, o 11.30 – klas I – III. Dzień wcześniej, w towarzystwie siódmoklasistów, o 10.30 ze szkołą żegnali się ósmoklasiści.

Nadszedł upragniony dzień rozstania z ławką na ponad dwa miesiące! Panie Dyrektor – Karolina Dmeńska i Sławomira Horne – podziękowały uczniom klas VII – VIII oraz IV – VI za ciężką pracę i pogratulowały sukcesów. Najpierw zaprosiły na scenę i nagrodziły tych, którzy mogą się poszczycić znaczącymi osiągnięciami w konkursach z różnych dziedzin naukowych. Zespół nauczycieli wychowania fizycznego przypomniał o tegorocznych sukcesach w sporcie i uhonorował szczególnie zasłużonych zawodników pucharami. Wychowawcy mieli przyjemność wręczyć nagrody za celujące i bardzo dobre wyniki w nauce. Liczba występujących robiła wrażenie! Później przyszedł czas na część artystyczną. Tę z siódmo- i ósmoklasistami w rolach głównych przygotowały p. Anna Zegar i p. Sławomira Horne, a za popisy taneczne w polonezie i tangu odpowiadała p. Anetta Mizielska. Występy uczniów klasy 6B wspierały p. Katarzyna Bartys i p. Marlena Król, a także zespół wokalny pod kierunkiem p. Jarosława Woźniaka, autora oprawy muzycznej wszystkich uroczystości.

Z kolei uczniom klas I-III wspaniałych osiągnięć naukowych i artystycznych w wielu konkursach gratulowała Pani Dyrektor Hanna Gąbka, a recytatorzy z zaszczytnymi tytułami laureatów szczebla gminnego i wojewódzkiego zaprezentowali swoje wyjątkowe umiejętności przed publicznością. Długo oczekiwane lato zostało również powitane pięknymi piosenkami autorstwa p. Jarka Woźniaka w wykonaniu koła muzycznego, układem baletowym pod czujnym okiem p. Anetty Mizielskiej i energetycznym występem uczestników koła tanecznego spod skrzydeł p. Roberta Nadolnego. W tym dniu społeczność klas I-III podziękowała Pani Dyrektor Gąbce za lata wspaniałej i owocnej współpracy, godną naśladowania postawę, zaangażowanie w sprawy szkoły i wielkie serce włożone w każde działanie na rzecz uczniów, rodziców, nauczycieli. Chwile, które wspólnie przeżyliśmy z Panią Dyrektor, zapamiętamy na zawsze!

Podczas części artystycznej jednej z uroczystości ze sceny padły jakże szczerze brzmiące słowa:

I już nieistotne, co pani tłumaczy,

I już nie wiadomo, jaki lekcji temat,

Kiedy w głowach powiew wiatru huczy,

Kiedy tak kwiatami pachnie ziemia.

Bo my marzymy o wakacjach…

Kilka chwil później to pragnienie stało się rzeczywistością! Szkoło, żegnaj na dwa miesiące z górką!


Czytaj więcej

Projekt szkolny – zrealizowany!

Przez cały rok wszystkie klasy podejmowały działania w ramach projektu szkolnego pt. „Z biegiem Wisły”. Nawet występy artystyczne podczas Świątecznego Pikniku Charytatywnego podporządkowaliśmy temu hasłu. Pamiętacie? (Polecamy ponowne przeczytanie artykułu i obejrzenie zdjęć w „Aktualnościach” na naszej stronie internetowej.) Podsumowanie wszystkich inicjatyw nastąpiło 11 czerwca. W sali gimnastycznej zostały wyeksponowane prace plastyczne, a Wychowawcy spisali to, co się działo w ramach projektu w poszczególnych klasach. Nie sposób wymienić wszystkich tych pomysłów! W tym króciutkim sprawozdaniu wspomni się o wybranych, by pokazać, w jak twórczy sposób Uczniowie z Nauczycielami podeszli do tematu.

Były:

wycieczki tematyczne, m.in. do Biebrzańskiego Parku Narodowego z lekcją przyrodniczą – „Ptaki rzek polskich”, Krakowa, Kazimierza Dolnego – „Dolina Wisły”, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie – „Bezpieczeństwo nad wodą”, oczyszczalni ścieków – „Hydrosfera”, rejs statkiem po Kanale Żerańskim;

warsztaty, w tym on-line, m.in. prowadzone przez pracownika MPWiK m.st. Warszawy – „Sedes to nie kosz na śmieci”, w Parku Nauki Torus w Ciechanowie – „Skąd się bierze deszcz?”, w Kamieniu – „Warszawska kranówka”;

formy sceniczne dla klas młodszych: teatrzyk kukiełkowy pt. „Legendy o Wiśle”, inscenizacja pt. „Wisła – bohaterka legend” do słów wierszy Agnieszki Frączek o Wandzie i warszawskiej syrence;

prace literackie, np. konkurs pod hasłem „Wiślane rymowanki”, opowiadania twórcze „Zdarzyło się kiedyś nad Wisłą…”;

prace plastyczne, m.in. makiety: „Stroje ludowe z regionów nad Wisłą”, „Nasza Warszawa”, lapbooki: „Strażnicy rzeki”, „Z biegiem Wisły”, pejzaże nadrzeczne malowane pod chmurką, rzeźby z recyklingu;

wolontariat – porządkowanie terenów nadwiślańskich;

liczne lekcje o tematyce przyrodniczej, ekologicznej, geograficznej, poświęcone legendom i innym utworom literackim – z Wisłą w roli głównej.

Działo się, działo! Gratulujemy Uczniom i Nauczycielom mnóstwa oryginalnych pomysłów oraz konsekwencji i cierpliwości we wprowadzaniu ich w życie!



Czytaj więcej

Miłośnicy antyku z laurami

Blisko wakacji warto pomyśleć, gdzie odnajdziemy dla siebie arkadię... Jest takich dwoje, którzy udzieliliby Wam wskazówek. Jak miejsce spokoju i harmonii było postrzegane w antyku i późniejszych wiekach, na pewno wiedzą Zofia Sławińska z 6A i Eryk Beroud z 7A – finaliści XIX Konkursu Kultury Klasycznej. Każda edycja zmagań naukowych przebiega pod innym hasłem. Tegorocznym spotkaniom z literaturą, historią i sztukami plastycznymi starożytności przyświecała myśl: Życie wiejskie jest i najzacniejsze, i najmilsze. Uczniowie w trzech kolejnych etapach odkrywali tajemnice krain wiecznej szczęśliwości i ciężkiej pracy, by wreszcie dotrzeć do miejsc odpoczynku. Najbardziej dociekliwi z dociekliwych spotkali się 11 czerwca w Instytucie Kultury Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Tam zorganizowano uroczystość wręczenia dyplomów, zaświadczeń i nagród książkowych. Naszym odkrywcom starożytności towarzyszyła p. Agnieszka Borodejuk – nauczycielka języka polskiego. W sumie laureatów i finalistów było… zaledwie dziesięcioro! Tym większą dumą napawa nas fakt, że w nielicznym gronie zwycięzców tego arcytrudnego konkursu znalazło się dwoje naszych uczniów! Zdobyli nie tylko mnóstwo wiedzy wykraczającej poza program szkoły podstawowej, ale i nowe doświadczenie – w ostatnim etapie odpowiadali przed komisją składającą się z filologów klasycznych Uniwersytetu Warszawskiego. To dopiero wyzwanie! Starania uczniów pięknie podsumowała jedna z mentorek konkursu, powołując się na słowa Seneki: Rozumiecie więcej niż Wasi rówieśnicy. Uczycie się nie dla szkoły, lecz dla życia. Zofia i Eryk już wiedzą, że śladów antyku jest w naszej kulturze więcej, niż nam się wydaje. Gratulujemy im tej mądrości i wymiernego sukcesu w interdyscyplinarnym konkursie kuratoryjnym!



Czytaj więcej

Taneczny poranek

Dzisiejszy szkolny poranek – 11 czerwca – rozpoczął się dynamicznie i rytmicznie! Mieliśmy zaszczyt gościć u siebie p. Annę Głogowską – znakomitą tancerkę (najwyższej międzynarodowej klasy „S” w stylach standardowym i latynoamerykańskim), trzykrotną Mistrzynię Polski, choreografkę i instruktorkę. Tyle wyczytaliśmy w Internecie. Tymczasem w naszej sali gimnastycznej dowiedzieliśmy się o wiele więcej… Poznaliśmy słoneczną osobę, która swoją energią mogłaby obdzielić rzeszę ludzi, a uśmiechem pobudzić do życia niejednego ponuraka! Przez trzy pierwsze godziny lekcyjne, podzieleni na grupy, wszyscy poddali się rządom Królowej Tańca (jak widać na zdjęciach – podporządkowali się im nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele). Pani Anna Głogowska zaproponowała kilka zabaw ruchowych i zachęciła do nich bardzo dużą grupę (nawet tych sceptycznie nastawionych do gromadnych pląsów). Ujawniła przy tym talent pedagogiczny – zajęcia z tak liczną klasą do najłatwiejszych nie należały! Pani Dyrektor Grażyna Seroka podziękowała wspaniałej nauczycielce tańca za niecodzienne zajęcia. Najwdzięczniejszymi odbiorcami pomysłów okazały się dzieci z klas I – III, choć i starszym należy oddać honor – podjęli wyzwanie! Nie wszyscy na parkiecie czuli się jak ryba w wodzie, ale umówmy się… tańczyć każdy może! Do tego też przekonywała nasza wyjątkowa instruktorka – taniec jest sposobem na radosne bycie razem, wyzwala energię, wyraża zachwyt chwilą. Dziękujemy, Pani Aniu, za ten niezwykły poranek i… liczymy na kolejny!


Czytaj więcej

Wolontariusze znów w akcji

8 czerwca w sobotę odbył się w Kulturotece w Falenicy piknik naukowo-literacki dla miłośników nauki, kosmosu, science fiction i popkultury. W pomoc przy realizacji projektu „Cyber-Wawer” zaangażowało się 23 wolontariuszy z klas szóstych i siódmych. Uczniowie mieli ręce pełne roboty! Rozkładali namioty służące do prowadzenia warsztatów, zapełniali je sprzętem, przenosili stoły, stoliki, krzesła. Praca wolontariuszy wymagała nie tylko użycia siły, ale też wykazania się pomysłowością, kreatywnością i umiejętnością współpracy. Trzeba było urządzać wystawy i eksponować na stoiskach butony. Do zadań młodzieży należało też prowadzenie szybkiego kursu używania aplikacji AI oraz mikro sesji RPG Star-Wars, czuwanie nad sprawnym przebiegiem gier terenowych, zabaw z fotonami i ozobatami oraz kierowanie ćwiczeniami antygrawitacyjnymi.

4-godzinna praca dla każdej z dwóch tur była wyczerpująca, ale dawała satysfakcję. Chociaż po ekscytującym spotkaniu ze światem science fiction trzeba było znów zająć się składaniem stoisk i porządkowaniem terenu, uczniowie z nową energią przystąpili do pracy. Pani Janina Karczewska, która pełniła funkcję opiekunki i doradczyni, jest pełna podziwu dla pomysłowości, zaangażowania i sumienności naszych wolontariuszy. Dziękujemy młodzieży za tę odpowiedzialną postawę.


Czytaj więcej

Szkolny Dzień Sportu

Cały dzień bez lekcji? Nikt się temu nie sprzeciwiał! Okazało się, że naukę można pobierać nie tylko w ławkach. Pierwszą atrakcję Szkolnego Dnia Sportu, który odbył się 7 czerwca, stanowiło szkolenie z pierwszej pomocy. Wszystkie klasy, każda przy osobnym stanowisku, wzięły udział w zajęciach prowadzonych na boisku przez dzielne wolontariuszki z klas siódmych i ósmej, dzielnie wspierane przez naszą Panią Pielęgniarkę i p. Marcina Świderskiego. Każdy miał szansę przystąpienia do akcji ratowniczej i ćwiczeń z fantomem. Był też czas na wrażenia artystyczne – szóstoklasistki fantastycznie zaprezentowały publiczności pokazy czirliderek (warto podkreślić, że same przygotowały układy choreograficzne). Wiele osób z entuzjazmem przyjęło propozycję zatańczenia na boisku belgijki, makareny i innych tańców. Tak liczny zespół nie stanął na żadnym parkiecie! Po wspólnej zabawie nadeszła pora zdrowej rywalizacji – uczniowie przystąpili do indywidualnego turnieju w rzutach do kosza, a także do gier zespołowych: klasy czwarte i piąte rozegrały mecze w piłkę koszykową, natomiast szóste – w nożną. Sędziowania tych zmagań podjęli się starsi koledzy z klas siódmych i ósmej pod czujnym okiem panów od WF-u. Indywidualnymi mistrzami rzutów zostali Ola Miśkiewicz i … z 7B. Rozgrywki w koszykówkę wygrała …., a 6A potwierdziła, że w piłkę nożną nie ma sobie równych! Szkolny Dzień Sportu, pełen słońca, zabawy, ale i życiowej nauki, przyniósł wszystkim wiele radości. Szczególne podziękowania za jego organizację składamy p. Janinie Karczewskiej – opiekunce Szkolnego Klubu Wolontariatu, dobremu duchowi i inicjatorce wielu działań.


Czytaj więcej

Historyczna gala

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że żaden konkurs nie ma tak uroczystej oprawy jak ten: „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Po zakończeniu etapów wojewódzkich odbywają się ogólnopolskie zawody zwieńczone wyjątkową galą. Dlaczego to dla nas takie ważne? W tym roku w gronie laureatów reprezentujących Mazowsze znalazł się nasz uczeń – Mikołaj Łochowski z klasy 6A. Towarzyszyli mu Mama i nauczyciel historii – Pan Wojciech Zegar. Warto podkreślić, że regulamin przewiduje udział w zmaganiach szczebla krajowego 5 laureatów z najwyższymi wynikami w województwie. Mikołaj może się pochwalić wynikiem 91%. Brawo! I choć w etapie krajowym nie stanął na podium, ma powody do dumy – dwa razy z rzędu zyskał tytuł laureata, dodajmy – jako uczeń piątej i szóstej klasy, co jest nie lada wyczynem i dotąd nie udało się żadnemu z naszych młodych miłośników dziejów! Program podsumowania XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” obejmował… trzy dni! Pierwszego – najlepsi z najlepszych z całej Polski przystąpili do zmagań na szczeblu centralnym, drugiego – zwiedzali Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, trzeciego – uczestniczyli w Gali Finałowej w Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej. Były uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza (tu wiązankę z udziałem wojskowej asysty honorowej złożył Wicewojewoda Mazowiecki – Pan Patryk Fajdek, a w jego ślady poszli uczniowie), utrzymany w podniosłym nastroju występ chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, nagrody i podziękowania dla laureatów. Wydarzenia rozgrywały się w dn. 4 – 6 czerwca. Tegoroczna edycja konkursu przeszła do historii. Zostały wrażenia. Te nie odchodzą w niepamięć.


Czytaj więcej

Sukces absolwenta

Zapewne wielu entuzjastów i kibiców sportowych słyszało już o Arkadiuszu Powierzy, znakomitym pływaku, odnoszącym sukcesy na polskich i europejskich basenach. W świecie sportu ten kilkunastoletni zawodnik zdążył już wywalczyć znakomitą pozycję, świadczącą o talencie, uporze, ambicjach i determinacji. Ale dla nauczycieli i pracowników Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 92 Arek jest przede wszystkim byłym uczniem, wychowankiem, zeszłorocznym absolwentem, a dla dzieci i młodzieży – kolegą i przyjacielem, który jeszcze rok temu przebywał wśród nich. Gdy teraz słyszymy o wspaniałych osiągnięciach Arka, jesteśmy niezwykle dumni, chociaż nie zdziwieni. Arkadiusz Powierza zawsze wytrwale trenował, co przekładało się na świetne wyniki już w latach szkolnych. Obecne triumfy Arka to ustanowienie nowego rekordu Polski na dystansie 200 m stylem klasycznym i zdobycie ośmiu medali w letnich Mistrzostwach Polski: 4 w konkurencjach indywidualnych i 4 w wyścigach sztafetowych!!!

Poza tym Arek reprezentował Polskę na zawodach międzynarodowych ze wspaniałym sukcesem. W pierwszym starcie w zawodach międzynarodowych Multination Youth Swimming Meet 2024 zajął dwa drugie miejsca na 100 m i 200 m stylem klasycznym.

W zawodach V4 Olimpic Hopes Meeting 2024 rozgrywanych w Budapeszcie zwyciężył we wszystkich konkurencjach w stylu klasycznym 50 m, 100 m oraz 200 m.

To dla nas zaszczyt, że ten świetny zawodnik był uczniem naszej szkoły. Jak mówi trener – p. Paweł Kapusta: „Miło było obserwować jego rozwój i drogę od zajęć na szkolnym basenie po mistrzostwo”.

Serdecznie gratulujemy Arkowi i trzymamy kciuki za dalszą karierę sportową. Dziękujemy też wszystkim osobom, które przyczyniły się do sukcesów naszego ucznia, w szczególności szkolnym szkolnym trenerom-nauczycielom wf-u, trenerom UKS GIM 92 z Ursynowa oraz rodzicom.


Czytaj więcej

Sukces Nataszy

Ogólnopolski Pijarski Konkurs Gramatyczny im. o. Onufrego Kopczyńskiego przyciąga młodzież, która ceni poprawność wypowiedzi, respektuje reguły rządzące językiem i swoje postrzeganie świata potrafi ująć w słowa.

Wymagania są niezwykle duże i jeśli komuś wydaje się, że wystarczy odmieniać wyraz przez przypadki i znać miejsce przecinka w zdaniu, to może się zdziwić, ile pytań przed każdym użytkownikiem języka stawia gramatyka.

I choć zwykle słyszymy stwierdzenia typu „nie lubię gramatyki”, to jednak do konkursu zgłosiło się aż 637 osób z 45 szkół. Wśród nich – nasza uczennica Natasza Głusik z klasy VII b, która po przejściu do drugiego etapu i zakwalifikowaniu się do finału znalazła się na liście „Wyróżnionych”. Należy podkreślić, że w konkursie wyłoniono tylko 4 laureatów, zaraz po nich zajęły miejsca osoby z wyróżnieniami. Biorąc też pod uwagę wysoki stopień trudności tegorocznego konkursu i szczególnie dużą liczbę startujących w nim uczniów, jesteśmy bardzo dumni z osiągnięcia Nataszy i razem z nią dzielimy szczerą radość. Ogromny wkład pracy, determinacja, systematyczność i ambicje przełożyły się na wynik, który otrzymało niewielu uczestników startujących z całej Polski.

Serdecznie gratulujemy, Nataszo, i dziękujemy też Polonistce – Pani Dyrektor Sławomirze Horne, która prowadziła swoją uczennicę przez arkana wiedzy i pomogła jej wznieść się wysoko ponad przeciętność.




Czytaj więcej

Projekt „Trzy czwarte na piątkę”

Wszystko wskazuje na to, że klasy piąte mają szkolne regulaminy, przepisy, normy i obyczaje w jednym paluszku. Nic dziwnego – pięć lat edukacji uczyniło z nich prawdziwych ekspertów od spraw szkolnej codzienności. Teraz tajniki wiedzy o tym, jak radzić sobie w starszych klasach, odsłaniają trzecioklasistom, którzy zaraz po wakacjach będą musieli zmierzyć się z nowymi wyzwaniami i sprostać wymaganiom nowych nauczycieli. Bo czy młodsze koleżanki i młodsi koledzy wiedzą, jaki jest system oceniania, jak poprawić ocenę, jakich będą uczyć się przedmiotów, jak usprawiedliwić nieprzygotowanie? I czy znają swoje prawa? Na ten temat uczniowie klas piątych mieli dużo do powiedzenia i dzięki temu ukoili nerwy dzieci trochę zaniepokojonych perspektywą czekających ich obowiązków. Bo choć regulaminy nas przytłaczają, istnieje przecież kodeks ucznia, który zapewnia każdemu wiele swobody i sprawia, że szkoła staje się miejscem przyjaznym i bezpiecznym.

Projekt „Trzy czwarte na piątkę” zrealizowany 6 czerwca br. przez klasy V a i V b pod kierunkiem Pani Dyrektor Karoliny Dmeńskiej i Pań Wychowawczyń to dla dzieci stabilny most prowadzący z jednego etapu edukacji do kolejnego. Od września nowe klasy czwarte bez strachu przed rwącym nurtem będą przemierzać jego trasę.





Czytaj więcej

W rodzinnej atmosferze

Czy trzeba kogokolwiek przekonywać, jak ważna jest rodzina, jak miło przytulić się do mamy i pograć z tatą w piłkę? Kto nie lubi bajek opowiadanych przez babcię, zanim zmorzy go sen, kto nie chciałby wybrać się z dziadkiem na wycieczkę? Żyjemy wśród bliskich nam osób, otrzymujemy od nich wsparcie, pomoc w każdej chwili, miłość, troskę i zrozumienie.

22 maja podczas szkolnej uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin nikt chyba nie miał wątpliwości, że dla naszych uczniów więzi rodzinne są niezwykle istotne. Dzieci z klas I-III z wielkim przejęciem zadedykowały popisy artystyczne swoim rodzinom. W sali gimnastycznej, wypełnionej przez licznych gości, rozbrzmiewały dziecięce głosy. Trudno było powstrzymać łzy wzruszenia, gdy usłyszeliśmy: „Moja mama jest jak wiosna, zawsze przy mnie jest, co dzień słyszę ciepłe słowa, widzę ciepły gest” - piosenkę napisaną i skomponowaną przez naszego nauczyciela muzyki, pana Jarosława Woźniaka. A ile uczuć budziły wiersze, deklamowane z powagą i patosem, by jak najmocniej wyrazić miłość i podziękowanie. Oczarowani tańcami i śpiewem rodzice z radością bili mocne brawa, wynagradzając w ten sposób swoim pociechom czas nauki i tremę. Potem były gorące całusy i podziękowania. Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce w salach lekcyjnych i choć odbywało się to za zamkniętymi drzwiami, wiemy, że dorośli cieszą się z prezentów nie mniej niż dzieci, tym bardziej gdy dostają upominki wykonane przez swoje córeczki i swoich synków.

Dziękujemy Paniom Wychowawczyniom, Panu Jarkowi Woźniakowi oraz Pani Anetcie Mizielskiej i Pani Iwonie Nadolnej – wspaniałym nauczycielkom tańca za stworzenie pięknego widowiska i zadbanie o prawdziwie rodzinną atmosferę. Dzieciom i ich Rodzicom, Dziadkom, Rodzeństwu i całym Rodzinom życzymy, by wspólnie spędzany czas był zawsze pełen radości, wzajemnej serdeczności i zaufania.




Czytaj więcej

Przyszłe klasy pierwsze
Zapraszamy Rodziców przyszłorocznych klas pierwszych na zebranie, które odbędzie się 5 czerwca 2024 roku o godzinie 17.00 w Sali gimnastycznej.


Czytaj więcej

Trzymaliśmy kciuki za Ósmoklasistów!

Trzy dni egzaminów to trzy dni ogromnych emocji. Drodzy Ósmoklasiści, cała szkoła trzymała za Was kciuki! Ogarnięci na przemian zwątpieniem i nadzieją, niepewnością i uczuciem ulgi zajęliście miejsca w salach egzaminacyjnych, a my z troską patrzyliśmy, jak staracie się nagle, w jednej chwili przypomnieć sobie wszystkie środki stylistyczne, twierdzenia matematyczne i angielskie idiomy. Wspieraliśmy Was duchem, bo każdy z nas wie, ile trudu włożyliście w przygotowanie się do czekających Was zadań. Czy teraz, gdy napięcie już z Was opadło, możecie powiedzieć obecnym Siódmoklasistom, że właśnie otworzyliście drzwi do dalszej edukacji? I że te drzwi są szeroko otwarte?

Serdecznie dziękujemy Wam za trud, za mobilizację do pracy i piękne ambicje.



Czytaj więcej

O Ojczyźnie – z humorem i powagą

Miał być jednorazowy konkurs. Stało się inaczej za sprawą… zdolnych i ambitnych recytatorów, którzy wyrażali chęć przedstawienia swoich pomysłów na to, jak strofami wierszy mówić o miłości do Ojczyzny. Już po raz 21. w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Piotra Skargi w Warszawie odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej pt. „Witaj, majowa jutrzenko”, organizowany, jak co roku, przed Świętem Narodowym Trzeciego Maja. Uroczysta gala, na której uhonorowano laureatów, odbyła się 23 kwietnia. Poprzedziły ją dwa przesłuchania. W szranki stanęli reprezentanci prawie pięćdziesięciu szkół i teatrów dziecięcych z Mazowsza, w tym nasi uczniowie (wspierani przez Rodziców i p. Agnieszkę Borodejuk). Z licznego grona uczestników wyróżniono tylko sześcioro w każdej z trzech grup wiekowych. I tu najważniejsza wiadomość: wśród nagrodzonych znalazło się troje recytatorów z PSP nr 92! Z dumą informujemy, że Antoni Maciejewski z 2a zajął I, a Aleksandra Kramek z 2a – III miejsce w gronie uczniów klas I – III! Z kolei Alicja Szumska z 6b zdobyła wyróżnienie w kategorii klas IV – VI. Młodsi postawili na utwory o wesołym nastroju – Antek zaprezentował „Warszawską syrenkę” Agnieszki Frączek, a Ola deklamowała wiersz „O małym patriocie” Zygmunta Marka Miszczaka. Obydwoje podbili serca publiczności! Z kolei Alicja sięgnęła po poważny repertuar – w przejmujący sposób wyrecytowała wiersz Antoniego Słonimskiego pt. „Alarm”. Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe statuetki i puzzle z reprodukcjami dzieł Jana Matejki. Zwycięzcy I, II i III miejsca wystąpili raz jeszcze podczas uroczystej gali, którą uświetnił uroczy zespół wokalny ze szkoły organizującej konkurs. Słuchacze mieli okazję się przekonać, że polska poezja patriotyczna prezentuje cały wachlarz emocji – od entuzjazmu i euforii po gorycz i cierpienie. A recytator znajduje w niej to, co mu w duszy gra. Dziękujemy, Antoni, Aleksandro, Alicjo, że zechcieliście zabrać innych do świata wielkich uczuć i mądrych przemyśleń. Jesteśmy pełni uznania dla Waszego talentu!



Czytaj więcej

Radosne spotkanie z „Syrenką”

Za nami gala finałowa 47. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”. Odbyła się 20 kwietnia w Mazowieckim Instytucie Kultury przy ul. Elektoralnej. Organizatorzy, jak zwykle, do ostatniej chwili trzymali w tajemnicy werdykt jury. Ten został odczytany podczas Koncertu Laureatów. Na scenie wystąpili recytatorzy, którym przyznano miejsca na podium. Towarzyszyli im muzycy. Ta niezwykle elegancka uroczystość była dla nas ogromnie radosna, bo okazało się, że II miejsce w tym prestiżowym konkursie (o zasięgu wojewódzkim, dodajmy) w swojej kategorii wiekowej zajęła… Aleksandra Kramek z IIa! Wiadomość jest tym wspanialsza, że recytatorzy z klas I – III prezentowali wysoki poziom, co podkreślali jurorzy w swoich wystąpieniach podczas gali i w protokole zamieszczonym na stronie internetowej MIK. W dniach 13 – 14 kwietnia przesłuchano aż 190 adeptów sztuki scenicznej. Ola zachwyciła i rozbawiła słuchaczy interpretacją wiersza Doroty Gellner pt. „Brat”. Podczas Koncertu Laureatów jej wystąpienie nagrodzono owacją, oklaskiwali ją również Mama, p. Agnieszka Borodejuk i – a jakże – Brat! Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i książki, ale największą pamiątką pozostaną na pewno wspomnienia z udziału we wspaniałej gali. Cieszymy się z sukcesu Oli, a powody do dumy ma cały Wawer, który reprezentowała w etapie wojewódzkim. Gratulacje, Aleksandro!




Czytaj więcej

Grand Prix nasze!

Już w styczniu zostały wysłane prace na XVII Ogólnopolski Konkurs Literacki pt. „I ty możesz zostać baśniopisarzem”, natomiast dopiero w kwietniu się okazało, że… Grand Prix jest nasze! Dla ścisłości: Marii Starczewskiej z klasy 5a. Maria, w towarzystwie polonistki – Pani Agnieszki Borodejuk – i swojej Mamy 12 kwietnia uczestniczyła w gali rozdania nagród w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Hansa Christiana Andersena w Radomiu. Dyrekcja i nauczyciele tej właśnie placówki są organizatorami konkursu. Jego celem jest popularyzacja twórczości patrona szkoły i wartości, jakie prezentuje, a także poszerzanie zasobu wiadomości na temat tradycji regionu. Wszystkie sprawy należy zgrabnie ująć w formie baśni, wiersza lub scenariusza spektaklu. W tym roku w konkursie wzięło udział 86 uczniów z 14 województw. Ogłoszenie jego wyników odbyło się w wyjątkowo uroczystej oprawie – w święto patrona radomskiej szkoły. Do ostatniej chwili organizatorzy zachowali w tajemnicy werdykt jury. Tym większa była radość, kiedy się okazało, że nie kto inny, a Maria Starczewska z PSP nr 92 w Warszawie zdobywa Grand Prix i Tytuł Odkrywcy Baśni 2024, pamiątkową statuetkę, Złote Pióro (w istocie wieczne), naręcze książek i worek innych niespodzianek (trzeba przyznać, że organizatorzy konkursu mogą rywalizować w obdarowywaniu ze Świętym Mikołajem). Największym i najwspanialszy prezentem okazało się jednak oglądanie spektaklu, który dzieci z klas młodszych PSP nr 2 w Radomiu, wraz ze swoimi nauczycielkami, przygotowały na podstawie… konkursowej pracy laureatki! Zadanie było tym trudniejsze, że Marysia napisała… wiersz! Nosi on tytuł „Spacer z Andersenem”, a mówi o urokliwych miejscach w Warszawie, kojarzących się miłośnikom baśni mistrza z losami jego bohaterów. Wszyscy obejrzeli barwne widowisko muzyczno-taneczne, tym bardziej niezwykłe, że ze sceny nie padło ani jedno słowo. Aktorzy w uroczy sposób – gestem, ruchem, kostiumami, rekwizytami – oddali treść wiersza Marysi. Co więcej? Krótki wywiad na scenie uczennic w roli reporterek z Autorką, spotkanie z wielbicielami (serio!), którzy zaangażowali się w przygotowanie spektaklu, poważna rozmowa z dziennikarzem Radia Plus (patrona medialnego konkursu), moc radości i wzruszeń. Tego dnia bez wątpienia Nasza Odkrywczyni Baśni długo nie zapomni! A nas rozpiera duma. Brawo, Mario! Niech złote pióro Ci służy!


Czytaj więcej

Pływamy i zdobywamy medale!

Piękny wyczyn naszych uczniów na gościnnej pływalni w Ciechanowie podczas 27. Mistrzostw Polski Szkół Niepublicznych w Pływaniu w dniach 5-6 kwietnia zasługuje na szczególne uznanie.

Przytaczamy relację trenera, pana Krzysztofa Ptasińskiego:

Na starcie stanęły 22 szkoły z całego kraju. Prywatna Szkoła Podstawowa nr 92 była reprezentowana przez grupę 48 zawodników, od klasy pierwszej do ósmej. Dyrekcja szkoły ufundowała stroje, czepki oraz koszulki z efektownym logo szkoły, dzięki czemu uczniowie prezentowali się bardzo widowiskowo. Wspaniała atmosfera zawodów, gorący doping ze strony dużej grupy rodziców (za co bardzo dziękujemy!) spowodowały, że nasi pływacy uzyskali życiowe wyniki. Warto podkreślić współpracę oraz wzajemne wsparcie pomiędzy zawodnikami, zarówno w startach indywidualnych, jak i w sztafetach.

Zaangażowanie uczniów, ich odpowiedzialna postawa i solidne przygotowanie zaowocowały wynikami, z których jesteśmy niezwykle dumni. W klasyfikacji punktowej nasza szkoła zajęła DRUGIE miejsce. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy miejsce PIERWSZE, zdobywając 11 medali złotych, 6 medali srebrnych oraz 7 medali brązowych. Najlepszym zawodnikiem w klasyfikacji FINA (Światowa Federacja Pływacka) został Janek Lewandowski. Tradycją jest, że po ceremonii rozdania nagród zwycięskie zespoły, razem z trenerami, wskakują do basenu ku uciesze zgromadzonych kibiców. Architektem tego sukcesu jest trener Paweł Kapusta wspomagany przez trenera Krzysztofa Ptasińskiego. W MPSN nasza szkoła startowała przeszło dwadzieścia razy, a tegoroczny wynik był jednym z najlepszych w historii tych występów. Na pewno nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Do zobaczenia za rok.

Poniżej przedstawiamy listę medalistów w poszczególnych konkurencjach.

Zawodnicy i Zawodniczki naszej SZKOŁY odnieśli sukces zajmując

I miejsce

W KLASYFIKACJI MEDALOWEJ!!!

II MIEJSCE

W KLASYFIKACJI PUNKTOWEJ

Zdobyliśmy 24 medale w konkurencjach Indywidualnych i Sztafetach!!!

Jan Lewandowski został najlepszym zawodnikiem według punktacji FINA


MEDALE ZŁOTE

Borys Gąsiorowski 25 m stylem klasycznym kategoria 8-9 lat

Witold Strzelczyk 25 dowolnym kategoria 10-11 lat

Socha Gabriela 50 m stylem klasycznym kategoria 12-13 lat

Marie Chloupek 50 m stylem motylkowym kategoria 12-13 lat

Jan Lewandowski 50 m stylem motylkowym kategoria 12-13 lat

50 m stylem dowolnym kategoria 12-13 lat

Szymon Chlipała 50 m stylem grzbietowym kategoria 14-15 lat

Krzysztof Baca 100 m stylem zmiennym kategoria 14-15 lat


Sztafeta chłopców 4x25 m stylem zmiennym kategoria 10-11 lat

Strzelczyk Witold, Śledziewski Marcin,

Pawlak Maksymilian, Krawczuk Oliwier


Sztafeta chłopców 4x50 m stylem zmiennym kategoria 12-13 lat

Jan Baca, Jakub Ges

Jan Lewandowski, Jan Szczeblewski


Sztafeta chłopców 4x50 m stylem zmiennym kategoria 14-15 lat

Szymon Chlipała, Michał Komosiński,

Michał Flisiuk, Baca Krzysztof


MEDALE SREBNE

Witold Strzelczyk 25 m stylem grzbietowym kategoria 10-11 lat

Marie Chloupek 50 m stylem klasycznym 12-13 lat

Jan Szczeblewski 50 m stylem klasycznym kategoria 12-13 lat

Stanisław Jura 50 m stylem grzbietowym kategoria 12-13 lat

Michał Flisiuk 50 m stylem motylkowym kategoria 14-15 lat


Sztafeta dziewcząt 4x50 m stylem zmiennym kategoria 12-13 lat

Ana Kaczor, Gabriela Socha,

Marie Chloupek, Barbara Korzeniewska



MEDALE BRĄZOWE

Aleksandra Cała 25 m stylem grzbietowym kategoria 10-11 lat

Oliwier Krawczuk 25 m stylem dowolnym kategoria 10-11 lat

Gabriela Socha 50 m stylem dowolnym kategoria 12-13 lat

Jakub Ges 50 m stylem klasycznym kategoria 12-13 lat

Krzysztof Baca 50 m stylem dowolnym kategoria 14-15 lat

Michał Flisiuk 50 m stylem klasycznym kategoria 14-15 lat


Sztafeta Dziewcząt 4x 25 m dowolnym kategoria 8-9 lat

Lewandowska Barbara, Szczeblewska Maria,

Dmowska Julia, Dziubłowska Małgorzata


Czytaj więcej

Kolejna sobota wolontariuszy
Nie wszyscy w sobotni słoneczny ranek mogą wybrać się w plener, by zachwycić się piękną przyrodą. Jeśli komuś przykro z tego powodu, to proszę pomyśleć o naszych wolontariuszach, którzy w sobotę 13 kwietnia z samego rana stawili się do pracy przy porządkowaniu leśnych i nadwiślańskich terenów. I choć akcja przebiegała pod mylącą nazwą „Impreza Plenerowa” i obejmowała zasięgiem pełną uroku Plażę Romantyczną, to rola młodzieży z 6a, 6b i 7b wcale nie sprowadzała się do zachwytów nad cudami natury, lecz do zbierania śmieci (nawet porzuconego sprzętu AGD), noszenia worków i porządkowania terenu. Pani Janina Karczewska roztoczyła pieczę nad zapracowanymi wolontariuszami, wykazując życzliwą troskę o dobre samopoczucie uczniów. Praca była mozolna, wymagająca cierpliwości, ale trud się opłacił. Integracja grupy, satysfakcja z dokonanego dzieła i szczere podziękowania Burmistrza Gminy Wawer są warte takiego wysiłku. Tym bardziej, że ognisko, kończące zajęcia, było naprawdę romantyczne.
Czytaj więcej

Opowiedziane obrazami z piasku

Czy pomyślelibyście, że historię Małego Księcia można przedstawić w obrazach… z piasku? Z opowieścią A. de Saint-Exupéry’ego zaprezentowaną w oryginalny sposób zapoznali się uczniowie klas 6a i 6b. W towarzystwie Pań Wychowawczyń i Pani Ewy Kuliberdy udali się do Mazowieckiego Centrum Kultury Medialnej, gdzie odbywają się spektakle Galitsyna Art Group. Przygotowane przez zespół widowiska łączą słowo (zarówno padające z ust aktorów na scenie, jak i odtwarzane z nagrań) z muzyką, improwizacją plastyczną, grą świateł, a w roli głównej występują animacja piaskiem i malowanie na wodzie. Na oczach widzów powstają niezwykłe obrazy stworzone ręką Tetiany Galitsyny, w okamgnieniu się odmieniają i znikają, by dać miejsce kolejnym (efekt pracy artystki pracującej przy stanowisku z boku sceny widz podziwia na wielkiej płaszczyźnie). Ów nietypowy sposób podejścia do zaprezentowania klasycznego dzieła literatury dziecięcej zachwycił odbiorców, którzy po raz pierwszy zetknęli się z takimi pomysłami scenicznymi. Jednogłośnie orzekli, że największy atut spektaklu stanowiło malowanie piaskiem. A oryginalna forma nie przysłoniła przesłania opowieści Exupéry’ego, czego dowodzą przemyślenia szóstoklasistów…

To był przede wszystkim spektakl o…

* więziach międzyludzkich, o „oswojeniu” (Jan Borowiec);

* podążaniu za własnymi pragnieniami i słuchaniu serca (Zofia Zakrzewska);

* przyjaźni, której nie ustalisz sobie jak planu zajęć, wymagającej czasu i wysiłku (Maja Tywoniuk);

* tym, jak dziecko dorasta i staje się odpowiedzialne (Zofia Sławińska);

* różnicach między myśleniem dzieci i dorosłych (Marcin Płudowski);

* postawach życiowych i świecie, który jest pełen nieoczywistych zjawisk (Mikołaj Łochowski).


Czytaj więcej

Wolonariusze na medal!

Czy wiecie, ile potrzeba energii, wytrwałości i refleksu, by zasłużyć na to określenie? „Wolontariusze na medal” – tak o młodzieży naszej szkoły wspomagającej sportowców 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego mówi pan Krzysztof Ptasiński, którego relację z udziału uczniów w tym emocjonującym zdarzeniu przytaczamy w całości:

„24 marca 2024 r. ulicami Warszawy przebiegli uczestnicy 18. Półmaratonu Warszawskiego. Trasa liczyła 21 km i prowadziła od Stadionu Narodowego poprzez Most Poniatowskiego aż na Żoliborz. Następnie biegacze przekroczyli Wisłę i Mostem Gdańskim wrócili na prawy brzeg miasta. Finisz biegu był przy alei Zielenieckiej i stacji Warszawa Stadion.

Uczniowie naszej szkoły pracowali jako wolontariusze na 15 km biegu. Do naszych zadań należało przygotowanie i prowadzenie punktu żywieniowego. Podawaliśmy zawodnikom wodę i izotonik oraz batony energetyczne. Było to nie lada wyzwanie, ponieważ w biegu uczestniczyło ok. 15 tys. biegaczy. Lawina biegnących ludzi trwała przeszło dwie godziny. Przez ten czas podaliśmy tysiące kubków z napojami. Nasza niewielka reprezentacja spisała się na medal. Dwudziestka wolontariuszy z klas VII a oraz VII b przy wsparciu nauczycieli wychowania fizycznego oraz pana Andrzeja Dubasa podołała wyzwaniu. Na zakończenie biegu uczniowie otrzymali pamiątkowe koszulki oraz drobne upominki.

Do zobaczenia we wrześniu podczas Maratonu Warszawskiego!”

Dziękujemy Panom Krzysztofowi Ptasińskiemu, Grzegorzowi Kucharskiemu i Andrzejowi Dubasowi za zorganizowanie pracy, wspieranie wolontariuszy i budzenie zainteresowań sportem.


Czytaj więcej

Święta Wielkiej Nocy

“Tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość
- te trzy:
A z nich największa jest miłość.”

1 Kor 13, 13

Drodzy Rodzice,
Nauczyciele,
Uczniowie!

Przed nami najpiękniejsze święta - Święta Wielkiej Nocy. Światłość pokona ciemność, życie pokona śmierć, dobro zwycięży zło.

W przededniu tych Wielkich Świąt życzymy, by wraz z budzącą się wiosną i w Państwu nastały nadzieja, wiara i pogoda ducha. Życzymy, by - „największa z tych trzech” - Miłość - gościła w Państwa domach, a czas wśród bliskich pełen był jej najskromniejszej odmiany - czułości.

Dyrekcja PSP nr 92 w Warszawie

Czytaj więcej

Wiosno, ach, to Ty!

Choć jeszcze kapryśna, bo strasząca nas mrozem, dręcząca szarością, smagająca wiatrem, ważne, że nadeszła! Wiosno, podjęliśmy wiele prób przekonania Cię, byś zjawiła się w pełnej krasie! W salach lekcyjnych pojawiły się kolorowe dekoracje, maluchy z klas I – III wykonały barwne plakaty. W optymistycznych nastrojach, a niektórzy i w żółto-zielonych strojach stawiliśmy się w szkole 21 marca. Na parterze od samego rana rozbrzmiewały znane kilku pokoleniom przeboje, m.in. Marka Grechuty czy Skaldów, które budziły do życia. A jeśli ktoś przyszedł jak chmura gradowa? Co się nie udało muzyce, tego dokonał opiekun Samorządu Uczniowskiego – Pan Grzegorz Kucharski, który witał wszystkich w kostiumie… kurczęcia… W czasie przerwy odbył się na I piętrze radosny koncert pod batutą Pana Jarosława Woźniaka. Zespół wokalny złożony z uczniów klas I – III śpiewał piosenki, w których wyraz „wiosna” był odmieniany przez wszystkie przypadki. Od razu zrobiło się słoneczniej, cieplej i weselej! „Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach, to Ty”!



Czytaj więcej

Czapki z głów!

Za nami etap gminny 47. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”. Uczestnikom tegorocznej edycji uroczyście wręczono nagrody w Filii Anin Wawerskiego Centrum Kultury 19 marca. Pięknie wydane książki i słodkie niespodzianki otrzymali wszyscy reprezentanci szkół. Z licznej grupy recytatorów jury pod przewodnictwem Pana Wojciecha Adamczyka – reżysera teatralnego i filmowego – wybrało cztery osoby, które będą reprezentowały Wawer w eliminacjach wojewódzkich w Mazowieckim Instytucie Kultury. Z dumą zawiadamiamy, że w tym gronie znalazły się dwie nasze uczennice! Karla Dzierzgowska z 3a i Aleksandra Kramek z 2a okazały się bezkonkurencyjne w kategorii klas I – III i… ex aequo zajęły I miejsce w gminnym etapie konkursu! Karla recytowała wiersz Wandy Chotomskiej pt. „Kłótnia zabawek”, a Ola – utwór Doroty Gellner „Brat”. Wyróżniły się już w konkursie szkolnym, a swoją klasę potwierdziły w kolejnych eliminacjach. Co za sukces! Rozpiera nas duma. Gratulujemy dziewczętom i życzymy im znakomitego występu na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury w kwietniu.


Czytaj więcej

Wizyty bliskich doradców

Tydzień Doradztwa Zawodowego to w naszej szkole czas wyjątkowych wizyt. Gościmy Rodziców, którzy w klasach swoich pociech prezentują własne profesje. W tym roku spotkania odbyły się w dniach 11 – 15 marca. O swojej pracy opowiadali lekarze różnych specjalności, prawnicy (adwokaci i sędziowie), informatycy, redaktorzy, restauratorzy, logopeda, agent nieruchomości, przedsiębiorca, strażak. Nie brakowało prezentacji rzadkich zawodów, choćby lutnika. Na spotkania z dziećmi i młodzieżą Wychowawczynie zaprosiły też pracowników szkoły – Panią pielęgniarkę czy Panią pełniącą obowiązki szefowej kuchni. Padły tysiące pytań! Często rozmowa łączyła się z przyjemnymi zadaniami praktycznymi, na przykład podczas wizyty twórcy gitar można było posłuchać brzmienia instrumentów elektrycznych, spróbować swoich sił w grze, słowem – przymierzyć się do przyszłej roli gwiazdy rocka (improwizacje, a i owszem, też były). Rodzicom serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas i znakomite prezentacje, a wszystkich pozostałych zapraszamy do udziału w Tygodniu Doradztwa Zawodowego za rok!


Czytaj więcej

Jaki wybiorę zawód?

Tydzień doradztwa zawodowego w naszej szkole rozpoczęliśmy 12 marca od wyprawy klas III do miasteczka „Minicity”. Nie była to jednak wycieczka rekreacyjna; dzieci podjęły się zadań, jakie na co dzień wykonują dorośli przy maszynach, za biurkiem, z kamerą w ręku lub za kierownicą samochodu. Możliwości wyboru zachwycały i równocześnie onieśmielały, więc naprawdę trudno było zdecydować, czy lepiej być policjantem czy prezesem banku. Nasi uczniowie dowiedzieli się, że istotne w tej sytuacji są predyspozycje zawodowe, zainteresowania i, oczywiście, wykształcenie. Kusząca była propozycja pracy w charakterze strażaka, ale równie atrakcyjna wydawała się być posada w studiu telewizyjnym. Wynagrodzenie, zarówno w kwocie brutto, jak i „na rękę”, odgrywało ważną rolę, więc często decyzja była uzależniona od wysokości wypłaty. Czy praca usatysfakcjonowała naszych trzecioklasistów? Może tak, szczególnie wtedy, gdy po odprowadzeniu podatku, mogli zakosztować przyjemności wydawania samodzielnie zarobionych pieniędzy w Sklepiku Marzeń. Zupełnie jak w świecie dorosłych.


Czytaj więcej

Trening na miarę olimpijczyków

Kiedy czytamy o szkoleniu naszych uczniów w Spale i kiedy oglądamy zdjęcia z niezwykle intensywnych treningów, trudno nam się oprzeć wrażeniu, że mamy do czynienia z prawdziwymi sportowcami. Takimi, którzy nie boją się wysiłku i mogą poszczycić się hartem ducha. W dniach 8-10 marca 48 zawodników z naszej szkoły zmierzyło się z zadaniami, jakie zwykle stawia się przed kimś, kto zmierza do sukcesu. I niekoniecznie tym sukcesem jest najwyższe podium, jest nim również uzyskanie wiary we własne możliwości i zwalczenie wątpliwości.

Informacje o szkoleniu młodych sportowców uzyskaliśmy od trenera, pana Krzysztofa Ptasińskiego. Przeczytajcie:

Spała – niewielka miejscowość w centralnej Polsce. Dla zwykłych śmiertelników miasteczko o turystyczno-wypoczynkowym charakterze, dla sportowców miejsce przygotowań do najważniejszych zawodów, włącznie z Igrzyskami Olimpijskimi. Tegoroczny wyjazd uczniów-sportowców z naszej szkoły obejmował szkolenie pływacko-lekkoatletyczne. Wspaniałe warunki socjalno-bytowe oraz baza treningowa powodują, że pobyt w Centralnym Ośrodku Sportu jest czymś absolutnie niepowtarzalnym i wyjątkowym. Program szkoleniowy obejmował treningi na pływalni, treningi na hali lekkoatletycznej oraz wykłady z zakresu technik pływackich i promowanie zdrowego stylu życia.

Treningi pływackie przeprowadzano w dwóch grupach wiekowych. Zawodnicy starsi pracowali z trenerem panem Krzysztofem Ptasińskim, natomiast zawodnicy młodsi z trenerem panem Pawłem Kapustą. Dobrym duchem i opiekunką była pani Ania Jankun. Był to nasz 32. wyjazd do Spały w historii szkoły. Pomimo ogromnego zmęczenia w poniedziałek wszyscy zjawili się w szkole, dzieląc się wrażeniami z kolegami i koleżankami. Mamy nadzieję, że kolejne, jesienne zgrupowanie dojdzie do skutku i będzie równie owocne.


Czytaj więcej

Piosenki w Dniu Kobiet

Czasy oficjalnych akademii dawno minęły, więc nikogo chyba nie zdziwiło, że 8 marca u nas w szkole było słodko, muzycznie i tanecznie. Nauczyciel muzyki pan Jarek Woźniak oraz wuefista, a równocześnie opiekun Samorządu Uczniowskiego, pan Grzegorz Kucharski, sprawili, że nieco zużyte słowo „dżentelmen” odzyskało blask. Panowie zadbali o to, by każda Kobieta w szkole, bez względu na wiek, poczuła się doceniona. Rozbrzmiewająca w holu I piętra muzyka ściągnęła w to miejsce tłum dzieci i młodzieży oraz pracowników szkoły. Na zaimprowizowanej estradzie Panowie grali i śpiewali najbardziej romantyczne utwory, takie jak „Nic dwa razy”, „Jej portret”, „Dopóki jesteś” i „Dziewczyny, które mam na myśli”, a wtórował im chór dziewczęcych głosów. Kaja i Melania z IV a oraz Emilka, Hania, Natalia i Gosia z III b dzielnie dotrzymywały placu Mistrzom ceremonii. Chwytające za serce melodie, porywające do tańca nutki rozkołysały młodą publiczność, zawsze skorą do wyrażania emocji. Panie, Dziewczyny i Dziewczynki serdecznie dziękują za wspaniałą atmosferę i za to, że naprawdę było tak „jakby róża przez otwarte wpadła okno”.

W klasach też było radośnie, dziewczynki otrzymały od swoich kolegów słodycze, kwiatki i upominki. I cóż z tego, że padło trochę głosów na temat… dyskryminacji chłopców, którzy na swoje święto muszą jeszcze trochę poczekać?


Czytaj więcej

Dzieci i greccy bogowie

Nie od dziś wiadomo, że książki bywają inspiracją dla naszych szkolnych artystów: prowokują do rysowania i odgrywania scen. Tym razem do twórczości teatralnej zachęciły uczniów „Mity dla dzieci” Grzegorza Kasdepke. Klasa 3 a zainteresowana światem olimpijskich bogów dokonała scenicznej adaptacji wybranych mitów starożytnego świata. 6 marca w zaimprowizowanym teatrzyku pojawiły się kukiełki przedstawiające między innymi Ikara i Dedala, Prometeusza, Orfeusza oraz bogów: Dzeusa, Demeter, Afrodytę, Hadesa, Erosa, Herę. Nie tylko scenografia stanowiła nie lada wyzwanie dla trzecioklasistów; uczniowie opracowali cały scenariusz przedstawienia i niczym prawdziwi aktorzy z niewielką tremą odegrali role przed bardzo wymagającą publicznością, czyli dziećmi z klas I i II. Przyłączamy się do braw, które rozbrzmiały, gdy tylko zapadła umowna kurtyna, i dziękujemy pani Teresie Kułak – wychowawczyni klasy, a przy tym pełnej inwencji animatorce dziecięcej twórczości.




Czytaj więcej

Pożegnanie zimy

Jak stosownie pożegnać zimę? Uczniowie klasy 6a znaleźli właściwy sposób. Tuż przed zakończeniem sezonu łyżwiarskiego, 29 lutego, stawili się na lodowisku w Ośrodku Sportu i Rekreacji Wawer w Aninie. Pod opieką Wychowawczyni oddali się zimowemu szaleństwu! Jedni postawili na zabawy zespołowe, inni czerpali przyjemność z samotnej jazdy. Chłopcy od razu zorganizowali zawody na krótkim i długim torze. Dziewczęta próbowały wymyślnych figur. Warto podkreślić, że niektórzy po raz pierwszy w życiu stanęli na łyżwach! Znakomitych instruktorek, rekrutujących się spośród koleżanek z klasy, nie brakowało. Na lodzie, jak to na lodzie, nie sposób się uchronić przed upadkami, ale te nie są przerażające przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa (kask obowiązkowy!). Wszyscy orzekli zgodnie, że zabawa była przednia. Nawet pingwinki to potwierdziły! Polecamy innym klasom takie spędzanie czasu, z tym że… w przyszłym sezonie!


Czytaj więcej

Dzień dobry, Śpiochy!

27 lutego już z samego rana widać było na szkolnych korytarzach smętnie snujące się zaspane postaci w piżamach i szlafrokach. Sale lekcyjne zamieniły się w sypialnie, podręczniki i zeszyty poznikały pod stertami poduszek i koców. Uczniowie postanowili przespać dzień? To na szczęście tylko pozory! Dzień Śpiocha dla wielu z nas wcale nie był okazją do spania, wręcz przeciwnie – prowokował do zabawy w chowanego (pod kocykami, oczywiście), do rzucania poduszkami (kto tego nie lubi?) i do nucenia rzewnych kołysanek. Panie Wychowawczynie klas I-III, aranżując wydarzenia w pomieszczeniach lekcyjnych i w szkolnym holu, dopilnowały, by senne marzenia dzieci były pełne najładniejszych kolorów i piosenek.


Czytaj więcej

Sprzątamy las

Niezależnie od corocznej jesiennej akcji „Sprzątanie Świata” wolontariusze naszej szkoły wzięli udział w porządkach wiosennych. W sobotnie przedpołudnie 2 marca dokładnie i sumiennie spenetrowali obszar wawerskiego lasu przy ulicy Lucerny, wynosząc w workach puszki, butelki, tekturowe opakowania żywności, świadczące o niefrasobliwości niektórych spacerowiczów. Młodzież, świadoma konsekwencji zanieczyszczenia środowiska naturalnego, nie zwlekała z podjęciem pracy, nawet w dniu wolnym od nauki. Projekt ekologiczny „Przynieś, Wynieś, Pozamiataj” wpisał się w plan działań szkolnego wolontariatu, prowadzonego przez panią Janinę Karczewską.

Dziękujemy uczniom klas VII a i VII b za zapał i mnóstwo energii podczas sprzątania leśnych terenów naszej dzielnicy, natomiast Pani – opiekunce i koordynatorce działań gratulujemy uczniów zawsze gotowych do ratowania przyrody.



Czytaj więcej

Święto polszczyzny

W zasadzie celebrowaliśmy Międzynarodowy Tydzień Języka Ojczystego! Główne obchody święta, owszem, przypadały na 21 lutego, ale nasze polonistki miały tak wiele pomysłów na oddanie hołdu mowie ojczystej, że nie zdołaliśmy ich zrealizować jednego dnia! Czwartoklasiści, pisząc arcytrudne dyktando, poznali historię bohaterskiego króla Huberta, który rozprawił się z okrutną wiedźmą. Piątoklasiści wzięli udział w dwuetapowym (pisemnym i ustnym) konkursie o tytuł Mistrza Słowa. Szóstoklasiści mieli okazję wykazać się wiedzą w niebanalnym teście z kultury języka. W klasach siódmych i ósmej odbył się quiz sprawdzający umiejętność zastosowania wyrazów poznawanych w ramach projektu „Słówko tygodnia”. Co ważne, rywalizacja była nie dla wybrańców – prymusów, w szranki stanęli wszyscy uczniowie! Recytatorzy z klas I – III i IV – V dali popis swoich umiejętności w eliminacjach szkolnych konkursu „Warszawska Syrenka”. Zacne te inicjatywy przyniosły wiele pożytku, ale i radości. Największą atrakcję stanowił pełen humoru koncert w korytarzu na I piętrze, przygotowany przez Panią Dyrektor Sławomirę Horne – inicjatorkę wszystkich działań związanych z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole – i Pana Jarosława Woźniaka. Sceneria nie pozostawiała wątpliwości – biało-czerwone proporczyki i takież kotyliony zaświadczały, że odbywa się święto polszczyzny. Repertuar wokalistów rekrutujących się spośród publiczności (każdy dostał tekst do ręki) stanowiły piosenki do wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej. Wyśpiewano między innymi, co do trznadla rzekł trznadel – ten, co chciał przetrzebić chaszcze, jak w gąszczu szczawiu we Wrzeszczu klaszczą kleszcze i świszcze świerszcz pod leszczyną. To dopiero były wyzwania lingwistyczne! A szczygieł szepcze w szczelinie, że ten zapał nam nie minie!


Czytaj więcej

Recytatorzy na szkolnej scenie

W tym roku termin szkolnego etapu Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka” zbiegł się w czasie z obchodami Tygodnia Języka Ojczystego. Znakomite występy naszych artystów stanowiły wymowny dowód piękna polszczyzny. Dziękujemy za tę ucztę dla ucha! Eliminacje przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych: I – III i IV – V. Nad ich przebiegiem, jak zawsze, czuwała Pani Agnieszka Borodejuk. Zgodnie z regulaminem, młodsi przygotowali jeden utwór, starsi – dwa. Okazało się, że nadal dobrze się mają klasycy – uczestnicy konkursu chętnie wybierali wiersze Wandy Chotomskiej, Ludwika Jerzego Kerna, Jana Brzechwy, Doroty Gellner. Jury z zainteresowaniem słuchało prezentacji w dniach 20 – 22 marca. Panie Dyrektor – Karolina Dmeńska i Hanna Gąbka – oraz Pani Krystyna Moczydłowska szczególnie były pod wrażeniem występów najmłodszych, którzy zadali sobie trud nauczenia się długich i mało znanych wierszy. Najlepsze z najlepszych – laureatki I i II miejsca – wezmą udział w eliminacjach gminnych konkursu. Niestety, regulamin jest bezduszny – tylko po dwie osoby z każdej kategorii wiekowej mogły się znaleźć w tej reprezentacji. Oto lista tych, którzy sięgnęli po laury.

Kategoria klas I – III

I miejsce – Karla Dzierzgowska z 3a

II miejsce – Aleksandra Kramek z 2a

III miejsce – Antoni Maciejewski z 2a, Alicja Banasiuk z 2b, Hanna Maciejewska z 3a


Kategoria klas IV – V

I miejsce – Maria Starczewska, 5a

II miejsce – Hanna Guczalska, 4c

III miejsce – Wojciech Kramek, 4c


Czytaj więcej

Ach, ten język polski!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego, wzmógł aktywność całej szkoły, skłaniając uczniów i nauczycieli do okazania szczególnej troski naszej rodzimej mowie.

Biblioteka przeprowadziła dla klas V konkurs „Mistrz Słowa”, który uświadamiał młodym użytkownikom języka, że polszczyzna wcale nie jest łatwa do opanowania. Trzeba wielu starań, by uzyskać ten honorowy tytuł. Po kwalifikacjach wstępnych obejmujących wszystkich piątoklasistów, nastąpiły trudniejsze i bardziej skomplikowane zadania skierowane do zwycięzców I etapu. Bawić się na dworze czy na dworzu, zjeść pomarańcz czy pomarańczę – to tylko niektóre z licznych wątpliwości, które rozstrzygali finaliści konkursu. Natomiast „łamańce językowe” były przeznaczone dla wszystkich, bo kto nie chciałby poćwiczyć wymowy polskich skomplikowanych głosek „sz”, „cz” „trz”, „dż”? Zdania „Szedł Sasza suchą szosą” i „chrząszcz brzmi w trzcinie” okazały się dobrym treningiem dla miłośników ojczystej mowy.

W efekcie konkurs pozwolił nam wyłonić prawdziwych Mistrzów Słowa, których 4 marca podczas uroczystego apelu nagrodziliśmy książkami i bibliotecznymi zakładkami. Są nimi:


Hanna Myśliwiec, kl. V c – I miejsce

Stanisław Hys, kl. V c – I miejsce

Antonina Frelek, kl. V c – I miejsce

Klara Dąbrowska, kl. V a – II miejsce

Alicja Latkowska, kl. V a – III miejsce

Liliana Szaranowicz, kl. V c – III miejsce


Wyróżnienia uzyskali:

Milena Głusik, kl. V b, Piotr Orłowski, kl. V b, Maria Starczewska, kl. V a, Hanna Mendoń, kl. V a,

Wiktor Janas, kl. V a, Natasza Świeca, kl. V b, Maria Skopińska, kl. V c, Zofia Żarkowska, kl. V c,

Kacper Matyjek, kl. V b.


Serdecznie dziękujemy Uczniom i Nauczycielom za codzienną troskę o piękno naszej ojczystej mowy.




Czytaj więcej

Piękno ojczystego języka

Czy mówimy poprawną polszczyzną? Czy dbamy o prawidłową budowę zdań i bogactwo naszego słownictwa? Okazuje się, że tak. Uczniowie klas III uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych, podczas których zaprezentowali swoje umiejętności posługiwania się językiem ojczystym. Wybranie poprawnej odpowiedzi, wskazanie wyrazu bliskoznacznego i przeciwstawnego, nazywanie uczuć i przekształcanie zdań – to tylko niektóre z zadań, z którymi musieli uporać się trzecioklasiści. Pracy było sporo, ale ile przy tym satysfakcji! Kolorowe slajdy nawiązujące do baśni Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu” pobudzały wyobraźnię dzieci i skłaniały do refleksji nad rolą języka w życiu każdego człowieka i każdego narodu.

Lekcje w kl. 3 a i 3 b „Słowa jak kryształy lodu” nawiązywały do obchodzonego przez cały świat Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Nasze dzieci już wiedzą, jak ważna jest troska o język polski.


Czytaj więcej

Dzień pod znakiem serduszek

Nie sposób było się nie uśmiechnąć, gdy przekroczyło się próg szkoły 14 lutego. Na parterze wirowały w powietrzu ramki z serduszkami – tu ci, którzy darzą się sympatią mogli sobie zrobić urocze zdjęcie. Motyw czerwonych i różowych serc zdominował wszystkie dekoracje klasowe. Na I piętrze podczas długiej przerwy odbył się koncert – wówczas mali artyści z klas 2b i 3b, wspierani przez Pana Jarosława Woźniaka (naszego muzyka) i Pana Grzegorza Kucharskiego (nauczyciela WF i opiekuna Samorządu Uczniowskiego), wyśpiewali, że miłość kwitnie wokół nas i że all you need is love. Kto chciał, mógł poczuć się odbiorcą wyznań: Będziesz moją panią lub Po prostu bądź. Autorem wezwań: Hej, ludzie i Na dzień dobry był Pan Woźniak, który przygotował muzyczną niespodziankę. Po południu nastała oczekiwana przez wszystkich chwila – rozpoczęła działalność poczta walentynkowa. Zadania listonoszy wypełniali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – wchodzili do każdej klasy i wręczali adresatom liściki, które rano trafiły do tajnej skrzynki. Warto zaznaczyć, że niektóre walentynki były maleńkimi dziełami sztuki, ich nadawcy nie tylko wykazali się uczuciowością, ale i wrażliwością na piękno. To miłe, że pocztylioni mieli też przesyłki dla nauczycieli! Dzień Zakochanych był czasem uśmiechu i okazywania sympatii. Warto, by jego czar trwał nie tylko jeden dzień…



Czytaj więcej

Sukcesy na basenie

20 lutego br. podczas Zawodów Pływackich o Puchar Dyrektora SSP nr 10 o zasięgu wojewódzkim wywalczyliśmy II miejsce w klasyfikacji punktowej. Nasi reprezentanci stanęli na podium w koszulkach z logo szkoły, dumni z osiągnięć i szczęśliwi ze spełnienia marzeń. W zawodach startowało 15 szkół niepublicznych z województwa mazowieckiego, więc sukces jest niebagatelny. W klasyfikacji medalowej również zajęliśmy II miejsce. 29 krążków, w tym 11 złotych, 13 srebrnych i 5 brązowych to wynik ciężkiej pracy, samodyscypliny i wielkich ambicji. Tym samym nasi zawodnicy potwierdzili, że sport jest dla nich bardzo ważny, i choć treningi pod okiem naszego wuefisty, pana Pawła Kapusty, wymagają wielu wyrzeczeń, to warto poświęcić im i czas, i serce.

Serdecznie gratulujemy młodym Sportowcom, Trenerowi i Rodzicom.


Czytaj więcej

Znów graliśmy bez fałszu!

Jak co roku graliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy! Postawa wolontariuszy tym zacniejsza, że poświęcili na akcję ostatni dzień ferii, bowiem 32. Finał odbył się 28 stycznia. W ich szeregach stanęło aż 58 reprezentantów naszej szkoły – z klas szóstych, siódmych i ósmej. Jak chciał Jurek Owsiak – „tu wszystko grało OK”! Nad sprawnym przebiegiem akcji i bezpieczeństwem uczniów czuwali – jak co roku – Pani Magdalena Donat i Pan Krzysztof Ptasiński. Nasi wolontariusze z oddaniem zbierali na ulicach stolicy pieniądze na tegoroczny cel Orkiestry – „Płuca po pandemii”. Dodatkowo wykazali się pomysłowością, bo założyli eSkarbonki i zgromadzili w nich sporo środków. Brawa za inicjatywę! Wolontariusze zebrali do puszek aż 61 034,44 zł! Do uczniowskich eSkarbonek wpadło 11 971 zł, ze skarbony szkolnej wyjęliśmy 2834,50 zł, Pani Dyrektor Karolina Dmeńska przekazała 700 zł ze środków zgromadzonych przez nas na Szkolnym Pikniku Charytatywnym, a Pani Dyrektor Grażyna Seroka przeznaczyła na akcję 1200 zł. Zaangażowanie szkolnej społeczności w zbiórkę zaowocowało pokaźną sumą 75 839,94 zł i 143 euro! Kolejny raz pobiliśmy swój rekord! Przypomnijmy – w ubiegłym roku przekazaliśmy WOŚP 63 500,71 zł. Akcja została podsumowana na apelu szkolnym, sprawujący nad nią pieczę nauczyciele i Panie Dyrektor podziękowali wszystkim wolontariuszom i wyróżnili tych, którzy wykazali się największym zaangażowaniem. Cóż pozostało? Wierzyć, że młodsi pójdą w ich ślady i w przyszłym roku zagrają równie pięknie!


Czytaj więcej

To był bal!

10 stycznia był naprawdę gorącym dniem. Nie szkodzi, że termometr za oknem wskazywał -12 stopni C, ponieważ temperatura w sali gimnastycznej naszej szkoły całkowicie przeczyła tej mroźnej rzeczywistości. Wróżki, księżniczki, smoki, rycerze i inne bajkowe postaci rozgrzały świat w sobie tylko znany tajemniczy sposób. Dzieci z klas I-III, zgodnie z tradycją, przybyły na bal karnawałowy w niebanalnych kostiumach, również w smokingach i eleganckich sukniach. Zabawa trwała przez kilka godzin i obfitowała w przeróżne atrakcje. Wielu zwolenników zyskała gra z balonami, ogromne emocje wywołał też bieg z jajkiem na wielkiej łyżce. Uczestnicy zawodów zostali nagrodzeni kubeczkami z logo naszej szkoły, wszystkich też zaproszono na słodki poczęstunek. Jednak najbardziej cieszyła dzieci możliwość wspólnej zabawy i tańców w kółeczku lub w korowodzie, prowadzonym przez Panią Iwonę Nadolną, występującą w roli wodzireja. Samorząd Uczniowski, kierowany przez Panią Magdalenę Sorokę i Pana Grzegorza Kucharskiego, cały czas podgrzewał atmosferę zabawy i dbał o dobry nastrój małych gości. Dziękujemy Organizatorom i Paniom Wychowawczyniom za to bajecznie kolorowe i pełne dziecięcej radości popołudnie.





Czytaj więcej

Ostatnie dni karnawału

Zaczął się 6 stycznia od świątecznego wypoczynku, a zakończy w ostatki 13 lutego. W międzyczasie były ferie i wiele okazji do znakomitej zabawy, nie zawsze na śniegu, bo tym razem zima skąpiła nam swych uroków. Mimo to do szkoły powróciliśmy w radosnych nastrojach i jeśli tylko zapomnieć o trudach egzaminów próbnych w klasie VIII oraz o kolejnych etapach konkursów i licznych sprawdzianach, to można powiedzieć, że karnawał, zgodnie z tradycją, zapewnił nam sporą dozę rozrywki.

9 lutego w godzinach popołudniowych muzyka przyciągnęła do sali gimnastycznej najpierw klasy IV i V, a po dwóch godzinach zabawy – klasy VI-VIII. Pani Iwona Nadolna i pan Grzegorz Kucharski zaaranżowali bal prawie na miarę staropolskich zapustów. Oprócz spontanicznej zabawy przy muzyce na parkiecie odbywały się konkursy i popisy taneczne. Atmosferę tworzyły migoczące światła oraz ciekawa dekoracja sali (dzieło pani Ewy Kuliberdy), a także oryginalne kreacje niektórych tancerzy. Samorząd Uczniowski zadbał też o chłodne napoje i słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników. Czas mijał w tanecznych krokach walca, polki, disco i różnych dziecięcych pląsów.

Dziękujemy osobom zaangażowanym w organizację i przebieg karnawałowej zabawy.


Czytaj więcej

Życzenia Bożonarodzeniowe

„Zawsze, kiedy milkniemy, by wysłuchać innych i wspieramy ich naszą, choćby cichą, obecnością jest Boże Narodzenie”

Drodzy Nauczyciele,

Rodzice,

Uczniowie!

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu nieustannej Nadziei, pogody ducha oraz wiary w Dobro i Piękno.

Dyrekcja PSP 92
w Warszawie

Czytaj więcej

Hej kolęda, kolęda!

Trudno nie myśleć, że święta tuż-tuż, gdy z różnych miejsc szkoły, ze wszystkich pięter dobiegają nas kolędy, śpiewane przez uczniów. Mali i nieco starsi kolędnicy pod opieką Pana Jarka Woźniaka, nauczyciela muzyki, zaglądali podczas czwartkowych lekcji do kolejnych pomieszczeń i ogłaszali śpiewem, że oto „przybieżeli do Betlejem pasterze”. Bogaty zestaw kolęd uzupełniały życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w nowym roku.

Uczniowie nie pominęli żadnej sali lekcyjnej, byli u Pani Dyrektor, również w sekretariacie, w bibliotece, w gabinecie lekarskim, a nawet w kuchni! Ze wzruszeniem witaliśmy rozśpiewanych gości w mikołajkowych strojach, którzy przywoływali nastrój wigilijnej wieczerzy, gdy wszyscy domownicy szczodrze dzielą się radością. I słuchaliśmy kolęd, błądząc już myślami wokół choinek w naszych rodzinnych domach. Wesołych świąt wszystkim!


Czytaj więcej

Z klasą – przy stole

Kindersztuba – dobra rzecz, każdy to powinien mieć – pod takim hasłem w Domu Polonii w Pułtusku są organizowane zajęcia poświęcone zasadom dobrego zachowania się, nie tylko przy stole. Uczniowie klasy 6a mieli niebywałą okazję 21 grudnia odbyć szkolenie na temat savoir-vivre’u w niezwykłej scenerii – we wnętrzach zamkowych. Towarzyszyły im Panie Ewa Kuliberda i Agnieszka Borodejuk (wychowawczyni). Celem warsztatów zatytułowanych „Gawęda o zachowaniu przy stole” jest nie tylko przypomnienie zasad eleganckiego spożywania posiłku i korzystania z zastawy. Kto pierwszy powinien wejść do sali restauracyjnej? Jak nakrywać i podawać do stołu? Jak jeść potrawy – jak pokonać długi makaron, drobny groszek czy skrzydełko perliczki? Co zrobić z serwetką i sztućcami? Wyczerpujących odpowiedzi na te i inne pytania udzielił zamkowy Mistrz Kelnerstwa, inspirując odważnych uczestników warsztatów do odgrywania scenek. Śmiechu było co niemiara! Podczas obiadu, który nastąpił od razu po zajęciach, wszyscy mogli zdobyte umiejętności wykorzystać w praktyce. Przeszkolona dziatwa z radością zasiadła do lukullusowej uczty – podano, zgodnie z protokołem, przystawkę, zupę, drugie danie i deser – w wersji mięsnej lub wegetariańskiej, w zależności od upodobań. Było wytwornie, co nie znaczy – sztywno. Wspólne biesiadowanie dostarczyło szóstoklasistom wiele radości. A egzamin z zasad zachowania się przy stole zdali celująco!


Czytaj więcej

Świątecznie i bajecznie

Wiele osób zapytanych o dzieło sztuki kojarzące się z Bożym Narodzeniem zapewne odpowie: „Dziadek do orzechów”. Nie ma lepszego sposobu na wprawienie się w świąteczny nastrój niż wizyta w Art Box Experience. Przekonali się o tym uczniowie klasy 6a, którzy w towarzystwie Wychowawczyni 11 grudnia udali się do Fabryki Norblina przy ulicy Żelaznej. Odwiedzający multisensoryczną wystawę mogą dzięki wyświetlanym w baśniowej scenerii napisom odkryć tajemnice „Dziadka do orzechów”: poznać kilka faktów z życia twórcy opowiadania – E. T. A. Hoffmanna – pisarza niemieckiego (prześledźcie jego związki z Polską!), odkryć, że błędnie przypisano autorstwo tekstu tłumaczowi na francuski – Aleksandrowi Dumasowi, poznać historię narodzin baletu zainspirowanego utworem literackim i wreszcie – przeczytać streszczenie opowieści. Wystawę śmiało mogą odwiedzić i miłośnicy dzieła, i ci, którzy o nim nic nie wiedzą. Dookoła widza przewijają się monumentalne, barwne obrazy z „Dziadka do orzechów” – zarówno w wersji animowanej, jak i aktorskiej, a także w wydaniu baletowym. Rozbrzmiewa przepiękna muzyka Piotra Czajkowskiego. A sztukę można kontemplować… na wielkich poduchach i miękkich siedziskach, co nie jest bez znaczenia! Obcowanie z kulturą wysoką w pozycji półleżącej? Może nietypowe, ale jakże przyjemne! Polecamy!





Czytaj więcej

Piknik Charytatywny

Było gwarnie, kolorowo, zabawnie, wzruszająco i mądrze. I - mimo zimna za oknem - jakoś nadzwyczaj ciepło... za sprawą XVII Świątecznego Pikniku Charytatywnego! Po czterech latach przerwy (spowodowanej pandemią) kultywujemy tę tradycję. W tym roku spotkaliśmy się wszyscy 9 grudnia: Dyrekcja, Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice, Dziadkowie, Sympatycy i Pracownicy szkoły. Zaszczycili nas swoją obecnością: p. Łukasz Jeziorski - zastępca burmistrza dzielnicy Wawer, p. dr Marek Migdał – dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ks. Mariusz Lech - proboszcz naszej parafii. Gości powitała p. dyr. Grażyna Seroka. W swoim wystąpieniu podkreśliła ważną rolę Pikniku w życiu szkoły i przypomniała, komu śpieszyliśmy z pomocą w poprzednich latach.

W tym roku dochód z akcji charytatywnej przekazaliśmy na budowę Instytutu Psychiatrii i Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Ile radości wzbudza dawanie innym, wie tylko ten, kto uczestniczył w Pikniku! Uczniowie sprzedawali swoje dzieła, organizowali loterie, urządzali salony gier i zabaw, uwijali się w kawiarenkach i przy bufetach oferujących smakołyki. Dzielnie towarzyszyli im Rodzice, którzy z dużym wyprzedzeniem planowali udział w akcji charytatywnej, przygotowując ozdoby świąteczne, gromadząc atrakcyjne przedmioty na licytację. Wiele emocji wzbudziła aukcja w sali gimnastycznej. Była propozycja lekcji tańca z Anną Głogowską, piłka tenisowa z autografem Igi Świątek, płyty Sanah podpisane przez wokalistkę, bilety na koncert Dawida Podsiadły i wiele, wiele innych niespodzianek. Pani dyr. Karolina Dmeńska, czuwająca nad organizacją Pikniku, z dumą prezentowała Gościom wachlarz atrakcji. Nie sposób wymienić wszystkich pomysłów dzieci na skłonienie dorosłych do ofiarowania pieniędzy na szlachetny cel! Zgromadziliśmy imponującą sumę: 118 239zł 59gr! Łatwiej jest czynić dobro, gdy pomaga wielu - takie motto towarzyszyło tegorocznemu Piknikowi. Bez wątpienia potwierdziliśmy słuszność słów Hermanna Gmeinera - austriackiego działacza społecznego. Serdecznie dziękujemy hojnym darczyńcom!

Jak zawsze, Piknik stał się też okazją do poszukiwań twórczych i odkrywania wiedzy. Grudzień znów był czasem wyjątkowej premiery! Przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję widowisko, w którym słowo przeplatało się z muzyką i tańcem. Swoimi działaniami artystycznymi wpisaliśmy się w roczny projekt szkolny odbywający się pod hasłem: „Z biegiem Wisły”. Najpierw najmłodsi przedstawiciele naszej społeczności wprawili Gości w radosny nastrój swoim śpiewem. W pełnym składzie, przygotowani przez p. Jarosława Woźniaka, uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich z entuzjazmem przypomnieli, że święta tuż, tuż! Później aktorzy Teatru GLAN, prowadzonego przez p. Julię Kotarską, zaprezentowali oryginalną etiudę poświęconą Królowej Polskich Rzek. Liryczna forma skłoniła Widzów do refleksji nad relacją człowiek-natura. Następnie nasi Goście spotkali się z kolędnikami znad Wisły. Z Mazowsza przenieśliśmy ich do Małopolski i na Podhale, by później w zawrotnym tempie zabrać w barwnym korowodzie nad Królową Polskich Rzek. Zainspirowani utworami Teofila Lenartowicza sięgnęliśmy po autentyczne zapisy życzeń kolędniczych. Scenariusz przedstawienia pt. „Kolędowanie nad Wisłą” stworzyła, z aktorami pracowała i spektakl wyreżyserowała p. Agnieszka Borodejuk, choreografią tańców ludowych zajęła się p. Aneta Mizielska, wokaliści szkolili się pod okiem p. Jarosława Woźniaka, scenografię przygotowała p. Ewa Kuliberda. Dobrym duchem wszystkich działań artystycznych była p. dyr. Hanna Gąbka, wspierana przez p. dyr. Sławomirę Horne. Na deskach szkolnego teatru stanął niezwykły zespół - artystów z klas od pierwszej do ósmej! Na scenie rozbrzmiewały anielskie głosy, dźwięki skrzypiec i wiolonczeli. Górale skakali i podnosili swoje partnerki wysoko, wysoko, pary taneczne tak wirowały w krakowiaku i rondzie, że liderzy Mazowsza tych występów by się nie powstydzili! W przygotowanie części artystycznej zaangażowało się wiele osób. Oto kolejny powód, dla którego warto organizować Piknik! Nieczęsto zdarzają się w szkołach takie imprezy, kiedy liczba uczniów-artystów przewyższa liczbę… uczniów-widzów! Rekordy i w tej dziedzinie bijemy co roku!

Wsłuchaliśmy się w słowa A. de Saint-Exupéry'ego: Obmyślaj królestwo, w którym wszystko byłoby po prostu przeniknięte zapałem. Takie rządy sprawowaliśmy w czasie Świątecznego Pikniku Charytatywnego! I pozostaniemy wierni tej tradycji! Zapraszamy Państwa do Królestwa Przenikniętego Zapałem w kolejnym roku!



Czytaj więcej

Mikołajkowe upominki

W szkolnym kalendarzu znajdziemy wiele dni wyczekiwanych z ogromną niecierpliwością. Jednym z nich jest z pewnością szósty grudnia. Wszyscy uczniowie wiedzą, czego można się spodziewać w takim dniu, gdy już śnieg skrzypi pod butami, a sanna dla świętego Mikołaja prowadzi prosto pod drzwi szkoły. I rzeczywiście: od samego rana Mikołaj z elfami i aniołkami witał wchodzących, a cały hol wypełniała melodia kolęd. Świąteczny nastrój utrzymywał się przez cały dzień, radość potęgowały prezenty, którymi Krzysztof z Samorządu Uczniowskiego w towarzystwie Wiktorii z VIII a (a może to był prawdziwy Mikołaj z elfem?) hojnie obdarowywali dzieci i młodzież. Gry planszowe i mandarynki były przyjmowane z tak samo dużym zaciekawieniem, jakie wzbudzali „przybysze z mroźnej Laponii”. Ale to nie wszystko: Piosenkami, tańcami, kolorowym korowodem dzieci przebranych w mikołajkowe stroje Panowie Grzegorz Kucharski i Jarosław Woźniak stworzyli wspaniałą atmosferę zabawy. Święta już wkrótce; czas na radość i wzajemną życzliwość…


Czytaj więcej

II Gala Wolontariatu

Zapamiętaj, że najszczęśliwszymi ludźmi nie są ci, którzy otrzymują więcej, ale ci, którzy dają więcej. /H. Jackson Brown Jr./


5 grudnia w Wawerskim Centrum Kultury odbyła się II Gala Wolontariatu. Uroczystość zgromadziła wszystkich tych, którzy wyjątkowo aktywnie angażują się w działalność wolontariacką. Galę uświetnili Jurek Owsiak, Janina Ochojska i Jasiek Mela, którzy w serdecznych słowach podziękowali wolontariuszom za ich piękną pracę.

Naszą szkolę reprezentowała klasa 8, a szczególnie wyróżnieni zostali: Michalina, Oliwier, Janek i Michał. Gratulujemy naszym uczniom i naszej niezastąpionej Janinie Karczewskiej – opiekunce wolontariatu w szkole. Jesteśmy z Was bardzo dumni!


Czytaj więcej

Najmłodsi czytelnicy w bibliotece

W ostatnich dniach listopada uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w ceremonii pasowania na czytelników naszej biblioteki. Dla dzieci było to ważne wydarzenie, gdyż umocniło je w przekonaniu, że szkoła szeroko otworzyła przed nimi drzwi, umożliwiając przebywanie w samym centrum wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych.

Zbiory biblioteczne całkowicie zaprzątnęły uwagę pierwszoklasistów, gotowych do natychmiastowego wypożyczenia choć jednej książki do domu. Za postawę aktywnego czytelnika każde dziecko otrzymało książkę „Bromba i inni” i specjalnie dla nich zaprojektowane szkolne zakładki. Potwierdzeniem umiejętności korzystania z biblioteki jest imienny certyfikat, który od dzisiejszego wydarzenia jest ważną wizytówką ucznia-czytelnika.

W uroczystości pasowania aktywnie pomagały asystentki biblioteczne z klasy V b: Florentyna Kuc, Wiktoria Rogala i Helena Skrzypczyk. Piękne, pełne ekspresji czytanie fragmentów dziecięcych utworów oczarowało małych słuchaczy, którzy – miejmy nadzieję – zawsze z radością będą sięgać po każdą nową książkę.




Czytaj więcej

Bajkowy świat pluszowego misia

Po emocjach wywołanych dzisiejszymi zdarzeniami możemy śmiało stwierdzić, że żadna, nawet najbardziej wymyślna zabawka świata, nie dorówna pluszowym misiom. Uczniowie klas I-III (i nie tylko oni!) wraz ze swoimi puchatymi przyjaciółmi świętowali Światowy Dzień Pluszowego Misia. I nie wiadomo, czy w szkole było tego dnia więcej dzieci czy misiów... Siedziały dumnie w ławkach, fruwały nad głowami uczniów, przechwalały się urodą, a najczęściej służyły za poduszeczkę, szczególnie te, które przewyższały wzrostem i objętością swych właścicieli. Pan Grzegorz Kucharski w stroju misia-łakomczucha objął rządy nad na całą misiową społecznością i wraz z Panem Jarkiem Woźniakiem zabawiali uczestników korytarzowych zlotów pokazem pluszaków i piosenkami. Lubimy takie dni w szkole, gdy wszyscy możemy choć przez chwilę pobyć w dziecięcym bajkowym świecie.





Czytaj więcej

Dzień niepodległości

11 listopada to dzień pełen wzruszeń i radosnej dumy. Dumy z bycia Polakiem w wolnej, suwerennej ojczyźnie. Świętowaliśmy Odzyskanie Niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli - uroczyście, z ogromnym przejęciem, z mocnym biciem serc. O tym, czym jest dla nas Polska, mówiła grupa uczniów z klas II-VIII, przygotowana do występu przez panią Agnieszkę Borodejuk i pana Jarosława Woźniaka. Mówiła serdecznym brzmieniem głosu, śpiewała pełną gamą uczuć – radosnych, nostalgicznych, wzniosłych i rycerskich, pokazywała wyrazem twarzy, na której nie sposób ukryć wzruszeń. Słuchaliśmy jak zaczarowani pięknej recytacji Antosia Maciejewskiego z II a o Lechu, Czechu i Rusie, gorąco oklaskiwaliśmy pozostałych recytatorów: Alicję Szumską z VI b, Marię Starczewską z V a, Martę Płudowską z IV c, Malwinę Łochowską z III b. Miłość do Polski zapisana na kartach poezji wybrzmiała w dziecięcej interpretacji szczerością, wiernością, oddaniem. Pieśń legionistów „My, Pierwsza Brygada” śpiewana przez chór i widownię wypełniła całą przestrzeń sali gimnastycznej atmosferą tych lat, gdy trzeba było walczyć o Polskę i za Nią umierać. Szanowni Państwo - powiedziała na koniec Pani Dyrektor Karolina Dmeńska - gdy słyszę nasze dzieci śpiewające nasz hymn państwowy, wierzę w pokój i demokrację. Dodajmy jeszcze: dzisiejsza postawa uczniów pozwala nam wierzyć w Polskę zawsze wolną. Dziękujemy Wykonawcom i Organizatorom za piękne przeżycia.


Czytaj więcej

Wróżki, księżniczki, rycerze…

7 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney'a, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w szkole zapanował radosny nastrój. Tak działo się za sprawą postaci, które „przywędrowały” do nas wprost z książek Andersena, braci Grimm, Milne’a, Brzechwy, Tuwima, Janczarskiego. W wyborze kostiumu inwencja dzieci nie miała granic! Niemal każdy chciał wcielić się w postać ulubionego bohatera. Ukoronowaniem Dnia Postaci z Baśni i Bajek był barwny korowód, który ślad w ślad za wodzirejami (Panią Magdą Soroką i Panem Grzegorzem Kucharskim) przeszedł po piętrach, zapraszając wszystkich (również dorosłych!) do świata dziecięcych marzeń.





Czytaj więcej

Za pan brat z ekologią
W sobotę 28 października wolontariusze z klas siódmych razem z Panią Janiną Karczewską uczestniczyli w projekcie ekologicznym Pan EKO Samochodzik. W Kulturotece Wawerskiego Centrum Kultury przydzielono im zadania. Nie były łatwe! Trzeba było bardzo energicznie zabrać się za sprzątanie lasu, zaśmieconego przez beztroskich spacerowiczów. Potem, cały czas w znakomitych nastrojach, młodzież przystąpiła do warsztatów. Z materiałów ekologicznych pod palcami uczniów powstawały nietypowe instrumenty muzyczne oraz karmniki owocowe. Odbyły się też zajęcia z zakresu udzielania Pierwszej Pomocy. Program szkolenia wzbudził duże zainteresowanie uczestników, ale najlepszym akcentem po wyczerpującym dniu było ognisko z kiełbaskami. Nasza szkoła została uhonorowana „Szafirową Szyszką” - pięknie grawerowanym podziękowaniem od organizatorów akcji.


Czytaj więcej

Szkoła to ważna sprawa...

… ale bywa też zabawa – recytowała Zoja z klasy I c podczas uroczystości ślubowania Pierwszoklasistów. I rzeczywiście – 25 października było u nas zarówno poważnie, jak i zabawnie. Dzieci z I a, I b i I c oficjalnie dołączyły do naszej szkolnej społeczności. Zgodnie z tradycją, Pani Dyrektor Hanna Gąbka dokonała ceremonii pasowania za pomocą kolorowego „magicznego” ołówka. Na pamiątkę tej ważnej uroczystości mali Bohaterowie Dnia, dumni ze statusu ucznia, otrzymali listy gratulacyjne, ołówki i pięknie wydane książki. Następnie w sali wypełnionej rodzicami i nauczycielami z przejęciem odgrywali role, starannie przećwiczone pod okiem Pań Wychowawczyń. Miło było patrzeć, jak tańczą wpatrzeni w instruktorkę Panią Iwonę Nadolną. Widownia gorąco oklaskiwała występy recytatorskie oraz piosenki, które stanowiły szczególnie sympatyczny akcent uroczystości, wypracowany przez nauczyciela muzyki - Pana Jarosława Woźniaka.

Popisy artystyczne najmłodszych uczniów były niezbitym dowodem pilności, zdyscyplinowania, umiejętności współpracy i koleżeństwa. Gratulujemy i życzymy, by czas spędzony w szkole obfitował w piękne zdarzenia i dostarczał radości z dorastania do nowych zadań.



Czytaj więcej

Dzień dobry, dziękuję, przepraszam...

Te słowa mają niezwykłą moc. Przekonaliśmy się o tym, gdy 19 października z samego rana zostaliśmy otoczeni kolorowymi transparentami, z których wołały do nas pełne serdecznego brzmienia powitania, życzenia miłego dnia, przeprosiny, podziękowania. Tak właśnie Samorząd Uczniowski, którym kieruje Pan Grzegorz Kucharski, roztaczał już u samego wejścia do szkoły sympatyczną atmosferę, wywołując uśmiech na twarzach uczniów, pracowników, rodziców, gości. Bo jak tu się nie uśmiechać, gdy dzieci życzą wspaniałego dnia i przypominają o słowach, które potrafią odmienić świat?

Podczas przerw również było radośnie. Uczniowie spontanicznie gromadzili się w holu wokół transparentów i pod kierunkiem Pana Jarosława Woźniaka, nauczyciela muzyki, autora wielu piosenek, śpiewali między innymi: „Na dzień dobry – raz, dwa, trzy/ Wszyscy razem – ja i ty!/ Drogowskazem będę ja – i ty!”

Dziecięcy śpiew wypełniał pomieszczenia i siłą magicznych słów sprawiał, że wielu z nas na nowo pojęło prawdziwy sens przyjaźni, szczerości, współpracy.


Czytaj więcej

Pisarz wśród czytelników

Mnóstwo, czyli prawie cała sala gimnastyczna pełna uczniów z klas I-III zaciekawionych przygodami sympatycznego kota Cukierka. Oczywiście – kota samodzielnego, niezależnego, czasem zbuntowanego, ale najczęściej spragnionego czułości i... miseczki z jedzeniem.

Goszczący w naszej szkole autor serii o kocie Cukierku (m.in. „Cukierku, ty łobuzie!”, „Jak się masz, Cukierku?”, „Dasz radę, Cukierku!”) pan Waldemar Cichoń opowiedział małym czytelnikom historię książkowych bohaterów i zdradził, co zainspirowało go do pisania. Albo raczej – kto. Chyba nie zdziwił naszych uczniów fakt, że był nim mały chłopiec, tak niechętny do czytania, że tata chcąc nie chcąc specjalnie dla niego stworzył swoją pierwszą książkę o przygarniętym do domu zwierzaku.

Pisarz zaprezentował nam fragmenty swoich utworów, budząc ogromne zainteresowanie słuchaczy. Potem posypały się pytania. Dzieci były ciekawe, jak wygląda jego praca, czy Tradycja (to też czworonożny domownik) lubi Cukierka i ile lat ma Cukierek. Chciały jak najwięcej dowiedzieć się o swoim ulubionym bohaterze.

Po tak emocjonującym spotkaniu już chyba niejedno dziecko z pasją sięgnęło po następne książki pana Cichonia, tym bardziej że niemal wszyscy kupili przynajmniej jeden egzemplarz. I to z autografem!

Dziękujemy Pisarzowi za wspaniałego Kota i za rozpalenie wyobraźni naszych najmłodszych czytelników.


Czytaj więcej

Gratka dla kinomanów

Miłośników kina czekała 16 października nie lada gratka! Uczniowie czterech klas – 4c, 5b, 6a i 7b – zostali zaproszeni na projekcję filmu pt. „Za duży na bajki 2”. Podzieleni na grupy wiekowe, wraz z Wychowawczyniami, zasiedli w dwóch salach kina Helios. Cóż w tym niezwykłego? A to, że premiera planowana jest na marzec lub kwiecień 2024 roku, a my mieliśmy okazję zobaczyć „surowy” produkt, jeszcze przed ostatecznym montażem! Widzowie z naszej szkoły stali się pierwszymi dziecięcymi recenzentami obrazu. Mieli taką możliwość dzięki Panu Pokromskiemu – producentowi filmu, prywatnie – tacie jednej z uczennic. Po seansie odbyło się spotkanie widzów z reżyserem – Panem Kristofferem Rusem (na zdjęciu z naszymi kinomanami!), a także paniami z zespołu zajmującego się promocją. Padło mnóstwo pytań, między innymi o atrakcyjność i wiarygodność historii, wyczucie dramaturgiczne i komediowe, jakość dialogów. Młodzi recenzenci wypowiadali się na wszystkie te tematy. Miłośnicy przygód Waldka, Staszka i Delfiny byli usatysfakcjonowani, choć zdziwieni, że nie dostali prostej kontynuacji historii z pierwszej części. Jednogłośnie orzekli jednak, że to zaskoczenie działa na korzyść filmu. Nie było natomiast zgodności w sprawie ulubionej postaci. Charyzmatyczny Staszek stworzony przez Patryka Siemka! Superkandydat na tatę w wydaniu Pawła Domagały! Szalona ciotka Mariola wykreowana przez Dorotę Kolak! Ta różnica zdań najlepiej świadczy o klasie aktorów, którzy powołali do życia wyraziste postacie. I przemawia za filmem! Był czas na rozmowy o jego promocji, koncepcji afisza, kanałów docierania twórców sztuki filmowej do młodego widza. Szczegółów nie zdradzamy! Do zobaczenia na premierze wiosną!


Czytaj więcej

SŁÓWKO TYGODNIA Projekt - innowacja

W tym roku szkolnym planujemy poszerzanie słownictwa uczniów dzięki innowacji SŁÓWKO TYGODNIA. Raz w tygodniu na tablicach ogłoszeń oraz w zeszytach pojawia się wyraz, który staramy się wykorzystywać (w prawidłowy sposób!) jak najczęściej w ciągu 7 dni. Projekt realizujemy nie tylko na języku polskim, ale na wszystkich przedmiotach szkolnych.

Na zakończenie roku planujemy wielki międzyklasowy quiz z nagrodami!

Patronat nad projektem objęła Pani Dyrektor Grażyna Seroka.

Czytaj więcej

Obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej

To święto, które zawładnęło naszą szkołą, było dedykowane Nauczycielom, Uczniom, Rodzicom i całej szkolnej Społeczności, jednym słowem – wszystkim, którzy na co dzień powodują, że dzieci dorastają w atmosferze przyjaźni i bezpieczeństwa, a dorośli pracują tym chętniej, im więcej widzą radości i zapału w oczach swych podopiecznych.

Zgromadzeni w sali gimnastycznej uczestnicy uroczystości usłyszeli piękne, wzruszające i serdeczne słowa Pani Dyrektor Karoliny Dmeńskiej o pracy tych, którzy troszczą się o edukację dzieci i młodzieży, którzy zapewniają im prawidłowy rozwój emocjonalny i dzień po dniu dostarczają im wspaniałych wrażeń oraz niezapomnianych przeżyć.

Może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jaka odpowiedzialność spoczywa na nauczycielach i jak wieloma obowiązkami są obarczeni, dlatego podziękowania, które padły w sali, przemówiły do adresatów ogromną siłą szczerości i szacunku.

Uczyć i wychowywać, edukować i kształtować osobowości - to jedno z najtrudniejszych, ale zarazem najpiękniejszych i najbardziej zaszczytnych zadań - mówiła Pani Dyrektor. - Wymaga wielkiego talentu, pasji, zaangażowania oraz niestrudzonego charakteru.

W imieniu rodziców i uczniów naszej szkoły chciałabym Państwu, drodzy i szanowni Nauczyciele, przekazać wyrazy wielkiego uznania i wdzięczności za każdy dzień spędzony z Wami i przy Was. To Wy inspirujecie, dodajecie skrzydeł, służycie radą i przykładem. Rozpalacie zainteresowania i pasje. Jesteście przewodnikami w podróży po morzu nauki i naszymi „światełkami na mierzei”.

W imieniu Dyrekcji szkoły pragnę przekazać Państwu najserdeczniejsze życzenia wszystkiego, co najlepsze i najpiękniejsze, szczęścia w życiu rodzinnym, zdrowia i wszelkiej pomyślności. Wielu sukcesów naukowych, dumy z osiągnięć waszych wychowanków. Życzymy Państwu również prostej radości i jak najwięcej przejawów dobra, miłości i czułości na co dzień.

Wszystkim pracownikom szkoły za uczynienie tej szkoły piękną, schludną i bezpieczną składam wyrazy najszczerszych podziękowań.

Pani Dyrektor i Paniom Wicedyrektor oraz wszystkim naszym profesorom – mówię skromne „dziękuję” i kłaniam się nisko.

Uczniowie też obdarzyli w tym dniu swych nauczycieli pięknymi przeżyciami. Znakomicie zaaranżowany przez Pana Grzegorza Kucharskiego i Pana Jarka Woźniaka program uroczystości bawił i wzruszał do łez. Od samego początku ogarnęła nas i porwała muzyka, chór szkolny narzucił ton całej uroczystości, skutecznie rozgrzewając widownię. Dzieci wcieliły się w postaci nauczycieli i z właściwą sobie przekorą odegrały krótkie scenki demaskujące swych mentorów. Widzieliśmy zabawny pokaz mody, w którym zdumiewały kreatywność i poczucie humoru piątoklasistów. Humorem pobrzmiewały też wiersze dedykowane nauczycielom, pełne wdzięczności za trud wychowania, zawierające urocze nutki sympatii.

Dziękujemy Organizatorom, w tym nowemu Samorządowi Uczniowskiemu, oraz młodym Wykonawcom, uczniom z klas IV-VIII za znakomitą zabawę, w której połączyły nas niezapomniane wrażenia.






Czytaj więcej

Bliskie Świętokrzyskie

Jesienną urodę Gór Świętokrzyskich mogli podziwiać uczniowie klasy 6a. Spędzili dwa dni – 9 i 10 października – w komitywie z Naturą i Historią, pod czujnym okiem Pań: Agnieszki Borodejuk (wychowawczyni) i Ewy Kuliberdy. Ich przygoda zaczęła się od wędrówki szlakami Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W jej trakcie był czas na krótką lekcję geologii, powtórzenie wiadomości z biologii o gatunkach drzew i zwierząt. Wizyta w klasztorze na Świętym Krzyżu stała się okazją do rozmów o kulturze, m.in. o wierzeniach Słowian, pracowitości benedyktynów przepisujących księgi czy współczesnych misjach braci oblatów. Wehikuł czasu przeniósł wędrowców do Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej. Tu wcielili się w role klientów kowala, szewca, garncarki, stolarza, tkaczki, zielarki. Na własnej skórze poczuli, jak się czuje rzezimieszek zakuty w dyby i co to znaczy: gorzki jak piołun. Odkryli, że znajomość życia przodków pozwoli rozwikłać zagadki frazeologii – od teraz dla wszystkich jest jasne, dlaczego leje jak z cebra, a wiele rzeczy robi się na jedno kopyto. Wehikuł czasu działał i kolejny dzień. Piątoklasiści znaleźli się pod Dębem Bartkiem, który niejedno widział, zważywszy, że patrzy na ludzkie poczynania blisko 700 lat… Uczestnikom wycieczki też udało się spojrzeć w przeszłość dzięki zwiedzaniu zamku w Chęcinach. Spacer Drogą Królewską był bogatą lekcją historii pod gołym niebem, każda drewniana figura władcy skłaniała do refleksji nad jego rolą w dziejach Polski. Nieoczekiwanie na naszej drodze pojawiła się kolejna atrakcja… udomowiona wiewiórka! Śmiechom nie było końca na dziedzińcu zamku, gdzie wszyscy mogli wejść w rolę rycerzy, wkładając elementy zbroi i chwytając za miecze. Gdy nadeszła pora podsumowania wycieczki, przyszedł czas na… Raj. Wędrowcy mogli podziwiać urokliwą jaskinię krasową, słynącą ze skupisk stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Wycieczka obfitowała w atrakcje, również te, których autorami byli sami uczestnicy – rozliczne wspólne zabawy, na poczekaniu wymyślane, były źródłem radości. Blisko wiedzy, blisko natury, blisko siebie – taki program wyjazdu polecamy!



Czytaj więcej

Wolontariusze w Radości

Niedziela 8 października była bardzo pracowita dla naszych wolontariuszy. Już z samego rana stawili się grupą 46 osób w wyznaczonym miejscu, gotowi do pomagania zawodnikom Biegu z Radością, wspierania ich w wysiłku i (niektórzy) do startowania w zawodach.

Choć pracy było sporo, bo zabezpieczenie trasy wyścigu wymaga zaangażowania, koncentracji i umiejętności działania w zespole, to jednak sporo było też śmiechu, zabawy i satysfakcji. Młodzież z klas VII a, VII b i VIII, zmobilizowana przez Panią Janinę Karczewską i Pana Krzysztofa Ptasińskiego, z entuzjazmem i, zdawałoby się, niewyczerpanymi zasobami energii wykonywała powierzone przez organizatorów i opiekunów prace. I chyba wszyscy mają świadomość, że nie był to czas zmarnowany, gdyż TOYOTA Radość i Fundacja ŻYJ z RADOŚCIĄ wspierają podopiecznych Fundacji Polsat. Tym razem Bieg z Radością był dedykowany siedmioipółletniemu Jasiowi.

Wielkie podziękowania dla Wolontariuszy za empatię oraz za odpowiedzialną postawę w sportowej i pełnej gorących serc Radości.



Czytaj więcej

Świętujemy Dzień Chłopaka

Były harce na placu zabaw, wyjścia do kawiarni na lody i do kina, biesiady przy pizzy. Jako że dzień Chłopaka wypadał w sobotę, klasowe świętowanie rozłożyło się na dwa dni – piątek, 29 września i poniedziałek, 2 października. Chłopcy, niech spełnią się wszystkie życzenia, którymi obsypały Was panie – i te młodsze, i te starsze! Niech ich moc nie słabnie do 30 września 2024!


Czytaj więcej

Wolontariusze przed misjami

Przed przystąpieniem do realizacji tegorocznych zadań wolontariusze z klas 7a i 7b odbyli szkolenie. Przeprowadził je Pan Marcin Świderski 28 września. W spotkaniu wzięła udział Pani Dyrektor Karolina Dmeńska i Pani Janina Karczewska – opiekunka Szkolnego Koła Wolontariatu. O tym, czego dotyczyło, mówią sami zainteresowani.

Pan ciekawie opowiadał, czym właściwie jest wolontariat i jakie są jego rodzaje. Uczestniczyliśmy w debacie, jak bezpiecznie przeprowadzać akcje. Dowiedzieliśmy się, jakie odbędą się w tym roku (np. lepienie pierogów na święta, pomoc w grach miejskich). To spotkanie zachęciło mnie i moich kolegów do pomocy innym. (Antonina Grałek, Iwo Gierszewski)

Czytaj więcej

Radość czytania

W Dniu Głośnego Czytania biblioteka wprowadziła czytelników w zwariowany świat Pippi Langstrumpf. Każdy, kto tylko chciał poznać tę niezwykłą bohaterkę książek Astrid Lindgren i wraz z nią przeżywać nieprawdopodobne wprost przygody, mógł posłuchać pięknego czytania w wykonaniu uczennic klasy VI a. Zainteresowanie historią piegowatej dziewczynki o włosach koloru marchewki było tak duże, że drzwi do biblioteki nawet się nie zamykały.

Ale to nie wszystko w tym uroczystym Dniu Głośnego Czytania!

Bibliotekę odwiedziły kolejno klasy II a, II b i II c. Artyści – bo tak przecież można nazwać osoby pełne twórczej weny, które zaprezentowały drugoklasistom fragmenty książki Marty Kisiel pt. „Małe Licho i tajemnica Niebożątka” – dali popis wspaniałego czytania. Przebrani w baśniowe postacie, oczarowali małych słuchaczy światem książkowych bohaterów. Wielkie brawa dla Florentyny i Wiktorii z V b, dla Hani, Vanessy i Piotra z V c oraz dla Zosi z VI a!

Dzień Głośnego Czytania to również Dzień Słuchania, i to ze zrozumieniem. Biblioteczni goście z klas drugich udowodnili, że potrafią słuchać, a nawet fascynować się lekturą. Dzieci wzięły udział w grze literackiej z udziałem sympatycznego jeża-maskotki i oczywiście nie dały się pokonać w labiryncie zagadek, tym bardziej że prawidłowe odpowiedzi były nagradzane cukierkami. Na koniec biblioteka zamieniła się w malarskie atelier i dzieci z wielką pasją (oraz talentem) tworzyły portrety książkowych bohaterów. Wyobraźni nikomu nie brakowało!

Biblioteka zachęca do czytania i zaprasza Uczniów na cotygodniowe „Poranki z książką” w każdy wtorek. Warto rozpocząć dzień z bohaterami najlepszych i najpiękniejszych książek.




Czytaj więcej

Laury dla biegaczy

We wtorek, 26 września odbyły się indywidualne biegi przełajowe Mistrzostw Gminy Wawer, stanowiące jednocześnie eliminacje do finału LVII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Zawody te są rozgrywane w kilku kategoriach wiekowych, z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców.

Nasza szkoła wystawiła liczną reprezentację z klas czwartych, piątych, szóstych, siódmych i ósmej. Słoneczna pogoda i świetna atmosfera sprzyjały sportowej rywalizacji i pomagały w uzyskaniu bardzo dobrych wyników. Nasi uczniowie zajęli czołowe miejsca w swoich biegach i tym samym wywalczyli kwalifikacje na Warszawską Olimpiadę Młodzieży. Najbardziej wartościowe wyniki uzyskali:

Gabriela Socha – medal złoty;
Natasza Głusik – medal srebrny;
Krzysztof Baca – medal brązowy;
Hubert Pluta – 5. miejsce;
Stanisław Jura – 7. miejsce.

Serdecznie gratulujemy medalistom! Sukces został okupiony nieziemskim zmęczeniem, co dzielny fotoreporter uwiecznił na zdjęciach. Cieszymy się nie tylko z tych miejsc na podium, ale z każdego zwycięstwa nad własną słabością. Wszystkim zawodnikom, którzy przystąpili do rywalizacji, dziękujemy za waleczną postawę!



Czytaj więcej

Odkrywcy znad Wisły

Pamiętamy, czego dotyczy roczny projekt szkolny? Uczniowie klas 4a i 4b już ruszyli na naukowe poszukiwania nad Wisłą! W towarzystwie Wychowawczyń i Pani Janiny Karczewskiej zainaugurowali działania odkrywców wiedzy 25 września. Wybrali się do malowniczego Kazimierza Dolnego. Tam zwiedzili Muzeum Przyrodnicze urządzone w dawnym spichlerzu. Poznali historię królowej rzek i dowiedzieli się wiele o jej dobroczynnym wpływie nie tylko na środowisko naturalne, ale i życie ludzi w tym regionie. Poszerzyli swoją wiedzę na temat tutejszej fauny i flory. Później udali się na spacer doliną Wisły i odwiedzili urokliwy Rynek. Obowiązkowy punkt programu stanowił zakup słynnych kogutów z ciasta drożdżowego. Po wizycie w Kazimierzu czwartoklasiści ruszyli na spotkanie przygodzie. W Oblasach czekały ich liczne atrakcje. Podzieleni na drużyny wzięli udział w nietuzinkowych zabawach na łonie natury. Udali się na ekspedycję leśną, podczas której musieli wykonać szereg zadań, m.in. budowali szałasy, udzielali pierwszej pomocy poszkodowanym. To był znakomity czas nie tylko na zdobywanie nowych umiejętności, ale i na integrację w jakże pięknym otoczeniu!




Czytaj więcej

Wolontariusze na start!

W kalendarzu sportowym stolicy początek kalendarzowej jesieni to Maraton Warszawski. Organizowany jest od 45 lat – zarówno dla sportowców amatorów, jak i tych traktujących bieganie zawodowo. Od kilku lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w tej imprezie jako wolontariusze. Są w punktach żywieniowych, podając biegaczom wodę, izotoniki, banany, cukier. Tak też było i w tym roku.

Stawiliśmy się na trasie 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego 24 września. Zostaliśmy przydzieleni do punktu żywieniowego na 7,8 km biegu. Od godz. 7.00 rozstawialiśmy stoły, na których znaleźć się miały kubeczki pełne napojów. Tysiące kubków czekały na biegaczy, ci pojawili się po 9.00. Podawanie, odkręcanie butelek, ponowne nalewanie odbywało się w błyskawicznym tempie. Należy pamiętać, że koło nas przebiegło ponad 7 tysięcy osób! Nasza prężna grupa liczyła pięćdziesięcioro wolontariuszy z klas szóstych i siódmych, wspomaganych przez Panów Krzysztofa Ptasińskiego, Pawła Kapustę i Grzegorza Kucharskiego. Co za emocje! Niektórzy wracali do domu mokrzy - nie każdy napój trafił do biegacza… Po ukończonym biegu ulica była zasłana tysiącem kubków, a my mieliśmy ogromną satysfakcję z wykonanej pracy. Opuszczaliśmy swój punkt z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Do zobaczenia wiosną… na Półmaratonie Warszawskim!


Czytaj więcej

Z wizytą u Kochanowskiego
W siódmej klasie polonistki zapraszają uczniów na spotkania z klasyką. Na początku roku młodzież zapoznaje się z utworami Jana Kochanowskiego - fraszkami, pieśniami i trenami. Nie ma lepszego sposobu na utrwalenie wiadomości i zdobycie nowej wiedzy niż wizyta w domu twórcy! Przekonali się o tym nasi siódmoklasiści, którzy 19 września w towarzystwie Wychowawczyń, Pań Sławomiry Horne i Katarzyny Golik, odwiedzili Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Poznali nie tylko fakty z biografii poety, ale wysłuchali wielu ciekawostek o jego czasach. Przemierzyli urokliwy park, który jak żaden kojarzy się Polakom z lipami... Tej, która niegdyś zainspirowała Jana, już nie ma, ale jej czar nad nami trwa od wielu pokoleń...
Czytaj więcej

Szczęśliwej szkoły przez cały rok!

Nowy rok szkolny już trwa! Powróciliśmy z wakacji i pełni entuzjazmu 4 września przekroczyliśmy szkolne progi. Już od samego początku uroczystej inauguracji wzrok uczestników przykuła umieszczona na planszy sentencja Horacego Sapere aude – Miej odwagę być mądrym.

Może zastanawiacie się – co to znaczy? – pytała Pani Dyrektor podczas powitalnego przemówienia. – Dlaczego mądrość potrzebuje odwagi? Czy tkwi w uśpieniu, jeśli człowiek nie zdobędzie się na odwagę, by ją obudzić? Czy woli odwoływać się do schematów i do utartych sądów, tak by nigdy nie musiała zdobyć się na samodzielny wysiłek?

„Sapere aude” – mówiła Pani Dyrektor - to wezwanie do posługiwania się własnym rozumem, do krytycznej refleksji i do samodzielnych, wolnych od schematów rozważań. Jest w nim zawarta wiara w człowieka, w jego intelekt, umiejętność myślenia, wnioskowania, rozpatrywania różnych problemów. Każdego z Was stać na to, by słowa „sapere aude” uczynić swoją własną dewizą.

Życzymy tego wszystkim Uczniom, rozpoczynającym nowy rok szkolny. Patrzcie daleko przed siebie, w szerokie horyzonty, i nie obawiajcie się trudnych wyzwań.

Z radością też powitaliśmy Dzieci, które po raz pierwszy przyszły do naszej szkoły. Drodzy Pierwszoklasiści, bardzo serdecznie życzymy Wam, aby Wasza ciekawość świata nigdy nie zgasła. Pokochajcie swoją szkołę i zawsze przychodźcie tu z chęcią, w oczekiwaniu, że będzie to kolejny wspaniały dzień, który dostarczy nowych, pięknych wrażeń.


Czytaj więcej

Lekcja w kinie

Tym razem lekcja o filmie odbyła się… w kinie! Uczniowie klas 4a, 4b, 4c, 5a, 5b i 6a wraz z Wychowawczyniami stawili się 15 grudnia w Kinotece, by uczestniczyć w zajęciach poświęconych efektom specjalnym. Zapoznawali się z zagadnieniami z tego zakresu, m.in. bluescreen czy motion capture, oglądając fragmenty znanych filmów. Dzięki materiałom dokumentalnym mieli szansę przyjrzeć się pracy wybitnych specjalistów od kuchni. Wiedza została przekazana młodym kinomanom w ciekawej formie, nie zabrakło zagadek budzących ciekawość i sprawdzających zdobyte wiadomości. Zaskoczenie stało się sprzymierzeńcem prowadzącej zajęcia. Sztuczny śnieg na planie powstaje z papieru? Zgniatane stopami bombki choinkowe i tłuczone szyby to produkt z cukru? A jednak!

Po lekcji nastąpiła projekcja filmu pt. „Wilczy Gang”. Taki wybór nie był, oczywiście, przypadkowy. W opowieści o trojgu przyjaciołach ze słynnej szkoły magii, staczających walkę z siłami zła, widzowie mogli zobaczyć wiele efektów specjalnych.

Zajęcia zostały przygotowane przez Centrum Edukacji Filmowej. Polecamy!


Czytaj więcej

Integracja pod chmurką

Jakaż radość maluje się na twarzach dzieci, gdy ruszają w Polskę! Uczniowie klasy 5a spędzili trzy dni (28 – 30.09) na jesiennej wycieczce szkolnej pod czujnym okiem Pani Janiny Karczewskiej i Pani Ewy Kuliberdy, wspieranych przez jedną z mam – Panią Beatę Pawliszyn. Pierwszego dnia oddali się beztroskiej zabawie na Farmie Iluzji, drugiego – uczestniczyli w zabawach w terenie, a trzeciego – podziwiali uroki Janowca i Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Spragnione ruchu mieszczuchy najlepiej wspominają „Ekspedycję leśną”.

Drugiego dnia przywitało nas słońce zza chmur i ciepło. W planie mieliśmy zajęcia terenowe. Obowiązkowy strój do lasu to długie spodnie, wodoodporne buty i kurtki. Pierwszą konkurencją było przeciąganie liny. Kolejna zabawa polegała na wchodzeniu na drzewo, wkładaniu jajek do specjalnego gniazda, zrzucaniu ich i łapaniu w taki sposób, żeby się nie stłukły. Następne zawody to bieg w trzyosobowych nartach. Później przyszedł czas na budowanie szałasu i pierwszą pomoc medyczną. Należało skonstruować nosze i usztywnić złamaną kończynę. Kolejne wyzwanie stanowił wyścig w trzyosobowych spodniach. Było przy tym mnóstwo śmiechu. Przyszła pora na strzelanie do celu z atrap broni plastikowymi kulkami. Zachowaliśmy maksimum bezpieczeństwa. Cały dzień (z przerwą na obiad) spędziliśmy aktywnie na powietrzu. Dużo się działo. Wykonując poszczególne zadania, musieliśmy się wykazać doskonałym zgraniem i sprawnością! Akcja równa się integracja! (Autor: Jan Borowiec)


Czytaj więcej

Prywatna Szkoła Podstawowa nr 92

ul. Patriotów 347
04-760 Warszawa

e-mail: 92szkola92@wp.pl

tel.: (22) 812-47-07
fax: (22) 812-40-76

PKO BP: 74 1020 1127 0000 1602 0008 5290

Copyright © 2012-2024 Prywatna Szkoła Podstawowa nr 92
Powered by Yancoon Lagoon